פומה - הפלטפורמה הניידת של AMD • HWzone
Computex 2008מחשבים

פומה – הפלטפורמה הניידת של AMD

פומה – חגורת ההצלה של AMD?

בדומה לשתי היצרניות הגדולות האחרות (Intel ו-NVIDIA), שבהקשרן כבר שפכנו מילים רבות במהלך תערוכת Computex השנה, גם AMD בחרה לנצל את המעמד על מנת להשיק סדרת מוצרים חדשה משלה. ההתייחסות היא כמובן לפלטפורמת Puma, שהינה למעשה הפתרון המתחרה ל-Centrino הוותיקה של אינטל, שלאורך השנים צברה פופולארית ויש שיגידו אף זכתה להגמוניה בשוק הניידים הצובר תאוצה משנה לשנה.
כיצרנית שבבים מובילה, מודעת AMD לתפנית המתבקשת בשוק החומרה שבשנים האחרונות עובר מעין תהליך אבולוציוני לא ברור לכיוון מוצרי Consumer ניידים ונוחים לשימוש. בעוד שמוצרים אולטרה-ניידים הולכים ותופסים תאוצה, שוק הניידים הסטנדרטי זוכה אף הוא לגידול משמעותי על חשבון המחשבים השולחניים. מכאן ברור כי אם החברה רוצה לשמור על מעמדה כמובילה טכנולוגית, הרי שהיא צריכה לחזק את עצמה בשווקים נוספים, לרבות שוק הניידים, וכאן נכנסת לתמונה פלטפורמת ה-Puma החדשה.

כמיטב המסורת, AMD ערכה אירוע השקה נוצץ ומרווח, שלדעתנו הסובייקטיבית אף היה המפואר ביותר מקרב שאר מסיבות העיתונאים וההשקות שזכינו לראות בתערוכה הגדולה (אגב, אירוע השקה נוסף נערך במקביל בצרפת). למרות זאת, אין מנוס מלציין שמבחינה מעשית ראינו מעט פחות. ה-Puma הינה למעשה שעתוק של הפלטפורמות המקבילות מתחום המחשבים השולחניים אל שוק הניידים, ובפרט הדימיון בולט בהשוואה אל מערכות המבוססות על ערכת השבבים 780G, אותן זכינו לראות לראשונה בתערוכת סביט 2008, שבגרמניה.

הפלטפורמה החדשה אכן מבוססת על לוחות M780G (ומכאן הדמיון שצוין לעיל), ומעבדי Turion X2 Ultra הידועים גם תחת שם הקוד \'גריפין\'. מדובר למעשה במעבדי Phenom לכל דבר (המיוצרים אף הם בליטוגרפיה של 65nm, לעומת מעבדי ה-Penryn של אינטל שכבר עברו לייצור ב-45nm), מלבד ההבדל הברור שהמעבדים הינם כפולי ליבה ולא מרובעי ליבה. עובדה זו גרמה לחברה לוותר על זיכרון ה-L3 Cache המשותף, שיתרונו בא לידי ביטוי בתמסורת נתונים בעיקר בין שלוש ליבות ומעלה.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


בדומה להשקת לוחות ה-780G, גם הפעם בחרה AMD לשים את הדגש על היכולות הגראפיות של הפלטפורמה – הן במשחקים והן בפענוח סרטים באבחנה גבוהה. היצרנית הציגה מספר השוואות בנושא, כאשר מערכת אחת התבססה על ה-Puma (מעבד Turion X2 Ultra ZM-86 בשילוב עם שבב גראפי מובנה HD 3200) אל מול מערכת סטנדרטית של המתחרה (מעבד Core 2 Duo T8300 בשילוב עם GMA X3100). בהשוואות אלה ראינו נתונים בהחלט מרשימים – כמות הפריימים לשנייה הגבוהה פי חמישה במערכת ה-Puma, ואף תוצאה גבוהה פי שלושה במבחן הביצועים הנפוץ 3DMark06. נוסף על כך, צפינו בהדגמה חיה שהראתה כיצד ניתן לבצע מולטי-טסקינג של מספר יישומים תובעניים במישור יישומי המולטימדיה והמשחקים.
יש לציין, שהדגמות אלה אומנם השוו פלטפורמה מול פלטפורמה, אך ידוע כי מחשבים ניידים רבים מצוידים כיום בכרטיסים גראפיים דיסקרטיים, ובמקרים רבים משמעות הדבר הינה תוצאות מחמיאות פחות ל-AMD, שנשענת בעיקר על חוסנה הטכנולוגי במישור השבבים הגראפיים המובנים. השאלה הגדולה היא כמובן כיצד זו תבחר לתמחר את מוצריה, היות וליחס המחיר-ביצועים משמעות רבה, בפרט בשוק הניידים.


1 2 3העמוד הבא
תגיות
Back to top button
Close
Close