תוקפת בשלוש חזיתות: AMD משיקה 13 מעבדים ניידים חדשים בבת אחת

בזמן שאינטל מסתפקת בהשקה של שלושה דגמים ניידים חדשים כחיזוק למשפחת מוצרים קיימת – המתחרה שלה יורה בכל התותחים עם מגוון גדול של דגמים בהספקים של בין 15 וואט ל-45 וואט ומעלה, בתוספת ליבות Zen 3 (כמעט) בכל מקום

בעיות מלאי, לא בבית ספרנו? השקת משפחת מעבדי Ryzen 5000 למחשבים נייחים בחודשים האחרונים של 2020 הייתה אירוע מפלג משהו, עם תוספת ביצועים ביצועים עסיסית מצד אחד תודות לליבות Zen 3 חדשות וארכיטקטורת זכרון המטמון המעודכנת שלהם אך גם זמינות מצומצמת שגרמה למחירים לטפס. כעת, נראה כי AMD מוכנה לשים את הצרות האלו מאחור הם השקה של מעבדים ניידים מודרניים מקבילים – שככל הנראה יהנו מתמיכה בהיקף חסר תקדים במונחיה של מפתחת השבבים האדומה, כבר מהחודש הבא.

לא פחות משמונה דגמי Ryzen 5000 מסדרת H עם הספקים גבוהים של 35 וואט ו-45 וואט יגיעו אלינו במסגרת הגל הראשון, כאשר שישה מהם כוללים 8 ליבות Zen 3 פיזיות ו-16 ליבות לוגיות – וגולת הכותרת הם הצמד Ryzen 9 5980HX ו-Ryzen 9 5900HX המקבילים לדגמי ה-HK מהקצה העליון אצל אינטל, עם תדרי בסיס מרשימים של 3.3GHz, מכפלת תדר פתוחה (לפחות בתור אפשרות, בתלות בבחירת יצרניות המחשבים עצמן) ואפשרות לעלות למעטפת הספק של מעל ל-45 וואט, בתלות בפוטנציאל פתרון הקירור הזמין.

ב-AMD לא חשפו מה היא מעטפת ההספק המירבית הנתמכת בדגמים יוקרתיים אלו, אך אם הכל יפעל כמתוכנן יתכן כי דגמי ה-HX יוכלו לשמש תחרות משמעותית לא רק למעבדים הניידים הכי מתקדמים של המתחרה אינטל – אלא גם לקטגוריה האקזוטית של מחשבים ניידים אימתניים המשמשים כתחליפים למחשבים שולחניים, עם שילוב של מעבדים נייחים "אמיתיים" לטובת קבלת פוטנציאל ביצועים מירבי.

באינטל הסתפקו בהצגת שלושה דגמים ניידים מרובעי ליבות עם מעטפת הספק מוגדלת ב-CES 2021 – אבל אצל המתחרה הגדולה לא לוקחים שבויים ומנסים להפוך שש ליבות או אפילו שמונה ליבות לסטנדרט הבסיסי החדש במוצרי Zen 3

ההיצע של AMD בגזרת דגמי ה-U הניידים החסכוניים של דור ה-Ryzen 5000 תהיה מצומצמת יותר בשלב ראשון, עם שילוב צפוי בין מוצרים עם ליבות Zen 3 מובילות לבין דגמים עם ליבות Zen 2 שככל הנראה יהיו דומים מאוד ביכולות לדגמים קיימים מדור ה-Ryzen 4000. מעבד ה-Ryzen 7 5800U הוא נער הפוסטר במשפחה עם שמונה ליבות Zen 3 פיזיות ו-16 ליבות לוגיות בתדר בסיס של 1.9GHz ותדר טורבו מירבי של 4.4GHz עבור ליבה יחידה מתוך המערך, במסגרת מעטפת הספק של 15 וואט שאיתה יוכלו היצרניות לשחק כמובן, בטווח מוכר של בין 10 וואט ל-25 וואט בתלות במאפייני המעטפת הנבחרת עבור כל מחשב. בחברה מבטיחים לנו לא רק שיפור גדול לעומת ה-Ryzen 7 4800U, אלא גם יעילות פעולה חסרת תקדים כמעט שתספק מעל ל-21 שעות ניגון וידאו באיכות 1080p בדגם רפרנס עם סוללת 53 וואט-שעה צנועה יחסית.

היתכן ש-AMD תצליח לנצח בביצועים, בחיי הסוללה וגם בזמינות המסחרית בעת ובעונה אחת?

דגמי ה-Ryzen 5 5500U, Ryzen 7 5700U ו-Ryzen 3 5300U עם שמונה, שש וארבע ליבות Zen 2 בהתאמה יהיו אלו שצרכנים יזדקקו להיזהר מהם, לא משום שהביצועים עתידים להיות גרועים במיוחד – אלא בעיקר משום שתמיד תהיה סכנה לכך שהיצרניות או המשווקים יבחרו להציע נידיים שיבוססו עליהם במחירים דומים מאוד או אפילו זהים לאלו של ניידים שיכללו את ה-Ryzen 7 5800U או ה-Ryzen 5 5600U, ללא הגילוי הנאות המתבקש אודות ההבדלים ביכולות.

דגמים ראשונים, עם מעבדי U וגם עם מעבדי H, אמורים להגיע בחודש פברואר הקרוב – ויהיה מעניין לגלות מה היקף הזמינות בחנויות וכיצד זה ישפיע על זמינות דגמי Ryzen 5000 השולחניים

ב-AMD מצהירים כי כבר בשלב זה הצליחו לגרוף מעל ל-150 זכיות עבור דגמים ומוצרים שונים שיכילו את מעבדי Ryzen 5000 הניידים בתוכם, זאת בהשוואה לכ-100 מוצרים ניידים שונים שהתבססו על דגמי Ryzen 4000 בשנה החולפת ורק 70 מערכות ניידות שהתבססו על דגמי Ryzen 3000 בעבד – כך שנראה כי צמיחת הפופולריות של מפתחת השבבים האדומה בתחום לא רק נשמרת אלא אפילו מואצת עם הגלגול הטרי. אחרי מספר שנים בהן עיקר התחרות הגיע מהעולם הנייח, בהחלט הגיע הזמן להרגיש כי גם אפשרות הבחירה בעולם הנייד היא עשירה, מתקדמת וראויה באופן בלתי רגיל.