מתקדמים ל-Turing ול-GDDR6: כך ייראה כרטיס ה-NVIDIA GeForce MX450?

בקרוב, ברירת המחדל הזולה ביותר של מפתחת השבבים הירוקה לעולם הניידים עשויה להיות מודרנית ומתקדמת הרבה יותר

אחרי שראינו את השקת וריאציית ה-GDDR6 עבור ה-GeForce GTX 1650 בשוק הנייח, נראה כי הגיע הזמן להפנות את המבט שוב אל שוק איזור כרטיסי המסך הניידים, שם לצד הזרם הגדול של דגמים מעודכנים עם כרטיסי ה-GeForce RTX Super החדשים של NVIDIA אנו מקבלים עדות ראשונה עבור עתיד הקצה התחתון של מנעד יחידות העיבוד מבית החברה.

עוצמות העיבוד בליבות הגראפיות המובנות במעבדי מובייל נהנות מזינוק משמעותי ומבורך בחודשים האחרונים, במסגרת דור מעבדי ה-Ice Lake החדש של אינטל ב-10 ננומטר ועוד יותר במסגרת משפחת ה-Ryzen 4000 של AMD עם ארכיטקטורת Vega ב-7 ננומטר – והמצב החדש הזה מחייב את NVIDIA (וגם את AMD עצמה) להתאים את ההיצע שלה לסטנדרט המשודרג – דגמים כמו ה-GeForce MX110, ה-GeForce MX130 וה-GeForce MX230 שניתן היה למצוא במספר גדול של ניידים בינוניים וסבירים הפכו לבלתי רלוונטיים, וזה כנראה מסביר מדוע ההשקה של דגמי ה-GeForce MX330 ו-GeForce MX350 המשופרים הגיע בתוך פרק זמן קצר אחרי השקת ה-MX230 וה-MX250.

NVIDIA כבר שידרגה את דגמי ה-GeForce MX שלה לפני כמה חודשים – אבל יכול להיות שיש עוד קפיצה קדימה שממתינה מעבר לפינה

במסגרת דגמי ה-GeForce MX330 ו-GeForce MX350 החדשים, ב-NVIDIA הגדילו משמעותית את מספר יחידות ה-CUDA הפעילות בכל דרגה – ה-MX330 כולל 384 יחידות עיבוד אשר משוות את היכולות לדגמי ה-GeForce MX250 וה-GeForce MX150 מהעבר, ואילו ה-MX350 נהנה מ-640 יחידות עיבוד בהתבסס על אותה ליבה אשר שימשה את ה-GeForce GTX 1050 בדור ארכיטקטורת ה-Pascal.

הדיווח העדכני שחושף את השילוב המפתיע. נראה כי NVIDIA מתכננת להמשיך לספק גרסאות עם מעטפת הספק של 12 וואט ושל 25 וואט – אם כי נקווה שהפעם היא תעניק להם שמות דגם שונים שיאפשרו לצרכן הפשוט לבצע הבדלה בקלות יחסית

עם זאת, מבחני ביצועים ראשונים מעידים על כך שליבות ה-Vega המובנות במעבדי ה-H המתומנים העדכניים מבית AMD מצליחות לדגדג מלמטה אפילו את דגמי ה-GeForce MX350, באופן שעשוי לגרום ליצרניות ניידים רבות לשקול מחדש את הצורך בשילוב ליבה גראפית דיסקרטית נוספת בעבור תוספת מחיר ותוספת צריכת הספק רק בכדי לקבל תוספת ביצועים צנועה יחסית – וזה עשוי להיות נכון אפילו יותר גם בגזרת מעבדיה של אינטל עם דור ה-Tiger Lake הנייד העתידי, בו הליבות הגראפיות אמורות להציג שיפור ביצועים נוסף של עד 50 אחוז ביחס למעבדי ה-Ice Lake (שכבר סיפקו שיפור משמעותי מאוד בהשוואה לדורות מעבדי ה-14 ננומטר של היצרנית). במילים אחרות, ב-NVIDIA צריכים להילחם בשנית על זכות הקיום של הדגמים התקציביים אותם הם משווקים ליצרניות הניידים.

הנבואות מנבאות שימוש אפשרי ב-896 יחידות CUDA פעילות או 1,024 יחידות CUDA בדגמי ה-Turing הבסיסיים העתידיים – מה שיהווה זינוק לעומת דגמי ה-Pascal הנוכחיים שכוללים מספר נמוך הרבה יותר של יחידות בתהליך ייצור וותיק יותר

תוצאה מתוך מאגר הנתונים של מבחני ה-3DMark מתיימרת להיות זו שמספקת לנו הצצה קטנה אל העתיד – דגם GeForce MX חדש שמבוסס לראשונה לא על ליבה מעידן ה-Pascal הוותיק אלא על ליבת ה-TU117 מדור ה-Turing, עליה מבוססים גם כרטיסי ה-GeForce GTX 1650. בדיווח התוצאה מצויין תדר פעולה נמוך מאוד של 540MHz (יתכן כי מדובר בדיווח שגוי), לצד 2GB של זכרון דינאמי עם מהירות אפקטיבית גבוהה של 10Gbps – אשר מאשרת לנו כמעט בוודאות כי מדובר כאן בזכרון מדור ה-GDDR6 החדש, ולא בזכרון GDDR5 שלא היה מגיע לתדר פעולה שכזה בסביבה ניידת.

בקרוב נפגוש אך ורק ליבות Navi ו-Turing מודרניות עם זכרונות GDDR6 מודרניים בניידים שלנו? אנחנו ממש בעד, ואתם?

האם יכול להיות כי נראה את NVIDIA עוברת לשימוש מלא בליבות Turing ובזכרונות GDDR6 בכל דגמיה, אפילו ברמות העלות הבסיסיות ביותר, גם בעולם הנייח וגם בעולם הנייד עוד השנה? בינתיים זו ספקולציה, אך כזו שנראית הגיונית יותר ויותר עם כל יום וכל רסיס מידע חדש שצץ ברשת.