שנת 2020 באינטל: נשארים עם 14 ננומטר במעבדים שולחניים?

דיווחים: אינטל דוחה את השקת המעבדים בתהליך 10 ננומטר לשוק השולחני ומשאירה אותנו עם מעבדי 14 ננומטר מבוססי ליבות מעידן ה-Skylake לעתיד הקרוב

בעוד אנו מתקרבים בצעדי ענק לשנת 2020, נראה שאנחנו נמצאים בצומת דרכים מעניינת ויוצאת דופן עבור עולם המעבדים השולחניים. לפני יותר מארבע שנים הושק המעבד Core i7 6700K, ספינת דגל בתהליך יצור של 14 ננומטר. מדובר בטיפוס ביצועים סביר מעבר ל-Core i7 4790K שהיה זמין בהתחשב בכך שאינטל הייתה יצרנית המעבדים היחידה עליה רבים הסתמכו בעולם המעבדים השולחניים.

באותה תקופה ארכיטקטורת Zen של AMD הייתה תחת פיתוח אך מעבר לשמועות לא ידענו באמת מה מצפה לנו מעבר לפינה. התוכניות ומפת הדרכים של אינטל דאז נראו פשוטות ולעניין – צריך לדגום מעבדי 10 ננומטרים ולהתחיל לייצר אותם להמונים עוד לפני 2018, ברור. עד אז? תמיד אפשר לנפח את ארכיטקטורת Skylake הנהדרת בתדר וכמות ליבות.

ארבע ליבות אז, שש לאחר מכן ושמונה היום – Skylake

אלה מכם שעוקבים אחרי שוק המעבדים יודעים שכך לא בדיוק היה. אנחנו מספר שבועות לפני שלוח השנה מראה 2020 ונכון לעכשיו 10 ננומטר בעולם המעבדים השולחניים נראה רחוק. מתקוות להשקה השנה, לכאלה באביב של שנה הבאה, לאחרות לאחרונה אשר מטילות ספק ביכולת של אינטל לספק מעבדים כאלה בכלל בעתיד הקרוב.

הסיבה המסתמנת היא בעיקר קשיים טכניים ולוגיסטיים בהפקה של כמות גדולה של מעבדי 10 ננומטר אשר יהוו קפיצת ביצועים מספקת במחיר הוגן מול התחרות החריפה והמתגברת של מעבדי Zen2 כיום ו-Zen3 בשנה הבאה מ-AMD, ועוד לא דיברנו על שוק ה-HEDT (ר"ת High End Desktop) שמקבל מעבדים מפלצתיים בצורה לא פרופורציונאלית לעקומה אליה התרגלנו לפני דור Zen.

בתחילת השבוע אתר החומרה Hardwareluxx הגרמני דיווח כי אינטל הולכת לוותר לחלוטין על מעבדי 10 ננומטר לשוק השולחני, ותגיש לנו מעבדי 14 ננומטרת נוספים במהלך כל שנת 2020, ולפחות עד החצי השני של שנת 2021. אינטל הגיבה לדיווח המדובר היום לפנות בוקר עם "תרגעו, 10 ננומטר מגיע לשוק השולחני". היא לא ציינה אם מדובר במעבדי LGA תושבתיים ללוחות אם, כי יתכן ותשיק מחשבי NUC בעלי מעבדי Ice-Lake ב-10 ננומטר אותם החלה לאחרונה להגיש במחשבים ניידים (אצלנו, ביקורת בקרוב). על פי אינטל, גם מחשבי NUC שייכים לשוק השולחני.

שנת 2020: "טוב, נשארים עם 14 ננומטר. מה עכשיו?"

את כדור הבדולח שלנו השארנו מחוץ לידיעה זאת, אך אין ספק שאינטל צריכה לבצע ותבצע מספר מהלכים חשובים במהלך שנת 2020 כאשר היא עדיין עסוקה בהכנה של מפעלי 7 הננומטר שלה ברחבי העולם להשקת דור חדש לחלוטין בעתיד בניצוחו של ג'ים קלר, אחד המוחות שמאחורי Zen של AMD אשר הבטיח לנו שהעתיד יהיה מעניין.

שני מהלכים חשובים צפויים לקרות באינטל במהלך 2020 על מנת להשאיר את הראש מעל למים עם מוצרים תחרותיים אל מול AMD בשוק השולחני.

המהלך הראשון הוא הוספה של תכונות וניפוח מהירות ונתונים לקווי המעבדים השולחניים. כבר בימים אלו אנחנו רואים סימנים ראשונים של חיזוק סדרות מעבדים עם עליית תוצאות של Core i3 10100 לתוכנת Sysoft Sandra למשל. סדרת Core i3 תקבל HyperThreading ועוד קצת תדר כדי להפוך לתחרותית משמעותית עם קו ביצועים התחלתי דומה מאוד לאותו Core i7 6700K.

ישנה סבירות גבוהה שבה נראה מעבדי Core i5 מקבלים גם הם HyperThreading לראשונה מזה זמן רב לשש הליבות שלהם, ומעבדי Core i7 מתומני-הליבה גם כן ללא יוצא מן הכלל (דוגמת Core i7 9700K נטול התכונה).

מפעל אינטל באורגון, ארה"ב

מהלך נוסף שאנחנו צפויים לראות יהיה הורדת מחירים כללית פר נתח שוק כתגובה לתחרות מול AMD. ישנה סבירות נמוכה שנראה מחירים שוברי שוק אצל אינטל, שכן היא עדיין כנראה תעדיף להחשיב את מעבדיה כ-"שווי השקעה" מול התחרות, דבר שעוזר בעיקר מול משקיעים.

למזלה של אינטל, בשלב זה מעבדי 14 הננומטר שלה עדיין נחשבים לחזקים וברי יכולת לבצע פעולות רבות בצורה המהירה ביותר, בעיקר גיימינג. יש לה מוצר שעדיין עובד נהדר וכל מה שהיא צריכה לעשות בשביל שימשיך "לרוץ" יהיה נתונים טכניים טובים במחיר הוגן.

כל שנותר הוא לקוות לחדשות טובות בנוגע לדגימה של מעבדים בתהליכי יצור חדשים איפשהו בשנת 2020. התחרות לא ממתינה לאינטל ועליה יהיה להדביק פערים מול מה שמפעלים דוגמת TSMC מסוגלים לספק. השנה ושנה שעברה אינטל השקיעה סכומים עצומים של עשרות מיליארדי דולרים במפעלים ומרכזי הפיתוח החדשים שלה (כולל זה שבקרית גת). את הפירות אנחנו נראה בדמות מעבדי 7 ננומטר עוצמתיים… כשיהיו מוכנים.