מפלצת בפתח: מסמך של Micron מגלה לנו את הזכרון המרשים של ה-Geforce RTX 3090

הודות למסמך של יצרנית הזכרונות האמריקאית אנחנו מקבלים אישור לשם של ספינת הדגל החדשה של NVIDIA – ה-Geforce RTX 3090

לאורך הסטוריית השקות מוצרי חומרה, אנחנו רגילים לקבל חרושת שמועות בלתי פוסקת כשבכל כמה ימים צץ פרט טכני חדש לגבי עיצוב המוצר, המחיר שלו והתכונות הטכניות שלו.

כעת, הודות למסמך רשמי של יצרנית הזיכרונות מיקרון אנחנו מקבלים אישור ממקור רציני בכל הנוגע לשם כרטיס המסך הקרוב של NVIDIA לסדרת Geforce RTX 3000 – הוא ה-Geforce RTX 3090.

כמו כל יצרן חומרה, מיקרון דואגת לעיתים להשיק מסמכים לשירות הציבור והמשקיעים אשר מפרטים על הטכנולוגיות שברשותה. בתור יצרנית זיכרון מהיר במיוחד, במסמך חדשה שלה היא מפרטת על פתרונות כרטיסי המסך שנושאים את הזיכרון המהיר שלה.

בטבלא שמופיעה במסך אפשר לראות לצד כרטיסי מסך כמו ה-TITAN X וה-RX 5700 XT אותם אנחנו מכירים גם כרטיס מסך פחות מוכר תחת עמודת GDDR6X, ה-Geforce RTX 3090. הזיכרון החדש של מיקרון הוא קפיצת ביצועים משמעותית נוספת בזיכרון הגרפי לכרטיסי מסך, כאשר לאחרונה GDDR6 הפך לפופולארי במיוחד.

שבבי GDDR6X של הדור הראשון מדורגים לקצב עבודה אדיר של 21Gbps ולנפח של 8Gb לשבב (1GB). בכרטיס המסך RTX 3090 מתואר שימוש בבקר זיכרון של 384Bit, ואנחנו יודעים שכל ערוץ של 64Bit מתחבר לשבב אחד או שניים של זיכרון גרפי. משמעות הדבר היא שכרטיס המסך יוכל להגיע בקונפיגורציה של 12GB או לחלופין אחת רצינית הרבה יותר של 24GB במידה ויודפסו שבבים בשני צדדי הכרטיס. בנוסף, אנחנו יודעים כי בכוונתה של מיקרון גם להשיק שבבים בנפח של 2GB לאחד במהלך שנת 2021, תוך הגברת מהירות הזיכרון כך של-GDDR6X עתיד ורוד במיוחד.

שמועות לאחרונה מדברות על כך ש-NVIDIA מתכוונת להגביר באופן משמעותי את נפח הזיכרון הגרפי בכרטיסי המסך שלה, ולכן לא נתפלא לראות קונפיגורציה של 24GB בכרטיס מסך שכזה, אם כי אנחנו לחלוטין מצפים למחיר מבהיל. עצם השם RTX 3090 ושימוש בסיומת 90 מעיד על כך ש-NVIDIA מתכוונת ליצור סגמנט שוק חדש לחלוטין מעל לזה שהכרנו בכרטיסי המסך כמו RTX 2080. כמו כן, ישנה אפשרות שמדובר בשינוי מיתוג לאותו פלח שוק ש-RTX 2080 Ti תפס עד כה.

העלאה של נפח הזיכרון הגרפי משמעותי לא רק תוספת לגיימרים, אלא דווקא בעיקר תוספת לעולם ה-AI שמשתמש בכרטיסי מסך שכאלה לצורך לימוד מכונה. זיכרון גרפי הפך למשאב יקר מאוד בעולם לימוד המכונה שכן משמעותו העמסה של קבוצות גדולות יותר של תמונות ומידע בכל אימון וקיצור זמני עיבוד באופן כללי.

NVIDIA צפויה להכריז על כרטיסי המסך החדשים שלה לגיימרים ב-31 לחודש, עם השקה מתוכננת כבר במהלך ספטמבר. הכינו ארנקים.