מעבד אינטל Core i9 9900KS בביקורת: כשגיימינג הוא מרכז העניינים • HWzone
מחשביםמעבדיםראשיביקורותכתבות נבחרות

מעבד אינטל Core i9 9900KS בביקורת: כשגיימינג הוא מרכז העניינים

הקדמה

לקחנו לביקורת את ספינת הדגל החדשה של – מעבד i9 9900KS בעל 8 ליבות במהירות מירבית של 5Ghz עבור כולן יחד. עד כמה מהיר באמת הדגם אשר מתיימר להיות המהיר ביותר בעולם הגיימינג?

לאחר סדרה ארוכה של השקות חומרה בעולם הסיליקון אשר חלקן היו מוצלחות מאוד, וחלקן מעט פחות, אנחנו מתקרבים לשריקת סיום השנה עם אחד המוצרים היותר מעניינים, לפחות לקהל חובבי המשחקים – מעבד על נתונים טכניים שמהווים שיא חדש, בחלקם.

בעוד שבענקית השבבים מנועי ההנדסה עובדים חזק בימים אלו על מנת להוציא לאור כמה שיותר מהר סדרות חדשות של על תהליכי יצור טריים, נראה שענקית השבבים מחפשת דרכים יצירתיות לעניין את קהל משתמשיה הפוטנציאליים והקיימים עם מוצרים שהיא יכולה להפיק היום. תזרים המזומנים חייב להמשיך, והגברת כח עיבוד פר מחיר היא בלתי נמנעת גם עם תהליכי יצור ותיקים.

מוצר שכזה מושק היום באופן רשמי – מעבד ה-Core i9 9900KS, הדבר האימתני ביותר שתושבת סטנדרטית מאינטל ראתה עד היום. אם מעט מנמיכים את הדרמה, אפשר להסביר את המוצר הזה במשפט אחד – זה מעבד i9 9900K מובחר שמגיע ברירת-מחדל בתדר מירבי של 5Ghz לכל שמונה ליבותיו.

בעוד שאינטל צריכה להשאר ולבדר אותנו עם תהליך היצור בטכנולוגיית 14 ננומטר הקיים שלה, לפחות עד שהבא יהיה מוכן, אנחנו מקבלים מוצר שכל טבעו הוא לקחת סיליקון איכותי ככל שניתן ולהגיש אותו כמוצר מתקדם יותר.

Core i9 9900KS הוא מעבד המיועד לתושבת LGA1151 בגרסתה השניה בלוחות אם. ערכות השבבים המאפיינות את התושבת הן H370, Z370 ו- למשל, לפחות בקצה העליון. באופן מובהק אמליץ כבר כעת שלא להשתמש במעבד שכזה על לוחות אם פשוטים יותר בעלי ערכות שבבים כמו B360 או B365, אתם תאבדו מביצועי המעבד הפוטנציאליים רק בשל כמות החום שרכיבי לוחות האם יפלטו, ויאלצו להנמיך את תדר המעבד.

ה-Core i9 9900KS הוא מוצר הארד-קור. הוא מכיל 8 ליבות ו-16 נימים של עיבוד באמצעות טכנולוגיית ה-HyperThreading. הארכיטקטורה עצמה נקראת Coffee-Lake Refresh שהיא גלגול של Skylake אותה הכרנו עוד בהשקת Core i7 6700K לראשונה בקיץ של 2015. כמובן שהשינוי המשמעותי ביותר מאז הוא שהכפלנו את כמות הליבות, ועל זה הוספנו גם תדר פעולה.

ה-"S" שב-9900KS מסמל Special Edition בנוסף לעובדה שהוא פתוח להמהרה אל מעבר לתדריו הרשמיים (סימול "K"). המעבד הינו במהדורה מוגבלת, על אף שאנחנו לא יודעים כמה יחידות ממנו מיוצרות ועוד כמה זמן ימשיכו לייצר אותו. הוא מגיע באריזה מהודרת למדי, אך לא כולל קירור כלל. על פי מעבד לשאפתנים צריך לאפשר להם לבחור באיזה שירצו. כדאי מאוד שירצו את קירורי האוויר המתקדם ביותר בשוק לכל הפחות, וקירורי המים המתקדמים ביותר בשוק כברירת-מחדל, דרך אגב.

על אף שיש כאלה שיחלקו איתי, לדעתי אין מקום בשוק כלל עבור שזקוקים ליחידת מים כמינימום ולכן החלטתי לבצע את הביקורת למעבד בשימוש NH-D15S, מה שנחשב לאחד מקירורי האוויר המתקדמים בשוק. הוא לא פתרון זול בעלות של כ-350 שקלים, אבל זה לא מעבד לפתרונות זולים.

אפרופו, החדשות הטובות הן שמחיר המעבד הוא 513 דולר "בלבד", כ-14 דולר יותר ממחיר ההשקה של ה-9900K וכ-30 דולר יותר מהמחיר המצוי שלו כיום. כך, הפרימיום שבלעלות מ-4.7Ghz לכל הליבות ל-5Ghz לכל הליבות הוא למעשה קטן ולא רציני בכלל בהשוואה למחיר כל המוצר, במיוחד בהתחשב בכך שמדובר במהדורה מוגבלת ומוצר אספנות עתידי.

מעטפת החום של המעבד מוגדרת ב-127 וואט. אמנם, המונח מעטפת חום או בשמו הטכני "TDP" הלך בשנים האחרונות לגמרי לאיבוד, והוא אפוף בכוכביות ולא מייצג את צריכת החשמל בפועל של שבבים במצבים שונים. הדרך הנכונה ביותר להגדיר את פליטת החום של מעבד היא למדוד את צריכת החשמל בפועל.

הסיבה שמאחורי השקת המעבד הזה היא שאינטל רוצה להזכיר שהיא עדיין מייצרת את מעבדי הגיימינג המהירים ביותר בשוק, שהיא עדיין מחזיקה בקלף הכה-חשוב הזה.

הבה ניגש למבחני הביצועים על מנת לראות מה קורה בפועל.

תגיות

6 תגובות

 1. סקירה טובה, מעניינת ומקצועית
  חבל לי מאוד שאתם לא מנצלים את ההזדמנות לתת ביקורת עניינית מספיק על כדאיות הרכישה.
  המעבד הזה הוא עסקה איומה. הוא רלוונטי רק עבור האלפיון העליון שמשדרג כל שנה ויש ברשותו כבר 2080ti. גם אז עדיף להשקיע ביותר ssd, ram וכו וכו לפני שבכלל חושבים על המעבד הזה. גם אם הוא טכנית הכי טוב מכיוון שהתוספת ביצועים שהוא מביא היא זניחה לעומת התוספת שתתקבל משדרוג כל חלק אחר במערכת…
  לא רק שאין בו צורך, הוא גם בא עם שליש מהאחריות של אחיו התאום ועומד להיות מוחלף במעבד מוצלח בהרבה בטווח זמן של שנה
  לטעמי הייתם צריכים לשקף זאת בביקורת בצורה יותר ברורה, ולא רק בין השורות…

 2. מעבד מיותר, לנישה מאוד מצומצת אם בכלל.
  אבל הביקורות נהדרת :)

 3. כתבה מעולה, באופן אישי, אני פחות אוהב להתעסק עם כיוונונים קטנים, אבל אני בהחלט הייתי שוקל לקנות אותו אם הייתי מקים עכשיו מערכת high end.

 4. מעבד בוטיק לשחקני נישה.
  בעיקר מעניין מהבחינה של עד כמה אינטל יכולה ללטש עוד ועוד את אותו מוצר..

 5. הייתם צריכים להתחיל מהשורה האחרונה – ברגע שאינטל העזה לשחרר מעבד עם שנת אחריות במקום שלוש שנים, מובן מייד שמדובר בגימיק ולא במוצר שמיועד לצריכה.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close