מהפכה: סמסונג חושפת כרטיסי UFS זעירים להרחבת נפח האחסון, עם ביצועים של כונן SSD • HWzone
מחשביםאחסון

מהפכה: סמסונג חושפת כרטיסי UFS זעירים להרחבת נפח האחסון, עם ביצועים של כונן SSD

כשכבר חשבנו שראינו את כל מה שיש לתקן ה-UFS הזריז להציע, מגיעה ומוכיחה לנו שטעינו עם יישום שמאיים להפוך את כרטיסי ה- למיותרים

אי שם במהלך השנה השעברה, עם השקתו של סמארטפון ה- S6 המצליח, התוודענו לקיומו של תקן חדש לאחסון במכשירים חכמים – UFS (ר"ת Universal Flash Storage), או UFS 2.0 ליתר דיוק, שהיווה מתחרה לתקן ה-eMMC המוכר, עם משופרים משמעותית שסייעו לכל פעולה אשר קשורה בגישה לנפח האחסון המובנה "הקר" (כלומר לא לזכרון הדינאמי) להרגיש מהירה ואפקטיבית יותר.

מאז, ראינו את השימוש בתקן ה-UFS מתרחב בצורה בלתי מבוטלת – וכיום כמעט כל שמכבד את עצמו ומתיימר להתחרות ברמה הגבוהה ביותר מתפאר באחסון מובנה שמבוסס על התקן. כעת מגיעה קפיצת המדרגה הבאה , עם חשיפתם של מוצרים ראשונים שמתבססים על תקן ה- Card 1.0, ולוקחים את הטכנולוגיה אל עולם התקני האחסון הנשלפים.

העומדת מאחורי הצעד הזה היא לא אחרת ממובילת עולם האחסון, סמסונג, שמשיקה סדרה של כרטיסים זעירים דמויי כרטיסי microSD, שעונים לשם הפשוט משהו UFS Card – אך מציעים ביצועים פשוט דמיוניים עבור מוצר שגודלו כגודל ציפורן, עם הבטחה למהירויות קריאה רציפות של עד 530 מגה-בייט בשנייה (!!!), מהירויות כתיבה רציפות של עד 170 מגה-בייט בשנייה, וגם ביצועים אקראיים של עד 40,000IOPS בקריאה ועד 35,000IOPS בכתיבה, אשר מתחרים היטב בביצועים של כונני ה- החיצוניים למיניהם (שמאופיינים במימדים גדולים בעשרות מונים, כמובן).

uf1 uf3

גם מהירים הרבה יותר – וגם מתיימרים להיות חסכוניים פי שניים

לא הכל פשוט וורוד כל כך, כמובן – בדומה ליחסי הכוחות בין ה-UFS 2.0 הפנימי ל-eMMC, גם כאן תקן ה-UFS Card 1.0 מהווה תקן מתחרה ושונה לגמרי מהתקנים המוכנים לנו של כרטיס ה-microSD, ועל כן בכדי להפעיל את הכרטיסים החדשים  והזריזים תידרש תמיכה של המכשירים החכמים עצמם, וזה בהחלט לא פשוט בשוק ששואף למיזעור מירבי וכעת יזדקק לספק פתרונות לתמיכה הן בתקן הוותיק והמוכר לכולם והן בתקן חדש שדורש חריץ חדש ונפרד. בשל העובדה שסמסונג היא הראשונה להרים את הכפפה במקרה הזה – ברשת כבר נשמעים קולות שמשוכנעים כי מכשיר ראשון עם חריץ UFS יהיה ה- Note 7 שיוצג בחודש הבא.

uf5

הכרטיסים יוצעו בנפחים שבין 32GB ל-256GB בתחילת הדרך, ונראה שהיד עוד נטויה בדרך לנפחים מאסיביים אפילו יותר

זה ללא ספק יקח עוד לא מעט זמן, אך בטווח הארוך נראה כי כרטיסי ה-UFS יוכלו לבצע מהפכה של ממש בעולם המכשירים האולטרה-ניידים – עם ביצועים ש'על הנייר' אינם נופלים מהתקני הזכרון המובנה המובילים, משתמשים יוכלו לרכוש וטאבלטים עם נפח צנוע יחסית, ולשמור לעצמם את האפשרות להרחיב אותו בעתיד עם כרטיס , אשר לא יפגום ברמת הביצועים ולא ייצור צוואר בקבוק כלשהו לשאר רכיבי המערכת, כפי שקורה כיום עם חלק ניכר מכרטיסי ה-.

uf

כל מה שאנחנו רואים עתה זו רק התחלה צנועה – לארגון שמאחורי תקן ה- יש כוונה להגדיל פי 4 את רוחב הפס הזמין עבור תקן ה- Card עד סוף העשור, בדרך להפיכתו לבסיס איתן עבור דור התקשורת הסלולרית החמישי שידרוש ויספק מידע בקצבים ונפחים שטרם פגשנו

לא נותר לנו אלא למחוא כפיים על עוד חידוש טכנולוגי נהדדר, שהיה נשמע לנו דמיוני כמעט עד לפני כמה שנים או אפילו כמה חודשים.

 

תגיות
Back to top button
Close
Close