מהיר הרבה יותר, נדיר יותר, יקר יותר? מהירות זכרונות ה-DDR5 צומחת בקצב מרשים

כשמחירי ה-DDR4 נוגעים בתחתית ההיסטורית שלהם – יצרניות הזכרונות המרכזיות עטות על טכנולוגיית הדור החדש עם הכרזות ששוברות שיאי מהירות מדי כמה ימים

היו רק שישה מעבדים שתמכו רשמית בזכרונות DDR5 (עד היום), אך נראה שיצרניות המודולים כבר חיות ומתקיימות בעולם עתידי בו יש תמיכה בטכנולוגיה בכל פינה – משום שהן משיקות מוצרים חדשים ומתקדמים בקצב גבוה במיוחד.

חלק גדול מספקיות המודולים מציעות כבר עכשיו מוצרים שנבדקו עם מהירות אפקטיבית של 6,400MT/s, עם או בלי הארה צבעונית מובנית, לרוב עם נפח של 16GB לסטיק ועם תזמוני CL40 שאינם אופטימליים לפחות עבור חלק מהשימושים האפשריים, על אף רוחב הפס הגבוה.

כולם מלוטשים, כולם יוקרתיים, כולם מהירים, כולם קשים להשיג – אך יש כאלו שבכל זאת פותחים פער טכנולוגי בעמדות המובילות

מי שמתיימרות לפתוח בפער מהדבוקה הן G.Skill ו-ADATA, כאשר זו הראשונה כבר קטפה לעצמה כותרות כשהצליחה להכניס אל רשימת התמיכה הרשמית של אינטל תחת XMP 3.0 זכרונות במהירות 6,666MT/s מאומתת, עם תזמוני CL40 תחת מתח עבודה מוגדל של 1.35 וולט.

G.Skill מתמידה במאמציה לשבור כמה שיותר שיאים – ורובם מיוחסים אל משפחת ה-Trident Z5 שלה בשלב זה

המירוץ לא מסתיים בנקודה זו, שכן שתי חברות אלו כבר הכריזו על זכרונות DDR5 מסחריים שאומתו בפעולה במהירות 7,000MT/s תחת תזמוני CL40 – בינתיים ללא הכרה רשמית מאינטל במסגרת XMP 3.0, אך עם פוטנציאל להיכנס אל הרשימה הזו בשלב מאוחר יותר. אצל G.Skill מדובר בזכרונות ממותג ה-Trident הוותיק, בעוד ש-ADATA מתכננת לשווק את שלה תחת השם הטרי XPG Caster, בגרסאות עם או בלי הארת RGB ובנפח של 16GB למודול שמהווה את נקודת האופטימום הנוכחית בין ביצועים מירביים לנפח מודרני ראוי.

החדשים והחדישים של ADATA

עוד שיאים שהציגה באופן פומבי חברת G.Skill בתקופה האחרונה כוללים זכרונות Trident שהופעלו בהצלחה במהירות 6,800MT/s עם תזמוני "Ultra-Low Latency" של CL38 (אף על פי שמדובר בהכפלה לעומת תזמונים נפוצים בדור ה-DDR4, גם עבור מודולים מתקדמים במיוחד במהירות 5,000MT/s ומעלה) – ושיא עולמי למהירות DDR5 מירבית עם 8,704MT/s במסגרת שימוש באמצעי קירור אקזוטיים.

זה לא נראה מרשים בתמונה (בלשון המעטה), אך מתחת לכל בלאגן הזה מסתתרים הזכרונות הדינאמיים המהירים ביותר בעולם כולו, נכון לעכשיו

זה זמן טוב להזכיר, כנראה, את התחזית של ADATA לכך שזכרונות DDR5 יצליחו להגיע למהירות משוגעת עוד הרבה יותר של 12,600MT/s לאורך מחזור חייהם, וללא התבססות על חנקן נוזלי לקירור במינוס 200 מעלות צלסיוס לשם כך.

המהירות המקסימלית המוגדרת על ידי JEDEC (של 6,400MT/s) כבר הושגה ואף נופצה, אך יתכן שיש לנו עוד דרך ארוכה עד שהטכנולוגיה תגיע לרוויה אמיתית

כל הנתונים האלו מהווים כבר עכשיו שדרוג גדול של נתוני ברירת המחדל מ-JEDEC עבור DDR5, עם מהירות 4,800MT/s ותזמוני CL40 – כמה עוד פוטנציאל יש בדור העדכני הזה, ומתי בדיוק המלאים יתחילו להתמלא והמחירים יתחילו לרדת לרמות שפויות והגיוניות קצת יותר? צפו לעוד עדכונים במהלך 2022.