מחשבי ה-NUC הזעירים של אינטל – עכשיו עם השיפורים של Tiger Lake

במסגרת הכרזות CES 2021 אינטל מרעננת גם את מחשבי ה-NUC שלה עם מעבדי דור ה-Core ה-11 – הנה מה שתוכלו למצוא בחנויות בקרוב מאוד

כנס CES 2021 הדיגילטי מציין תקופה עמוסה בהכרזות, השקות ותצוגות טכנולוגיות מעניינות במיוחד. כמובן שיצרניות מעבדים ומוצרי טכנולוגיה כמו אינטל מהוות חלק עיקרי עם הכרזה על מוצרים. מלבד ההכרזה על מעבדי הווה חדשים ומעבדי עתיד כאלה ואחרים, אנחנו גם מקבלים השקה לדור חדש של מחשבי NUC (ר"ת Next Unit of Computing).

מחשבי ה-NUC של אינטל מזוהים יותר מהכל עם התצורה הקומפקטית והחמודה שלהם. בעוד הם לא משנים את צורתם, החומרה שבפנים והממשקים ממשיכים להשתנות בין דור לדור של מעבדים. מחשבים אלו לרוב כוללים מעבדים שנמצא גם במחשבים ניידים ולכם מעטפת החום שלהם נמוכה ויעילה במיוחד. כל שצריך לעשות המשתמש הוא לחבר אותם למסך, מקלדת ועכבר.

מחשבי ה-NUC המתקדמים לבית ולמשרד זוכים לשם הקוד Tiger Canyon. מחשבים אלו מכילים קונפיגורציות שונות של אחסון, הרחבה ומעבדים כאשר ישנו שימוש במעבדים החל מ-Core i3 1115G4 בעל 2 הליבות ו-4 הנימים ועד ל-Core i7 1185G7 בעל 4 הליבות, 8 הנימים והליבה הגרפית המתקדמת ביותר שזמינה, ה-Intel Iris Xe Graphics עם 96 קבוצות עיבוד גרפיות.

מדובר בשילוב של ליבות העיבוד החזקות ביותר של אינטל לחישוב כללי יחד עם הליבות הגרפיות החזקות ביותר שאינטל בנתה עד כה בתוך מעבדיה. דבר זה גורם למחשבי ה-NUC לטפס עוד רמה בביצועים לעומת מה שהכרנו עד עכשיו בדורות קודמים דוגמת Bean Canyon אשר היו מבוססים על רענונים של ארכיטקטורת Skylake הוותיקה.

מחשבי ה-NUC הללו שני ממשקי DDR4 SODIMM לזיכרון בנפח של עד 64GB. כמו כן, לרוב הדגמים ניתן ממשק M.2 פנוי לאמצעי אחסון מסוג SSD בתקן PCIE Express 4.0 כך שאפשר לנצל את הכוננים המהירים בשוק, יתרון שמגיע עם המעבר ל-Tiger Lake. כמו כן, יש גם מקום לכונן SSD בתצורת 2.5 אינצ'.

בתלות בדגם, ממשקי המחשב יכולים להגיע למערך מאוד מרשים כאשר ישנו חלק אשר ניתן לרכישה בנפרד שיוסיף ממשק רשת וצמד יציאות USB אחוריות. זאת, בנוסף לממשקי תצוגה מסוג HDMI 2.0b, ממשקי Thunderbolt 4.0 במהירות 20Gbps ויציאות USB מהירות של 5Gbps ו-10Gbps.

משפחה נוספת של מחשבי NUC שמקבלת הופעת בכורה היא ה-NUC 11 Performance. מחשבים אלו מקבלים כמה שדרוגים לעומת אחיהם הסטנדרטיים ומותאמים קצת יותר לאנשי התוכן שרוצים שה-NUC שלהם יעשה יותר.

למשל, מחשבי ה-Performance מסוגלים להתחבר לעד ארבעה מסכים, מכילים משטח טעינה אלחוטי (תלוי בדגם),  קורא כרטיסי SD עם תמיכה בתקן UHS-II, כמו גם מיקרופון בעל רגישות גבוהה (Far Field) שמתאימה לפקודות עם אמאזון Alexa בדומה לטכנולוגיה שאפשר למצוא ב-Echo של אמאזון עצמה. תוספת של אינפרא אדום הופכת את ה-NUC 11 Performance למתאים גם לשלטים בסגנון המסורתי.

לקינוח, מוצר שמעניין אותנו יותר מכל מוצר NUC אחר, כי איך אפשר שלא – ה-NUC 11 Phantom Canyon. אם לאינטל יש קונסולה אמיתית, אנחנו מאמינים שזאת האיטרציה היצוגית ביותר שיכולה להיות קיימת לה (כבודה של KFConsole במקומה מונח).

ה-Phantom Canyon NUC הוא ממשיך טבעי של ה-Hades Canyon, מחשב שנולד בשיתוף פעולה בלתי אפשרי בין אינטל ל-AMD בזמנו. הפעם, אינטל מחליטה לבלות עם הצד השני של המחנה הגרפי למחשבים ניידים כאשר יוצאת מחשב מיני בעל כרטיס מסך עוצמתי במיוחד מדגם GeForce RTX 2060 של NVIDIA.

באופן קצת מפתיע ה-Phantom Canyon NUC מכיל מעבד Tiger Lake U בעל מעטפת חום יחסית צנועה של 28W בלבד, ה-Core i7 1165G7. זאת, בהשוואה ל-Core i7 8705G בעל מעטפת החום של 65W שראינו בדגם הקודם. אמנם, בשונה מהשארות כח העיבוד הכללי באותו האיזור, הודות להפחתת צריכת החשמל שלו יותר כח נכנס בקטגוריית הגרפיקה של המחשב הזה.

מחשב זה כולל שתי ליבות גרפיות, כאשר ממש כמו בלפטופים ישנו מעבר בשימוש בין ליבה גרפית אחת לאחרת. זאת המובנית של אינטל תהיה מעולה לשימוש כללי, האצת וידאו וכל תוכנה שאוהבת את QuickSync של אינטל (האצת עיבוד באמצעות שימוש בליבה גרפית). שיגור של משחקים ותוכנות בעלות גרפיקה כבדה ישתמשו בכרטיס מסך מסוג GeForce RTX 2060 של NVIDIA בעל 6GB של זיכרון גרפי. נכון לעת זאת, אין מידע מלא אודות מעטפת החום הספציפית של כרטיס המסך, ולכן לא יודע היכן בדיוק יעמדו ביצועיו בין מינימום למקסימום אפשרי.

למחשב זה צמד ממשקי M.2 לכונני SSD. באופן מפתיע, על אף השימוש במעבד Tiger Lake ממשקים אלו עושים שימוש בתקן 3.0 של PCI-Express ולא בתקן 4.0. גרסת ה-NUC11PHKi7CAA תשתמש במערך אחסון פשוט יותר של כונן Optane H10 המאיץ כונן SSD של 512GB כנראה בפרוטוקול SATA. ישנם שני ממשקי זיכרון לנפח כולל של עד 64GB מסוג DDR4.

ה-Phantom Canyon NUC נהנה מרוב התכונות שאפשר למצוא ב-NUC 11 Performance כמו הטעינה האלחוטית, ממשק הזיכרון לכרטיסי SD והיכולת להשתמש ב-Alexa.

נותן להמתין ולראות מה יהיה מחיר המחשב המעניין הזה, ומחשבי NUC אחרים המבוססים על ארכיטקטורת Tiger Lake של אינטל אשר ינחתו על המדפים בשבועות הקרובים. אנחנו גם מקווים לפגוש את ה-Phantom Canyon NUC מקרוב למבחני ביצועים והשוואה מול הדור הקודם ושלל מחשבים וקונפיגורציות חומרה.