מעבד ה-15 וואט העוצמתי מכולם? עדויות חדשות לקיומו של ה-Ryzen 9 4900U

דגמי ה-H הניידים הטריים מבית AMD הצליחו להרשים אותנו בגדול עם הביצועים והיעילות שלהם – ומה לגבי מעבד מתומן ליבות בעל מעטפת של 15 וואט בלבד? יכול להיות שנקבל תשובות בתוך זמן קצר

מעבדי ה-Ryzen 7 4800H וה-Ryzen 9 4900H, עם שמונה ליבות עיבוד ומעטפת הספק נדיבה של 45 וואט, גנבו את ההצגה במסגרת ההשקה של דור המעבדים החדש לניידים מבית AMD, וכנראה שבצדק, עם הוכחה ביצועים דומים או עדיפים על פני מעבדי ה-Coffee Lake-H של אינטל ויעילות פעולה עדיפה באופן מובהק – אך לא כדאי לשכוח כי למפתחת השבבים האדומה יש מנה שנייה מסקרנת לא פחות של מעבדי U חדשים עם ארבע ליבות עיבוד, שש ליבות עיבוד ואפילו שמונה ליבות עיבוד תחת מעטפת הספק זעירה של 15 וואט בלבד.

נער הפוסטר של משפחה זו באופן רשמי הוא ה-Ryzen 7 4800U – אך האם בקרוב נראה את ההשקה הרשמית של דגם Ryzen 9 משוכלל עוד יותר? הדלפה חדשה ממקור בעל מוניטין סולידי בטוויטר מצליח להגדיל עוד יותר את ההתעניינות שלנו בדגמים הללו.

המדליף Tum_Apisak סיפק תמונות מתוך מאגרי הביצועים של מבחני 3DMark ו-UserBenchmark עבור דגם ה-Ryzen 9 4900U, עם 8 ליבות עיבוד פיזיות ו-16 ליבות עיבוד לוגיות כמובן – בדומה ל-Ryzen 7 4800U שכבר כן הוצג רשמית כשהוא מצוייד במהירות בסיס של 1.8GHz ומהירות טורבו מירבית של 4.2GHz בשילוב עם ליבת Vega 8 גראפית מובנית.

אנחנו לא יודעים מה הסיבה לכך שהמעבד הזה לא הוצג יחד עם שאר דגמי ה-Ryzen 4000 לפני כמה שבועות – אבל מקווים שההמתנה הנוספת תוכל להצדיק את עצמה

לצערנו, נראה כי התיעודים המדוברים הם משלבים מוקדמים יחסית בתהליך הבחינה כך שהנתונים המדווחים עבורם אינם הגיוניים במיוחד ולא מסוגלים לרמוז לנו על היכולות העדיפות שיצדיקו את שם הדגם Ryzen 9 לצד האחד ממשפחת Ryzen 7 – לא ידוע לנו האם נוכל לצפות לתדר בסיס מוגדל ב-Ryzen 9 4900U, תדר טורבו מירבי מוגדל או אולי ליבה גראפית עוצמתית יותר עם מספר מוגדל של אשכולות עיבוד או תדר פעולה גבוה במיוחד.

נכון לעכשיו אין יותר מדי ניידים בשוק שזמינים עם דגמי ה-U החדשים ועל כן כל נושא הביצועים בפועל לא ברור לחלוטין – אך אם המצב יהיה דומה למה שראינו בניידי ה-H-Series הראשונים לצרכנים צפויה חגיגהגדולה

בהתחשב בנתונים הטכניים המרשימים של ה-Ryzen 7 4800U, קצת קשה לחשוב כיצד יוכל דגם Ryzen 9 4900U לשפר את ההיצע תוך שמירה על מעטפת ההספק הצנועה של 15 וואט (אותה יוכלו יצרניות המחשבים הניידים להתאים למעטפת הספק של בין 12 וואט ל-25 וואט בהתאם להעדפתן ומערך הקירור אותו יספקו) – אך כאשר לוקחים בחשבון כי מבחנים ראשונים מעידים על הפרש ביצועים של כ-30 אחוזים "בלבד" בין ה-Ryzen 7 4800U ל-Ryzen 7 4800HS המתקדם, והפרש קטן עוד יותר בין ה-4800HS למעבדים שולחניים מודרניים רבים עם שמונה ליבות עיבוד, הפוטנציאל כאן הוא מבטיח מאוד.

אינטל מצהירה כבר עתה כי ל-Ryzen 7 4800U יש יתרונות מובהקים לעומת מעבדי ה-Ice Lake וה-Comet Lake המקבילים המובילים – כמה נקודות בונוס יצליח להוסיף לכך ה-Ryzen 9 4900U מבלי להיגרר לצריכת הספק מוגדלת? נחיה ונראה

מעבד 15 וואט נייד למחשבי 13 אינץ' ו-14 אינץ' דקים וקלים אשר יכול לדגדג את הביצועים של מעבדי 65 וואט או אפילו 95 וואט שולחניים? אנחנו בעד – ונקווה לקבל עוד נתונים מהימנים בהקדם.