תפוס אותי אם תוכל: הביצועים של ה-Radeon VII נחשפים

ב- הצליחו ליצור דגמים מרשימים ומתקדמים בהחלט ביחס לכל הקודמים להם – ובו בעת גם מאכזבים 

בעוד שמההצלחות שלה בעולם המעבדים הראשיים קשה להתעלם, נראה כי בתחום העיבוד הגראפי מצבה של ממשיך להיות מוצלח ומזהיר הרבה פחות – גם אחרי ההשקה של מוצר הדגל היוקרתי החדש, ה- VII.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


מפתחת השבבים האדומה העבירה בהצלחה את ארכיטקטורת ה- שלה משנת 2017, בתצורה מלאה כמעט לגמרי עם 3,840 יחידות פעילות (מתוך 4,096 בסך הכל), אל תהליך ייצור חדשני של 7 ננומטר מבית חברת , אשר איפשר להקפיץ את תדרי הפעולה התיאורטיים בכ-13 אחוזים – בתוספת לנפח שיא של 16GB בזכרון הגראפי המובנה על השבב, מסוג ועם רוחב פס אפקטיבי מטורף של מעל טרה-בייט בשנייה.

הקטנה משמעותית של מימדי השבב אפשרה לדחוס פנימה גם גראפי מתקדם ביותר – אך זה לא תמיד מספיק בכדי להזניק את הביצועים אל הרמה המירבית, מסתבר

AMD הצהירה כבר במעמד ההכרזה על הדגם העדכני כי המטרה היא להתחרות ראש בראש ב-GeForce RTX 2080 המשוכלל של היריבה , כאשר גם תג מחיר מומלץ של 700 דולר שיקף זאת בהיותו זהה לתג המחיר המומלץ הנמוך ביותר של המקביל.

הקירור המשולש וצריכת ההספק המוגדלת מביאים לרמות שמע שגבוהות יותר מאלו של כל כרטיסי המסך המודרניים מבית NVIDIA

עכשיו ה-Radeon VII מגיע אל מדפי החנויות, או לכל הפחות אמור להגיע אל מדפי החנויות, ובמקביל גם אל ידי המבקרים – ושם אנו מגלים שיפור מרשים מאוד של 30 אחוזים ואף 40 אחוזים בביצועים בהשוואה ל-Radeon RX Vega 64 (שהכיל יותר ליבות עיבוד פעילות, בתהליך ייצור של 14 ננומטר מ-GlobalFoundries, כזכור), אך במקביל גם יתרון של כ-10 אחוזים בממוצע לטובתו של ה-RTX 2080 המבהיר לכאורה כי לא הצליחה לעמוד ביעד אשר הגדירה לעצמה בפומבי.

הביצועים מרגישים כמו אכזבה – בראש ובראשונה כי במפתחת עצמה הבטיחו לנו יותר מזה
מקור התמונה: ערוץ ה- של האתר hardwarecanucks.com

כמה מהמבקרים התלוננו על מנהלי התקן שאינם בשלים להפצה המונית אך מלווים את ההשקה, ומונעים בחינה של פוטנציאל ההמהרה עבור הדגם (אלו שכן המהירו בהצלחה ראו שיפור תיאורטי של בין 5 ל-8 אחוזים), ובמקביל נראה כי הבחירה של AMD בקירור הכולל תא אידוי ושלושה מאווררים מביאה לרמת רעש גבוה משמעותית מהפתרון כפול המאוווררים של בדור ה-RTX, וגם צריכת ההספק של ה- VII תחת עומס גדול היא מאסיבית. במילים אחרות, למרות המעבר לתהליך ייצור ממוזער וחסכוני – המגבלות של ארכיטקטורת ה- ניכרים היטב, ומונעים את מימוש מלוא הפוטנציאל הקיים לצערנו.

ה-GeForce GTX 1080 Ti שחוגג בעוד חודש יום הולדת שני עדיין מוביל על פני מוצר הדגל החדש של בחלק מהמבחנים – וזו אולי העדות הטובה ביותר להבדלי הכוחות בין השתיים בתחום
מקור התמונות: techpowerup.com

מנהלי התקן משופרים עשויים לתקן חלק מהרושם הראשוני הבעייתי ואולי גם להקטין את פער הביצועים הקיים מה-RTX 2080, כאשר הצעה של הכרטיס לצד חבילה של שלושה כותרי גיימינג עדכניים בולטים מסייעת להפוך את ההצעה לקורצת מעט יותר – אבל אם השמועות אודות היקף ייצור מזערי במיוחד הן אכן נכונות (כ-5,000 יחידות באופן כללי, ומאות בודדות בלבד עבור על ארצות אירופה לכאורה), הזמינות של ה- VII הלכה למעשה עלולה להיות בלתי קיימת, ולגרום למחירים לעלות במהירות מעל לרמות המומלצות. זה בהחלט לא משהו שיועיל בהשוואות המתבקשות מול מוצרי השחקנית הירוקה.

בהזנחת תוספת התדר של הדור החדש, ניתן לראות כי אין שיפור משמעותי בפוטנציאל הביצועים של ארכיטקטורת ה-Vega במסגרת המעבר מ- ל-7 ננומטר – לפחות ביישומים שבהם צוואר הבקבוק אינו בממשק אל הזכרון הגראפי
מקור התמונות: anandtech.com

עם שמועות על כך שארכיטקטורת הדור הבא של AMD, הידועה בשם Navi, תהיה מוכנה לייצור המוני רק לקראת סוף השנה (מאוחר מהצפוי), נראה כי יש סיכוי לא רע לכך שצפויה לנו עוד תקופה בה כל תחום כרטיסי המסך מעל למחיר של 200 דולר יהיה מירוץ של סוס בודד למעשה, עם יתרון של בביצועים, במגוון ובזמינות – שיאפשר לה לשמור על רמות מחיר גבוהות לאורך זמן, ללא הצדקה לשמירה על תחרותיות אל מול דגמי ה- שאינם מצליחים לצבור תאוצה.

לפי המומחים בבדיקות מסוג זה – גם ה-RTX 2070 שזול מה- VII מעניק יציבים יותר (שמאל), למרות שהממוצע היבש נוטה במעט לכיוון המחנה האדום
מקור התמונות: techreport.com

האם לדוקטור ליסה סו ואנשיה יש עוד קלפים בלתי צפויים בשרוול, או שנותר רק לחכות לכניסה המיוחלת של אל הזירה הזו אי שם ב-2020? אנחנו ננסה לשמור על אופטימיות, וכמובן שנמשיך לעדכן אתכם בנושא.