adplus-dvertising

סדרת Ampere גם במובייל: מחשב נייד AORUS 15P עם RTX 3070 בביקורת מקיפה

עידן חדש של גרפיקה

סדרה חדשה של כרטיסי מסך מתקדמים במיוחד ללפטופים יוצאת רשמית אל אוויר העולם – ואנחנו קיבלנו לבחינה דגם טרי של AORUS המכיל את RTX 3070 בכדי להבין כמה כח גראפי אפשר לדחוס באריזה קומפקטית

ארכיטקטורת Ampere של NVIDIA סוף כל סוף מגיעה למחשבים הניידים והיום באופן רשמי ניתן לרכוש לפטופים המבוססים על הליבות הגרפיות הללו. ארכיטקטורה זאת, להזכירכם, התחילה את דרכה בכרטיסי המסך המתקדמים מדגמים GeForce RTX 3080 ו-RTX 3090 בתור מוצרים יוקרתיים במיוחד. כמובן שלאור המצב וכמה חודשים לאחר מכן, הסטטוס של יוקרתיות ואקסלוסיביות המוצרים הללו לא דעכה, בעיקר בזכות מחסורים במלאי ועליות מחיר קיצוניות.

באירוע מיוחד שקיימה NVIDIA לפני שבועות בודדים הוכרזו גם כרטיסי המסך החדשים ללפטופים שיחליפו את סדרת RTX 20 שם גם כן. בראש ובראשונה אנחנו רואים כרטיסי מסך כמו RTX 3070 מקבלים גרסת לפטופ. אמנם, חשוב לדעת שאין אינדיקציה ברורה לגבי כמה כח גרפי תקבלו, שכן זה מאוד תלוי ביצרן של אותו מחשב נייד ובמגבלות החום שהטיל על הליבה הגרפית.

לכל כרטיס מסך משלושת הדגמים הכלליים שמושקים היום יש שתי גרסאות, האחת היא Max-Q והאחת היא Max-P. גרסת ה-Max-P היא זאת בעלת הביצועים הגבוהים יותר בעוד גרסת ה-Max-Q היא זאת בעלת מעטפת החום הנמוכה יותר. למשל, ה-RTX 3070 Max-P יוכל לשהוות במעטפת חום של 115W כל עוד טמפרטורה תקינה תאפשר זאת, בעוד גרסת ה-Max-Q תפחית את מעטפת החום ל-80W בשימוש ממושך. כאשר מדובר מאמצים גרפיים קצרי טווח, אפשר לראות שמעטפת החום מגיעה ל-140W עבור שניהם. לעיתים ישנן מטלות הזקוקות לכח גרפי לטווחים קצרים וכאן טכנולוגיית טורבו מגיעה לידי שימוש.

מלבד מגבלות צריכת החשמל, ישנו גם הבדל טכני קטן בין שני הסוגים הללו כאשר ה-Max-P כולל זיכרון GDDR6 במהירות של 14Gbps וה-Max-Q כולל כזה איטי יותר של 12Gbps. בכל זאת, חשוב לזכור שגם פליטת חום וצריכת החשמל של הזיכרון הגרפי נחשבת.

המותג AORUS הינו מותג גיימינג רציני למדי השייך ליצרנית החומרה הגדולה GIGABYTE. זה מותג שאנחנו מכירים בעיקר מעולם כרטיסי המסך, אך קיים גם בעולם המחשבים הניידים של החברה. AORUS מיועד נטו לגיימרים וכל מוצר AORUS נושא תכונות שכאלה. ה-AORUS 15P הוא מחשב נייד שהושק לפני זמן מה עם חומרה ישנה יותר דוגמת סדרת RTX 20 וכעת זוכה לרענון עם בואם של כרטיסי המסך החדשים.

תעודת זהות – GIGABYTE AORUS 15P XC

להלן הפרטים אודות המחשב הנייד שבביקורת זאת:

 • מעבד: Core i7 10870H 8 Core
 • זיכרון: DDR4 SODIMM 3200MHz 16GBx2
 • כרטיס מסך: NVIDIA GeForce RTX 3070 Max-P
 • גודל מסך: 15.6 אינצ'
 • מאפייני תצוגה: FullHD 1920X1080, 240Hz, IPS Matte
 • אחסון: NVMe SSD 512GB PCIE 3.0
 • מערכת הפעלה: Windows 10 Professional
 • משקל: 2.2 קילוגרם

מחשב זה יכול להגיע בקונפיגורציות זיכרון שונות, זה שאצלנו ספציפית הגיע עם 32GB. מחשב זה עם קונפיגורציה זאת נמכר בארץ במחיר מומלץ לצרכן (יושבים? שבו) של כעשרת אלפים שקלים. כרטיסי ה-RTX 30 הם לא רק אקסבלוסיביים ונדירים בצורה השולחנית, אלא גם בצורה הניידת וזה בא לידי ביטוי במחשב נייד זה.

דרך היבואן הרשמי מחשב זה נמכר בארץ עם מקלדת בעברית (חריטה בלייזר) ואנגלית.  המקלדת היא מלאה וכוללת גם Numpad. מקלדת זאת מוארת בתאורת RGB נשלטת תוכנתית יהיא מסוג ממברנה.

בשונה ממה שאנחנו רגילים לראות בעבר, GIGABYTE שומרת על פרופיל צנוע מאוד עם מחשב ה-AORUS 15P שלה. כולו צבוע בשחור מאט עם לוגו העיט, אשר גם הוא מכיל נורות RGB נשלטות (אפשר גם תמיד לכבות). יתרון חשוב לציון – ניתן לפתוח את המסך עם יד אחת, החלק התחתון של המחשב לא יימשך כלפי מעלה.

בצידו השמאלי של המחשב אנחנו נמצא יציאת רשת במהירות 2.5Gbps, שקע משולב אוזניות ומיקרופון, יציאת USB 3 5Gbps Type-A, יציאת Mini Displayport 1.4 ויציאת HDMI בתקן 2.1 החדיש. בחלק שקרוב יותר לציר ישנם פתחים ליציאת אוויר חם.

החלק הימני כולל שתי יציאות USB 3 5Gbps, יציאת USB Type-C במהירות 10Gbps, קורא כרטיסי SD שתומך ב-UHS-II וכניסה למטען.

מבחינת היצא הממשקים, ה-AORUS 15P מוצלח למדי. כן אאלץ להוריד נקודה על שקע הטענה שממוקם במקום קצת מוזר ולא נוח של אמצע החלק הצדדי ולא מאחור או צמוד לאחת הפינות. כל השאר – סוכר.

ל-AORUS 15P משטח עכבר גדול למדי כאשר כפתור ימני ושמאלי של העבר מוטמעים בחלקו התחתון הימני והשמאלי. מבחינת תחושת חלקות המשטח הזה מרגיש מעולה, ממש כמו מסך של סמארטפון מתקדם חדש מהאריזה. מקדם החיכוך גבוה והאצבע ממש מחליקה בנוחות. החלק האהוב עלי במשטח המגע הוא השטח והחלקת האצבע, החלק הפחות אהוב חייב להיות הקלקה על לחצן ימני או שמאלי, שבשל חלקות המשטח יכולה להיות קצת לא נוחה. הייתי שמח ללחצנים מוקדשים עבור ימני ושמאלי, בכל זאת.

המקלדת עצמה הינה מקלדת ממברנה סטנדרטית למדי. היא איכותית משמעותית מאלו שתמצאו במחשבים ניידים זולים, לצורך הבהרה. לחיצה על מקשים עם הרבה כח לא תביא לקיעור של המקלדת, כאשר ישנה שלדת מתכת חזקה במיוחד מתחתה. המקשים מרגישים נהדר והריווח מספק למדי. עבור מחשב 15.6 אינצ' זה פחות או יותר מצב אופטימלי עבור מקלדת, במיוחד כשמדובר במחשב גיימינג. הדרך היחידה בה אני רואה שיפור היא שימוש במקשים מכאניים, אך בהתחשב בעובי המחשב ובכך שיש לו גם Numpad, המקלדת ראויה למדי.

מעל למקלדת ישנה מצלמת הרשת. המיקום מעניין, שכן בדרך כלל אנחנו רגילים לראות אותו בחלק העליון או התחתון של המסך עצמו. GIGABYTE החליטה שהיא רוצה מסך בעל מסגרת דקה ושאת מצלמת הרשת כדי למקם בחלק התחתון של המחשב הנייד. ניתן להסתיר את המצלמה, שזו תכונה נחמדה. הבעיה היחידה היא שלעיתים זווית הצילום תהיה מעט משונה, והמשתמש עלול להיראות מעט גדול ומאיים ממנה.

זרימת האוויר היא חלק חשוב מאוד בעיצוב המחשב הזה, ורואים זאת עם כמות פתחי האוויר המרשימה גם בצדדים וגם מאחור. עכשיו נשאלת השאלה, מאיפה אוויר טרי נשאב?

חלק מאוד רציני מתחתית המחשב הזה מאוורר לחלוטין עם רשת לסינון אבק. מערכת הקירור שואבת מהחלק הזה אוויר טרי שנכנס מתחת למחשב. רגלי המחשב הינן בגובה ראוי למדי על מנת לאפשר לאוויר טרי להכנס בקלות.

לפניכם מבט מתחת למכסה על מנת להבין מה מרכיב את מכונת הגיימינג הזאת. תמיד מרתק אותי מחדש לראות כיצד חומרת לפטופ ממשיכה להתקדם עם השנים, כאשר אני רואה יותר ויותר דחיסה של כח בשטחים קטנים יותר. מתחת למכסה נמצא בין היתר את סוללת ה-99Wh הענקית שיש במחשב נייד זה.

בחלק העליון ניתן להבחין במערכת הקירור המשולבת שכוללת את הליבה הגרפית החזקה (ימין) ואת מעבד מתומן הליבות מדגם Core i7 10870H של אינטל. מערכת הקירור הזאת כוללת צינורות נחושת המשותפים גם למעבד וגם לכרטיס המסך על מנת לפזר את החום בצורה היעילה ביותר ולאזן את העומס התרמי.  במרכז התמונה עם גוף הקירור הקטן המרובע יושבת ערכת השבבים מסוג HM470 של אינטל.

בשלב זה חשוב לי מאוד לציין כי פתיחת המחשב נעשתה בקלות על ידי הסרה של מספר ברגי TORX והרמה של המכסה בזהירות. כשמדובר על גישה לרכיבים לצרכי שדרוג ה-AORUS 15P מקבל ציון מירבי.

כונן ה-SSD שהגיע עם המחשב נראה בצד ימין והינו תוצאת Kingston. ספציפית, זהו כונן NVMe בנפח 512GB. מעליו ניתן לראות את כרטיס ה-WiFi וה-Bluetooth. מחשב זה תומך ב-WiFi תקן AX200. משמאל ישנם שתי מקלות הזיכרון תוצאת Crucial בנפח כולל של 32GB. במחשב זה מהירות הזיכרון הינה 3200Mhz בתזמון CL22 ראשי.

משמאל לסוללה ניתן להבחין בממשק M.2 נוסף לכונן SSD לצורך הרחבה. חשוב לציין כי אין גוף קירור מוקדש במחשב זה לקירור כונני ה-SSD ולכן כדאי שכונן זה יגיע עם גוף קירור שטוח עליו יותר להסגר המכסה הראשי של המחשב.

כמובן שאין גיימינג בלי RGB, אז הנה לכם מנת RGB מתבקשת. ניתן לשלוט על דפוס הנורות באמצעות תוכנה ייעודית של AORUS.

כמובן שיש לקנח עם המסך. איכות התצוגה עצמה לא באה לשבור שיאים, מדובר במסך IPS ראוי למדי ברזולוציית 1920X1080 שהיא מכובדת וחדה מספיק עבור צג 15.6 אינצ', במיוחד כשמדובר בגיימינג. מה שמיוחד בתצוגה הספציפית הזאת זה שהיא תומכת בתדר רענון מפנק במיוחד של 240Hz משמע עד 240 פריימים מוצגים לשניה. זו אחת מהתכונות הבולטות של מחשב נייד זה, ותג המחיר מגלם זאת היטב.

באריזה עם ה-AORUS 15P מגיע גם ספק הכח המשמש להטענה בהספק מירבי של 230W. להזכירכם, מדובר בהספק גבוה מזה המתאפשר בתקן USB Type-C לכן ישנו שימוש במחבר יעודי.

הגיע הזמן לעבור לחלק הטכני כדי לדעת כמה מהיר מחשב נייד זה, בעיקר אל מול פתרונות נייחים בעמוד הבא.

 1. Moon-Mage

  מזעזע לראות שנוידיה בחרה לקרוא לזה 3070 שזה בקושי מתמודד עם 2060S.

  27/01/2021 בשעה 07:13
 2. djelectric
  ציטוט של Moon-Mage

  מזעזע לראות שנוידיה בחרה לקרוא לזה 3070 שזה בקושי מתמודד עם 2060S.

  שני דברים לגבי זה

  הראשון – אני חושב שחלק מההפרש הזה מגיע מהמעבד, ויש לי תחושה שעם מעבד בעל ליבות מהירות יותר בגיימינג אפשר בכיף להרוויח עוד סכום דו ספרתי של ביצועי גיימינג כלליים.

  השני – בכל זאת צריך לזכור שזאת ליבה גרפית שמוגבלת ל-115W, וב-115W לתת פלט ביצועים של RTX 2060 Super, ועוד אחד בגרסת OC רצינית זה מאוד מאוד מכובד. שוב, בהתחשב בתביעת הרגל הקטנקטנה.

   

  כן חושב שהמיתוג קצת מסוכן, ושאנשים שבאים בציפיה לקבל RTX 3070 שולחני מינוס 10-15% עלולים להתאכזב בשל חוסר התאמת ציפיות.

   

  27/01/2021 בשעה 11:51
 3. Moon-Mage

  אני לא מצפה שזה ייתן פייט למחשב שולחני, אבל לקרוא לדבר הזה 3070 זו פשוט הטעייה קשה.
  מה הבעיה להוסיף M כמו שהם עשו פעם? או maxq או כל שקר אחר שיבהיר שהכרטיס הזה הוא סירוס קשה של 3070 ולא באמת דומה לו בביצועים.

  27/01/2021 בשעה 12:20