מעבדי ה-Ryzen 5000, בקרוב מאוד גם במחשבים ניידים?

מחשב חדש בהזמנה מוקדמת באמאזון איטליה מופעל בידי מעבד מדגם Ryzen 7 5700U שטרם הוכרז באופן רשמי – ובפנים עשויות להיות ליבות Zen 2 כחלק מהתוכנית המשולבת של AMD להתגבר על אתגרי הזמינות של מוצריה

מעבדי סדרת Ryzen 5000 השולחנית ממשיכים להוות את נושא השיחה העיקרי עבור חובבי חומרה בכל פינות הרשת, ובצדק – אבל האם יכול להיות שמצפה לנו השקה נוספת של מפתחת השבבים האדומה לפני שהשנה מסתיימת? דגם נייד מסדרת ה-Aspire של Acer עשוי להוות את ההוכחה הנדרשת לכך.

גולשים חדי הבחנה צדו בחנות המקוונת האיטלקית של אמאזון דגם צנוע וממוצע למדי שמוצע להזמנה מוקדמת, עם מסך IPS של 15.6 אינץ' ברזולוציית FullHD, זכרון DDR4 של 8GB, כונן NVMe פנימי של 512GB – ומעבד מדגם Ryzen 7 5700U אותו פגשנו עד כה רק במסגרת הדלפות. האם זו העדות לכך שההכרזה הרשמית קרובה ממה שתיארנו?

אייסר היוותה את אחת מהשותפות המוקדמות של AMD בשוק הנייד, כאשר שחקניות גדולות יותר עדיין התייחסו אליה באופן סקפטי – וכעת נראה כי היא עשויה להיות זו שתספק לנו היכרות את הדור החדש-ישן לפני כל השאר

הנייד הטרי מעלה לאוויר מחדש הדלפות מוקדמות מעניינות שהצהירו כי דור ה-Ryzen 5000 יהיה דור ייחודי ומשולב – בו יוצעו שתי משפחות מוצרים טכנולוגיות תחת מיתוג זהה בתקווה להתגבר על בעיות אספקה ומלאים שמקשות על ניידים מבוססי Ryzen לזכות בהצלחות גדולות יותר נכון להיום (למרות יתרונות טכנולוגיים ברורים על פני מעבדים ניידים מבית אינטל, לפחות בחלק מהקטגוריות ובחלק מרמות המחיר). Lucienne הוא שם הקוד למשפחה שתהווה למעשה רענון של דגמי ה-Renoir הקיימים עם ליבות Zen 2, ו-Cezanne יהיה שם הקוד למשפחה שתעשה צעד נוסף קדימה ותתבסס על ליבות Zen 3 משופרות (ולכאורה גם בארכיטקטורת הזכרונות המשודרגת של דור ה-Ryzen 5000 השולחני, אם כי אין לנו אימות מפורט לכך בשלב זה).

דגם ה-Ryzen 7 5700U הוא לכאורה גרסה מתומנת ליבות חסכונית מסדרת Lucienne המבוססת על ליבות Zen 2, והופעתו באמאזון גורמת לנו לחשוב כי גם אם נזכה להשקה רשמית לפני סוף 2020 זו תהיה השקה חלקית ומדורגת – דגמי ה-Zen 2 יוצגו כבר עתה בתור תחליף מהיר עבור דגמי Ryzen 4000 הניידים, בעוד שדגמי ה-Cezanne שיהוו את גולת הכותרת הטכנולוגית יגיעו בשלב מאוחר יותר (אולי רק אי-שם במהלך 2021).

הדלפות שונות מהחודשים החולפים התמקדו בדגמי Cezanne, באופן די מתבקש, ללא אזכורים רבים ל-Lucienne – אבל עכשיו נראה שרוב המקורות המוסמכים ברשת מאמינים כי תהיה חלוקה לשתי ארכיטקטורות שונות בדור הנייד העתידי

השקה חלקית עשויה לפגוע בפופולריות גם גל המחשבים הראשון כאשר חלק מהצרכנים יעדיפו להמתין לנחיתתן של הגרסאות המשוכללות ביותר – אבל גם זמינות מוגדלת ומשופרת של מעבדים מבוססי Zen 2 עשויה לשפר את העמדה של AMD ביחס למצב הנוכחי, כך שאנחנו נקבל את Lucienne בזרועות פתוחות ובשמחה. מה דעתכם? בואו לדבר על כך בתגובות.