מעבדי Ryzen 3 3000 של AMD בביקורת: נקודת ייחוס חדשה בביצועים משתלמים • HWzone
מחשביםמעבדיםביקורותכתבות נבחרות

מעבדי Ryzen 3 3000 של AMD בביקורת: נקודת ייחוס חדשה בביצועים משתלמים

כעת ניתן לחשוף את מבחני הביצועים של סדרת Ryzen 3 החדשה מבית – שוק המעבדים הזולים כבר לא יהיה אותו הדבר

היום באופן רשמי ניתן להכריז שיש שינוי משמעותי למדי ומעניין בשוק שבדרך כלל זוכה לפחות תהילה מיצרניות המעבדים השולחניים, הוא שוק מעבדי הכניסה בו שוכנים Ryzen 3 ו-Core i3. הסיבה היא כמובן הזרמה של דם חדש לשוק זה בדמות Ryzen 3 3100 ו-Ryzen 3 3300X המבוססים על ארכיטקטורת Zen 2 של בתהליך יצור של 7 ננומטרים.

זה לא כל כך מפתיע שעד כה אותו סגמנט מעבדי כניסה לא קיבל את כמות החשיפה והמוצרים אשר הולם את מה שאמור להיות נתח מאוד רציני מאחוזי המכירות. מדובר לכאורה במעבדים "משעממים" שאמורים להכנס אל מחשבים שמשתמשים בעיקר למטלות יומיומיות פשוטות כמו גלישה באינטרנט, צפיה בתוכן מדיה וכתיבת מסמכים.

היום מכניסה הרבה פלפל וחיים לשוק הזה בדמות צמד שמעלים את רף הביצועים המוכר ואת התמורה עבור המחיר, בדיוק כפי שעשתה עד כה עם מעבדי סדרת 5 ו- 7 מאז 2017. ה- 3 3100 וה- 3 3300X רוצים שתדעו שמדובר מוצר לגיטימי גם לגיימרים ויוצרי תוכן בתקציב דל. אנחנו כאן על מנת לספק לכם את תוצאות הביצועים ולהבין היכן עומדים המעבדים הללו בהשוואה לתחרות ולמעבדים יקרים יותר שזמיניום כיום.

מעבדי ה-Ryzen 3 3100 וה-3300X בנויים בצורה קצת שונה ויוצאת דופן אחד מהשני. באופן מסורתי, מעבדי Ryzen החדשים בנויים כך שיש אחד שמנהל את (IO) כלל רכיבי המעבד ושבב נוסף או שניים לכל ליבות העיבוד עצמן ולזכרון המטמון שלהן. אותם CCD, או קבוצות ליבות עיבוד יכולות להכיל עד 8 ליבות, ויש אפשרות להתקין שתיים כאלה בכל מעבד (Ryzen 9 3950X הוא מעבד בקונפיגורציה מלאה ו-16 ליבות עיבוד).

בתוך כל קבוצת 8 ליבות יש שתי יחידות פנימיות של 4 ליבות כל אחת, ויש בניהן. ב-3100 הוחלט ששתי יחידות אלו ישארו פעילות, אך רק 2 ליבות מתוך 4 בכל אחת. זאת, בעוד שב-3300X הוחלט להשתמש ביחידה בודדת בעלת 4 ליבות ובטל את השניה.

מהלך זה הוא מעניין מ- ומשרת שתי מטרות חשובות. מטרה אחת היא היכולת להשתמש ב-CCD שיש בו פגמים ולהפוך אותו למעבד 3100 שעדיין ניתן למכור ולהפיק רווח ממנו. מטרה שניה היא ליצור הפרדת בין שני דגמים בעלי כמות ליבות שווה אפילו באותו התדר. הסיבה לכך היא שככל שליבות עיבוד קרובות יותר אחת לשניה, התקשורת בניהן מהירה יותר וכך כח העיבוד גדל. כך, מעשית, גם באותו התדר ידו של 3300X תהיה על העליונה בשלל מטלות שיפיקו תועלת מההבדל הארכיטקטוני.

בפן הטכני הדרך הטובה ביותר לתאר את Ryzen 3 החדשים תהיה "כמו Ryzen 5, רק עם 4 ליבות במקום 6" בגדול. ישנן 4 ליבות עיבוד ו-8 נימים לראשונה בסגמנט Ryzen 3 וזו גולת הכותרת של ההשקה הזאת. החליטה ש-4 נימים לא עוד, וכיום נקודת הכניסה הנמוכה ביותר אל עולם ה- נעשית עם 8 נימים של עיבוד הודות לטכנולוגיית ה-SMT (ר"ת Simultanious Multithreading).

ה-Ryzen 3 3100 מגיע בתדר בסיס של 3.6Ghz ותדר טורבו מירבי של 3.9Ghz שנחשבים לשמרניים למדי עבור ארכיטקטורה זאת. ה-Ryzen 3 3300X מגיע בתדר בסיס של 3.8Ghz ותדר טורבו גבוה משמעותית של 4.3Ghz. לשניהם זיכרון מטמון מרמה שלישית בנפח 16MB. כמו אחיהם הגדולים למשפחת Ryzen 3000, גם מעבדים אלו תומכים בזיכרון במהירויות גבוהות, וכמובן בתקן 4.0 שאמנם חשיבותו היום מוגבלת, אך עשוי להפוך לחשוב משמעותית ככל שימשיכו לצאת התקנים התומכים בתקן כזה.

שני המעבדים מוגדרים לעבוד במעטפת חום של 65W ומגיעים עם ה-Wraith Stealth באריזה. מחירם של המעבדים הוא 99 דולר ל- 3 3100 ו-120 דולר ל- 3 3300X.

בשל זאת, מיקום אלו בתוך היררכיית מעבדי הכניסה היום מאוד מעניין ונמצא בין i3 9100F שעולה כ-85 דולר לבין i5 9400F שעולה כ-160 דולר. Ryzen 5 3600 מהדור הנוכחי תופס נקודת מחיר גבוהה יותר של כ-175 דולר. בישראל הפרש המחירים דומה למדי, כאשר את i3 9100F אפשר למצוא בגרסה ללא כלול בפחות מ-330 שקלים, בעוד 9400F עולה כ-700 שקלים ו- 5 3600 מתומחר בכ-800 שקלים.

מערכת הבחינה ומבחני הביצועים

מעבדי ה- החדשים נבנחו תחת אותה מערכת הבחינה שבה השתמשנו עד כה למעבדים קודמים. ברוב המבחנים נעשה שימוש באותו כרטיס המסך. להלן רשימת החומרה הרלוונטית:

  • לוח אם Aorus Pro למעבדי אינטל
  • לוח אם Crosshair VIII Hero Wifi למעבדי AMD
  • זיכרון Trident Royal 2x8GB 3600Mhz CL16
  • כרטיס מסך Palit Geforce RTX 2080 OC 8GB
  • ספק כח High Current Gamer 850W Bronze
  • אחסון Intel 760p 512GB

החלטנו להשתמש בכרטיס מסך יחסית מהיר על מנת לראות את פוטנציאל המעבדים עם כח גרפי יחסית משודרג ביחס לשילוב סביר של מעבד כניסה עם כרטיס מסך כיום. זאת, על מנת לראות כמה פריימים לשניה מסוגלים המעבדים להפיק כאשר לא תמיד כח גרפי יהיה זה שיגביל את המערכת. בנוסף, ניתן יהיה להעריך הבדלי ביצועים בעתיד הקרוב גם אם ישולבו כיום עם פשוטים שישודרגו בעתיד אל רמה בה 2080 יחשב ליותר ממוצע.

אוברקלוקינג – פשוט כי אפשר

מעבדי Ryzen ניחנים ביכולת לבצע אוברקלוקינג עם מכפלת תדר פתוחה. אנחנו השתמשנו בעובדה הזאת בשביל לבצע אוברקלוקינג למעבד ה-Ryzen 3 3100. פעולה זאת היא פשוטה מאין כמוהה. כל שנאלצנו לעשות הוא לקבוע מכפלה של 42 (לתדר אפקטיבי של 4.2Ghz) ומתח מירבי של 1.2V. זה הכל, המעבד במצב זה הפך ליציב לחלוטין במאמץ. יש כאן קאמבק קטן לסוגי האוברקלוק שנהגנו לבצע לפני שנים רבות למעבדים זולים – עשינו כי זה חסך לנו.

ההבדל בפועל הוא שמתדר מירבי של 3.9Ghz עלינו ב-300Mhz. אוברקלוקינג זה בוצע עם קירור ה-Wraith Prism, קירור מבית שאותו מקבלים עם מעבדי Ryzen 7 והוא מקביל לגופי בעלות של עשרות שקלים בלבד. ביצענו ל- 3 3100 ולא ל-3300X מהסיבה שסביב 100Mhz תוספת של 3 3300X בהשוואה לתוספת המכובדת יותר של אחיו הקטנה שמה בספק גדול את "ההתעסקות" בנושא.

תוכנת הרינדור התלת מימדי Blender היא דוגמה לשימוש יעיל במשאבי מערכת. שימו לב להבדל הזמן האדיר שבין Ryzen 3 3100 לבין Core i3. ספציפית, שימו לב לעקיפה של ה-Core i5 8400 בעל שש הליבות במבחן זה. משמעות התוצאות היא בדיוק אחת מהסיבות שבגללה נאלצת להוסיף כח עיבוד למעבדים שלה בסדרה חדשה בקרוב. מה שאתם רואים כאן הוא נקודת אל-חזור של תמורה עבור מעבד חדש בעלות נמוכה.

מנוע נוסף שמשתמש בכל משאב מעבד אפשרי הוא Cinema4D של חברת Maxon. מבחן ה-Cinebench מאפשר לכמת מהירויות ולהשוות בניהם. גם כאן ניתן לראות שה- i5 8400 וה- 3 3100 מאוד דומים בכח העיבוד המקבילי שלהם. להזכירכם, מעבד אחד עולה 50 אחוז יותר מהשני.

תוכנת ההמרה החינמית Handbrake נהדרת להמרת וידאו בין איכויות ופורמטים. השתמשנו בה על מנת למדוד הבדלי ביצועים בין . בתוכנה זאת אנחנו רואים עוד מאותו הדבר. כאן, לריבוי נימים חשיבות מעט נמוכה יותר ולתדר עבודה גבוהה יותר. בשל כך, הבדלי הביצועים בין המעבדים קטן יותר וה- i5 8400 מהיר יותר משאר המעבד מלבד 5 3600X בעל שש הליבות ו-12 הנימים.

זוכרים את הבדלי הארכיטקטורה שציינו בתחילת הביקורת? נראה שכאן הם באים לידי ביטוי בצורה משמעותית ביותר. ה- 3 3300X מהיר משמעותית מאחיו הקטן בדחיסת קבצים ב-Winrar. נראה שמהירות התקשורת בין ליבות וזיכרון המטמון המשותף באים השתלמו למעבד זה.

עוברים לגיימינג. בכותר ה-Hero Shooter הפופולארי של בליזארד אין הבדל משמעותי מדי בין המעבד הפשוט ביותר למתקדם ביותר בחבורה שלנו. באופן כללי המשחק מעדיף מעבדי , אמנם דווקא ה-Ryzen 3 3300X הציג מאוד מכובדים, במיוחד ברזולוציית 2560×1440.

הכותר RDR2 של רוקסטאר מראה שמשחקים מודרניים "כבדים" רוצים יותר מארבעת הנימים שיכול לספק להם i3 9100F. כבודו של הלוחם ב-85 דולר מונח במקומו, אבל יותר נימים הם יותר ביצועים כשמדובר במרובעי ליבות. מעבדי ה-Ryzen 3 וה-Ryzen 5 למשפחת 3000 נמצאים בסוונדויצ' הזה שבין מעבדי i3 ו- i5.

הנה כותר נוסף שרוצה יותר מארבעה נימים. על מנת שטומב ריידר החדש יפיק כמות פריימים גבוהה, הוא מבקש כח עיבוד מוגבר. בעוד ש-Ryzen 3 3100 מציע זאת, ה-Ryzen 3 3300X לוקח את זה צעד אחד קדימה עם ביצועים שעומדים בקו אחד עם יקרים ממנו משמעותית. תוספת התדר והרכב הליבות המשופר מניב תוצאות.

הנה דוגמה למשחק כל כך כבד גרפית, שהבדל ביצועים בין מעבדים שונים אפילו עם RTX 2080 אינו גדול במיוחד. אמנם, מדגימות הביצועים קל לראות שיש העדפה למעבדי בכותר זה, ושליבות פיזיות עדיפות על לוגיות. עובדות אלה מציבות את i5 8400 בטופ.

לצורך בחינת המשחק CS:GO שנינו מעט את הנוסחה. ידוע לנו שמדובר במשחק מאוד קל למערכות מודרניות, ושכמות הפריימים לשניה שמקבלים תחת הגדרות גבוהות היא אדירה. אמנם, לצורך למידה אקדמית, ביצענו את המבחן על מנת לראות איזה מעבד מצליח להפיק כמות מירבית שלהם. הגרף הכתום מייצג שימוש ב- 2080 בעוד הגרף הכחול מייצג שימוש בכרטיס מסך מעט סביר יותר, GTX 1660 Super.

חיזוק שוק הכניסה הוא צעד מבורך

עולם הגיימינג למחשבים האישיים עובר שינוי הדרגתי שמואץ לאחרונה, כנראה, בגלל עולם הקונסולות. השינוי הזה הוא בכל הנוגע להתאמת חומרה לגיימינג והתמודדות של חומרה עם גיימינג. כמובן שהמונח "גיימינג" הוא מאוד רחב, וקשה להגיד שחומרה X טובה לגיימינג בעוד שחומרה Y לא טובה, כאשר ישנם משחקים שלא דורשים יותר מאשר מעבד כפול ומאיץ גרפי מובנה.

עד לא מזמן, היה קיים קונצנזוס בקרב אנשי חומרה ש-"ארבע ליבות זה מספיק לגיימינג וכל מה שמעבר לא משפיע רבות". הקונצנזוס הזה החל להשתנות ברגע שמשחקים כבדים חדשים הגיעו אלינו וגרמו למעבדים שנחשבו עד לא מזמן לחזקים להכנע תחת הלחץ. משחקים דוגמת או Call of Duty החלו לבקש יותר ממה שהמעבד הממוצע מציע והביקוש למעבדים חזקים יותר החל לגבור. ממש כמו ספינה שטובעת, החלו משתמשים רבים לשדרג יחסית חדשים במעבדים שרק יצאו פשוט בגלל שמכמות של ארבע ליבות פיזיות ללא ריבוי נימים החלה הביאה לביצועים בינוניים וחוויית משתמש לוקה.

ה-Core i3 9100F הוא האחרון מסוגו, בכך שמציע קונפיגורציה של ארבע ליבות וארבעה נימים, אך לפחות מגיע בתדר פעולה גבוה למדי של 4Ghz לליבותיו במאמץ. קודמים הפועלים בתדרים נמוכים יותר מתחילים להכנע תחת לחץ של משחקים רבים ורואים זאת בביצועים נחותים ובנפילות פריימים תכופות.

כאן נכנס עולם הקונסולות, שרגיל מזה כבר כמה שנים לעבוד עם 8 ליבות עיבוד פיזיות והשנה עומד לעבור את אחד מהשדרוגים המשמעותיים ביותר שעבר עד כה – קונסולות השנה הולכות לקבל גרסאות מעט מוחלשות של Ryzen 7 3700X בתור ראשיים. זה ביג דיל לגיימרים. זה אומר שכעת מפתחי משחקים יכולים לגשת לכמות אדירה של משאבים על מנת לתכנת את משחקיהם. זה גם אומר שגרסאות המחשב ידרשו כמות משאבים גדולה בהתאם.

חשוב להצטייד במעבד בעל משאבים לגיימינג, או כל מטרה למעשה, ו- מבינה זאת. 3 3000 החדשים מגדילים את כמות העיבוד הזמינה במחירים נמוכים במיוחד ומבטיחים אורך חיים עבור מחשבים פשוטים וזולים יותר שזקוקים למינימום הדרוש בשביל להינות ממשחקים מורכבים.

מעבדים אלו מתאימים גם ללוחות האם הזולים ביותר שנמכרים כיום עם תושבת AM4 של . כל שיש לוודא הוא שהביוס של לוח האם תומך בסדרת Ryzen 3000 ולא יותר מזה. חשוב מאוד להדגיש – אלו לא מכילים ליבות גרפיות מובנות, ולכן יותר מותאמים לקהל הגיימינג והמשתמשים המתקדמים שכן רכישה זאת מצריכה התקנה של כרטיס מסך נפרד במערכת. אלו שמעוניינים בפתרון משולב תמיד יכולים ללכת על מעבדי Ryzen בעלי גרפית מובנית דוגמת 3 3200G ו- 5 3400G. חשוב לזכור ליבות העיבוד שלהם חלשות יותר שכן הם מדור העיבוד הקודם.


בחירת העורך, התמורה הטובה ביותר – 3 3100

בעבור מחיר רשמי של 99 דולר או כ-400 שקלים לאחר מיסים, ה-Ryzen 3 3100 הוא דיל הוגן לאלה שרוצים לבנות מחשב גיימינג או עבודה בזול עם כרטיס מסך יעודי. עוצמתו דומה לזאת של שעד לא מזמן נחשבו ליקרים משמעותית דוגמת i7 6700 ו- i5 8400 וזה אומר המון על התמורה בעבור הכסף.

מומלץ – 3 3300X

ה- 3 3300X מוסיף עוד קצת יכולות גיימינג ועיבוד כללי מעבר לכך תמורת 20 דולר נוספים ואני חושב שהתוספת הזאת מאוד הוגנת וראויה. מעבדי 3 הפכו עם השקה זאת ממעבדים פשוטים לבית ולמשרד למעבדי גיימינג מושחזים במחיר הולם.

חשוב מאוד לציין בהזדמנות זאת שקיים מעבד נוסף בכ-100 דולר היום שמבצע מטלות עיבוד רבות בצורה מהירה, והוא ה- 5 1600 AF. מדובר במעבד בעל שש ליבות ו-12 נימים אשר מקביל ל- 5 2600. זמינותו מעט בעייתית, אך מדובר במוצר מעניין גם כן שקיים בתקציב מוגבל. עוד חשוב להוסיף שיתכן ובכל זאת יחליטו רבים שהצעד להוסיף 50 דולר יהיה נכון על מנת להוסיף עוד כ-50% של כח עיבוד בשביל לקבל מעבד בר 6 ליבות דוגמת ה- 5 3600. מתוך סך כללי של מחשב ממוצע, לא מדובר בתוספת דרמתית למדי.

נכון לעת עליית ביקורת זאת, ידוע שאינטל לא יושבת בחיבוק ידיים ומבינה שחלקות שהיו ברשותה מתחילות לעבור לשטח אויב. העזרה בדרך, ויש כמה שבועות עד שתגיע בדמות הדור העשירי של . אנחנו כמובן נציג את הפקספקטיבה שלנו בהסתמך על תוצאות ברגע שיתאפשר לנו לעשות זאת, כולל המעבדים הפשוטים יותר שבחבורה אשר באים לתת מענה חוזר ל- 3.

נכון לעת זאת, ביצעה מהלך חכם וידידותי לצרכן ועל כך מגיע לה ציון לשבח. מדובר בשני מוצרים במחירים נגישים, עם ביצועים רציניים ותמיכה בטכנולוגיות מתקדמות דוגמת אוברקלוקינג, תקן PCI-Express 4.0 ותמיכה ב- במהירויות גבוהות. ערכם של מעבדי דורות קודמים בעלי ארבע ליבות לא הולך להראות אותו הדבר. ישר כח!

תגיות
Back to top button
Close
Close