מעבד Core i9 10900K בביקורת: שיא נוסף ל-14 ננומטר • HWzone
מחשביםמעבדיםביקורותכתבות נבחרות

מעבד Core i9 10900K בביקורת: שיא נוסף ל-14 ננומטר

עולים ל-10 ב-10

אינטל משיקה באופן רשמי את סדרת מעבדי בדור העשירי למחשבים השולחניים – בביקורת זאת אנו בודקים את i9 10900K העוצמתי, עם עשר ליבות עיבוד

היום משיקה באופן רשמי את הסדרה העשירית של מעבדי שלה עבור השוק השולחני. מעבדי בדור העשירי מהווים גם תחילה של דור פלטפורמה חדש עם תושבת חדשה לחלוטין בשם .

אל ההשקה הזאת ודור המעבדים החדש הזה אנחנו מגיעים לאחר מספר רב של שנים בה ממשיכה להשתמש באותו בסיס של תהליך היצור אותו אנו מכירים עוד ממעבדי ה-Skylake, שהם הדור השישי של בכיכוב i7 6700K.

ה-Core i7 6700K, אשר מבוסס על תהליך 14 ננומטר יחסית טרי מבית והושק באוגוסט של 2015 נחשב לעליית מדרגה ביכולות הגיימינג אותן ניתן להשיג עם מעבד שולחני בעל ארבע ליבות. עבור רבים, ה-Core i7 6700K מסמל את אחד המעבדים הבולטים ביותר של העשור הקודם עבור משתמשים, עם יכולות אוברקלוקינג נהדרות ותמיכה לראשונה בזיכרון מסוג שמלווה אותנו עד היום.

בינואר של 2017 השיקה אינטל לאותה התושבת (LGA1151) סדרת מעבדים נוספת בשם הקוד Kaby-Lake. ה-Core i7 7700K הוא המעבד המהיר ביותר לתושבת. באותה התקופה, וללא תחרות משמעותית מצד , סדרת הדור השביעי של Core היוותה שיפור מינימלי בכל תחום אפשרי עבור מחיר דומה. בכל שכבות המחיר הושקו אשר הגיעו בתדר מעט גבוה יותר, אך לא הרבה מעבר.

בזכות תחרות רצינית לראשונה מבית המתחרה, והרצון לצעוד מהר קדימה אל מעבר לתקרת הזכוכית של ארבע ליבות עיבוד לתושבת המיינסטרים, ראינו משהו שאנחנו בדרך כלל לא רואים מאינטל, ועוד באותה השנה באוקטובר היא משיקה את מעבדי הדור השמיני בכיכובו של ה-Core i7 8700K.

הפעם נעשה שינוי רוחבי ביכולות העיבוד, כאשר מעבדי i7 בסדרה השמינית הגיעו עם שש ליבות עיבוד, תוספת של 50% על פני הסדרה הקודמת. גם תדרי הפעולה התחילו לעלות ואינטל דוחפת כדי להמשיך ולהיות רלוונטית עבור רבים ששוקלים רכישה של מחשב חדש.

עוברת שנה אחת, התחרות מציגה סדרה חדשה נוספת משלה (Ryzen 2000), ואינטל ממשיכה בתגובה לנפח את מעבדיה בליבות נוספות עם השקת Core i9 9900K בעל 8 הליבות. להזכירכם, כל הזמן הזה אנחנו עדיין נשארים עם אותו תהליך יצור של 14 ננומטר אותו אנו מכירים עוד מ- i7 6700K. נכון יהיה להגיד שבזכות הותק ותוספת המחקר נעשו שיפורים יחסיים ביעילות החשמלית במשך השנים, אך הארכיטקטורה והליך היצור בגדול נשאר מאוד דומה. אפילו הליבה הגרפית המובנית שיש במעבדים הללו נשארה זהה לזאת שהכרנו עוד בדור השישי.

זה לא סוד שנכון לעת זאת אינטל מתקשה בהספקה של מעבדים בתהליכי יצור מתקדמים עבור המשתמשים השולחניים, זה משהו שידענו שיקרה עוד הרבה מראש. בכל זאת, עם הכלים שיש לה ועם הרצון להמשיך ולהיות תחרותית, מחליטה ללחוץ על ההדק ולשחרר פלטפורמה חדשה היום עם מגוון שיפורים במטרה למשוך משתמשים רבים לבחור בה על פני המתחרה בחודשים הקרובים.

כרגע הדבר שהכי חשוב לאינטל להדגיש הוא שתדר עבודה הוא הדבר הכי חשוב… ולכן היא הוסיפה עוד שתי ליבות למעבד ספינת הדגל שלה, Core i9 10900K… כי אפילו יודעת שקשה להשאר שאננים כשהתחרות מציעה בעלי 12 ו-16 ליבות לתושבת מיינסטרים. בכל זאת, ה- i9 10900K מציע את תדרי העבודה הגבוהים ביותר שראינו למעבד שולחני מעולם עם תדר טורבו מירבי של עד 5.3Ghz.

להזכירכם, כך נראה קו המעבדים החדש של מסדרת Core. ישנם כמה דגמים נוספים שיושקו בחודשים הקרובים, אך זה רוב רובו של אותו קו המוצרים. מעבדי Core i9 הם אקסקלוסיבית מעבדי 10 ליבות, בעוד Core i7 שומר על הרכב של 8, ה-Core i5 הם מעבדים בעלי 6 ליבות ו-Core i3 מכילים 4 ליבות עיבוד. כל מעבדי בדור העשירי של תומכים בטכנולוגיית HyperThreading ולכן כמות הנימים שלהם בפועל כפולה.

ערכת הביקורות הרשמית של כוללת מעבד i9 10900K לצד i5 10600K. לראשונה, ערכות סקירה רשמיות מכילות גם את שמות המעבדים על מכסה המעבד עצמו במקום "Intel confidential", הידד.

ביקורת זאת מתמקדת ספציפית בספינת הדגל Core i9 10900K בעוד שביקורת שניה עולה בהתמקד ב-Core i5 10600K. אנחנו מקווים שבעתיד הקרוב נוכל להתמקד במעבדים נוספים מבית סדרת המעבדים החדשה של , שיש עוד כמה שמעניינים אותנו דוגמת i7 10700K ו- i5 10400F הנמצאים בנקודות מחיר תחרותיות.

כפי שצוין, מעבד זה מכיל 10 ליבות ו-20 נימים פעילים. תדר העבודה שלו הוא הגבוה ביותר שראינו עבור מעבד שולחני עד היום, אפילו בהתחשב במספר הליבות הגדול שלו. במאמץ מירבי אפילו של מספר ליבות גבוה (4 ויותר) ניתן יהיה לפגוש אותו מבלה באיזור 5Ghz ואף 5.1Ghz. במצבי קיצון כאשר שתי ליבות פעילות זקוקות לביצוע מטלה במהירות, הוא יאיץ גם אל 5.3Ghz לשבריר שניה.

התושבת, LGA1200 היא חדשה לגמרי מבית ונבנה על מנת להתמודד בעיקר עם מעבדי הדור ה-11 של , כאשר מעבדי הדור העשירי שקרויים Comet Lake S, מהווים מעין דור ביניים. ישנן כמה סיבות טובות לחשוב כך, כאשר בראש ובראשונה הפלטפורמה החדשה הזאת מגיעה עם תמיכה ב- גרסה 4.0 כאשר המעבדים תומכים אך ורק בגרסה 3.0 ולכן התמיכה לא מתאפשרת איתם.

מעטפת החום של המעבד מוגדרת ב-125W. הגדרת מעטפת החום על פי אומרת שכל עוד המעבד ישהה בתדר הבסיס שלו במאמץ (3.7Ghz), זו או נמוכה מזאת היא כמות החום שהוא יפלוט וכמות החשמל שהוא גם יצרוך. בהמשך הביקורת בדקנו כמה גבוהה צריכת החשמל שלו בפועל תחת מאמץ.

אחד מהשינויים הפיזיים שביצעה במעבר למעבדי הדור העשירי הוא שיפור יכולות העברת החום מהסיליקון כלפי חוץ. ציפוי הסיליקון של המעבד כעת דק משמעותית, והמכסה שעשוי מנחושת הפך לעבה יותר. בזכות תכונות הולכת חום טובות יותר, משמעות הדבר היא שחום יעבור כלפי חוץ ביעילות גבוהה יותר.

כעת, מבלי להכביר במילים, נעבור למבחני הביצועים.

תגיות
Back to top button
Close
Close