ראונדאפ 7 גופי קירור במשקל כבד

תחום גופי הקירור בעולם המחשבים מגוון ביותר. כיום ישנם גופי קירור כמעט לכל רכיב אפשרי, ואם תציצו אל עבר לוח האם שלכם תוכלו לראות שבבים בודדים שאינם מכוסים בגופי קירור כאלו ואחרים. גופי הקירור הינם רכיב חיוני, שכן השבבים השונים, ביניהם המעבד (CPU), ערכת השבבים ובקרים שונים על גבי לוח האם, פולטים חום באופן טבעי בזמן פעולתם, וזהו פועל יוצא של המתח שעובר בהם, מה שמייצר אנרגיית חום.
 
החום הינו האויב המושבע של רכיבי האלקטרוניקה, שכן אם הטמפרטורה של אותו רכיב תגיע לשלב קריטי, תפקודו יפגע, או שהוא פשוט יישרף וישבוק חיים, מה שאף אחד לא רוצה שיקרה. בעולם המחשבים, תעשיית גופי הקירור מגוונת מאוד, אך כמו בכל דבר ישנם גופי קירור מרכזיים ובולטים במיוחד, אלו הם גופי הקירור המיועדים ליחידת העיבוד המרכזית (CPU).
 
גופי הקירור של המעבדים לא זכו סתם לתשומת לב יתרה, שכן המעבד הינו רכיב מרכזי בכל מערכת מחשב, החל מהבסיסית ביותר, ועד למערכות המתוחכמות ביותר. המעבד פולט חום רב בזמן פעולתו, ויצרניות המעבדים השונות מקצצות את תהליכי הייצור של המעבדים כל שנה, פעולה שאמורה להביא לחיסכון בחשמל ופליטת החום של המעבד, אך כמו שאפשר לראות בסדרת מעבדי ה-Core i, לא תמיד הדבר מיושם בעולם האמיתי – מעבדים אלו מגיעים עם מעטפת חום (TDP) ממוצעת אך בעת מאמץ הם מגיעים לטמפרטורות גבוהות במיוחד.
 
גופי הקירור למעבדים זכו במרוצת השנים לשדרוגים משמעותיים, כאשר בעבר הלא רחוק רכישה של גוף קירור ייעודי למעבד הייתה נחשבת למשהו שאינו בנחלתו של המשתמש הממוצע; רק אלו שביצעו המהרה למעבד או כאלו שהמערכת שלהם הייתה במאמץ תמידי ודאגו לחייה לטווח הארוך היו רוכשים קירור ייעודי. היום משתמשים רבים מעדיפים לרכוש גוף קירור ייעודי למערכת שלהם, כאשר קיימות מספר סיבות מרכזיות לכך, ולפני שנגיע לאותן סיבות חשוב לציין כי אין אנו מצדיקים או ממליצים תמיד על רכישתו של גוף קירור ייעודי על פני גוף קירור המגיע כברירית מחדל מיצרנית המעבדים, ולרבים גוף קירור זה יספיק.
 
אחד הגורמים שהביא לא מעט משתמשים לרכוש גוף קירור ייעודי, הוא ביצועים נחותים של גוף הקירור המקורי. לדוגמה סדרת מעבדי Core i, מגיעה עם גוף קירור שמתקשה להתמודד עם פליטת החום של מעבדים אלו, במיוחד באקלים הישראלי, שמקשה על גוף הקירור פי כמה וכמה.
 
גורם נוסף שדוחף רבים לרכוש גוף קירור ייעודי הוא רמת הרעש של גוף הקירור המקורי. רוב גופי הקירור שמגיעים מהיצרנית מציגים רמת רעש מוגזמת במאמץ מלא של גוף הקירור, מה שלא מתאים לחלק מהמשתמשים; תוסיפו לזה גם את מחירם הנמוך של גופי הקירור הייעודים, וקבלתם חבילת ביצועים לא רעה במחיר שאינו רחוק ממחירו של גוף הקירור המקורי.
בביקורות זו נביא לפניכם מספר גופי קירור מרכזיים הנמכרים בארצנו וזכו לפופלוריות רבה, מאותן הסיבות שציינו. מטרת הביקורת היא להציג מגוון גופי קירור רחב כלל האפשר, ויחד עם זאת להציג את רמת הביצועים שמתקבלת בכל טווח מחיר, החל מגופי קירור בינוניים שעלותם 120 שקלים ועד לגופי קירור שמיועדים לחובבי המהרה שמחירים כפול ואף משולש.