adplus-dvertising

מפות הדרכים המעודכנות של אינטל: 10 ליבות לצד 10 ננומטר

הדלפות טריות חושפות חלק מתוכניות יצרנית השבבים לשנתיים הקרובות

מפת הדרכים של אינטל עבור העתיד הפכה לאחד הנושאים המבקרים ביותר בעולם החומרה, בשל שינויים בלתי צפויים טבלתי פוסקים הנגזרים מהאיחור המתמשך בהשגת תהליך ייצור חדש והצורך להמשיך ולמצות את תהליך הייצור הקיים עד לקצה בכדי להיאבק בהתקדמותה של AMD. עכשיו יש לנו הדלפה ששופכת אור על התוכניות עד סוף שנת 2020 – כאשר חלק מהמידע בה עשוי לאכזב רבים מכם.

אתר הולנדי בשם Tweakers.net סיפק צמד שקופיות מודלפות המתעדות את תוכניות החברה עבור השוק הנייח ועבור השוק הנייד, עם חלוקה לתתי המשפחות השונות המוכרות לכולנו.

מפתח הדרכים עבור העולם הנייד מתחילה בשנת 2018 ומסתיימת בסוף שנת 2020, מה שעשוי להעיד על כך שאינה מעודכנת באופן מלא (גם עיתוי ההשקה של דור ה-Coffee Lake Refresh אינו תואם באופן מושלם את אשר התרחש בפועל) – אך היא מבהירה כי מעבדי Ice Lake-U ניידים עם מעטפת הספק של 15 וואט ו-2 או 4 ליבות עיבוד פיזיות יהיו זמינים כבר במהלך השנה הנוכחית, בהתאם להבטחות אותן השמיעה אינטל עצמה פעם נוספת ממש לאחרונה. עוד במהלך השנה הנוכחית אנחנו אמורים לראות את דגמי Comet Lake-U המבוססים על תהליך ייצור של 14 ננומטר עם 2, 4 או 6 ליבות עיבוד (לראשונה) – כאשר ככל הנראה יהיה מדובר בדגמים במעטפת הספק מוגדלת של 28 וואט אשר יכילו גם ליבות גראפיות עוצמתיות יותר בהשוואה לדגמי ה-15 וואט ממשפחת U.

מפת הדרכים עבור השוק הנייד – הרבה 10 ננומטר, אך לצד מעבדי 14 ננומטר שלא ייעלמו כל כך מהר מחיינו

בשורה מאכזבת משהו מסתמנת בגזרת מעבדי ה-H הניידים העוצמתיים מכולם – רק עתה קיבלנו בקטגוריה זו את משפחת ה-Coffee Lake Refresh המבורכת עם דגמי 8 ליבות ראשונים מסוגם, אם כי נראה כי בהמשך צפויה התבססות על ייצור ב-14 ננומטר גם עבור דגמי Comet Lake-H שיציעו עד עשר ליבות עיבוד, ללא משפחות מבוססות 10 ננומטר בסביבה. בנוסף, גם משפחת Kaby Lake-G הייחודית שכוללת ליבות גראפיות מבית AMD לא תזכה להמשכיות לפי המסמך הנתון.

גם משפחת Ice Lake-Y בתהליך ייצור חדשני של 10 ננומטר ועם מעטפת הספק של 5 וואט בלבד צפויה לנחות בסוף השנה הנוכחית, עם דגמים בעלי זוג ליבות פיזיות שיחליפו את Amber Lake-Y – ובשורה גדולה באמת אמורה להגיע במהלך 2020 עם משפחת Tiger Lake-Y שתציע 4 ליבות עיבוד פיזיות תחת אותה מעטפת הספק בהתבסס על 10 ננומטר, במקביל לדגמי Comet Lake-Y עם 2 או 4 ליבות שימשיכו את ההתבססות גם על 14 ננומטר.

אינטל מתכננת להאיץ את קצב פיתוח החומרה שלה בשנים הקרובות – וזה ככל הנראה יבוא לידי ביטוי בהשקות משפחות חופפות בטכנולוגיות שונות

בגזרת מעבדי האטום לא צפויות בשורות מרעישות עם רענון קל לסדרת Gemini Lake, עדיין בהתבסס על 14 ננומטר כמובן, ומשפחה חדשה בשם Skyhawk Lake שמתוכננת רק אי שם לסוף שנת 2020 – ולקינוח עולם חדש ומעניין נוסף יגיע במערכות על שבב (SoC – System on Chip) החסכוניות ביותר, שם נראה בכורה עבור משפחת Lakefield הייחודית שתכיל שילוב ראשון מסוגו בין ליבת Core גדולה אחת לארבע ליבות Atom קטנות וחסכוניות במעטפת הספק של 5 וואט או פחות מכך.

Lakefield לפני סוף השנה, עם טכנולוגיית ה-Foveros המהפכנית – ועם דור מעודכן שכבר מתוכנן לסוף השנה הבאה?

כעת, נעבור אל השוק הנייח בו ניתן למצוא אזכורים עבור דגמי ה-X המובילים, דגמי ה-S במיינסטרים ואף משפחות ה-Xeon השונות – אך ללא שום דגמי 10 ננומטר בסביבה, למרבה ההפתעה.

דגמי Comet Lake-S יושקו לקראת סוף השנה ויספקו עד עשר ליבות עיבוד פיזיות לשוק הביתי (הדור האחרון בהחלט בתהליך ייצור של 14 ננומטר? כבר אי אפשר לדעת), דגמי Cascade Lake-X עם עד 18 ליבות עיבוד ותהליך ייצור של 14 ננומטר יגיעו גם הם השנה – ומוצרי Xeon תחת שמות הקוד Comet Lake, Cascade Lake ו-Cascade Lake Refresh יבוססו כולם על תהליכי הייצור המוכרים לנו היטב ועל עורקי תקשורת מסוג PCI-Express 3.0, בזמן ש-AMD מתקדמת במרץ לקראת שימוש בליבות 7 ננומטר ובעורקי PCI-Express 4.0 מהירים יותר כבר בתקופה הקרובה.

מפת הדרכים לשוק הביתי – ללא שום אזכור ל-Ice Lake או Tiger Lake לצערנו. האם מדובר בגרסה ישנה ובלתי מעודכנת של התוכניות?

אנחנו ממליצים בהחלט להתייחס אל כל הנתונים הללו בספקנות, משום שהם לא בהכרח מתיישבים עם הבטחות פומביות של אינטל עצמה להציע מעבדי Ice Lake של 10 ננומטר בעולם השרתים בשנת 2020 – אך עם זאת סביר להצהיר כי הכיוון הכללי שבו אינטל תעדיף להטיל את רוב המשקל הטכנולוגי שלה על העולם הנייד (בו עדיין יש לה יתרון פופולריות מרכזי על פני AMD) בזמן שהתחום הנייח יתעכב וימתין תואם את המציאות.

המאבק מול ליבות ה-Zen 2 אמור להיות מאתגר במיוחד עבור אינטל בכל החזיתות, ללא תלות בליטוגרפיה עליה תתבסס

אז האם מצפות לנו הפתעות מעבר לפינה או שכל המידע עבור השנה וחצי הקרובות כבר נכתב לפנינו? נמשיך לעקוב ולעדכן אתכם, כמו תמיד.

 1. napoleon45

  על זה בדיוק דיברתי … Qttp

  29/04/2019 בשעה 20:06
 2. 1stcowgirl

  10 ליבוד ללא גראפי יוכלו בקלות להפוך ל 12ליבות.
  אצל אינטל הכל מתוכנן כמה צעדים קדימה, אמנם AMD הפתיעו אותם שנה שעברה וגרמו להם לדרוך על כמה ביצים אבל לא נראה שזה יקרה שוב.

  29/04/2019 בשעה 20:55