לוח אם Gigabyte B550 AORUS PRO בביקורת: מיקום נהדר באמצע הדרך

אספנו את אחד מהלוחות המתקדמים של ערכת השבבים B550 בכדי לבדוק האם יתכן שהוא עדיף על פני לוחות X570 מוזלים? המסקנות בפנים

הקיץ מתחמם וגם שוק החומרה עם מוצרים טריים. הפעם, לוח אם נוסף בערכת השבבים החדשה של AMD, ה-B550. להזכירכם, ערכת שבבים זאת מכסה טווח רחב במיוחד של מחירים ודרגות קדמה של לוחות אם לתושבת AM4 של AMD. לוחות אם בעלי ערכת השבבים הזאת תומכים אך ורק במעבדי Ryzen 3000 המבוססים על ארכיטקטורת Zen 2 (משמע לא 3200G או 3400G), ובנוסף לכך יתמכו גם במעבדי Ryzen של הדור הבא אשר צפויים לצאת אל אוויר העולם בעוד כחצי שנה.

יצרנית החומרה הפופולארית Gigabyte השיקה לא מעט לוחות אם המתחילים עוד ב-95 דולר ומגיעים עד לגובה של 279 דולר עם ספינת הדגם B550 AORUS MASTER. בביקורת זאת נתמקד בדגם מתקדם מעט פחות, אך זול משמעותית – B550 AORUS PRO

ה-B550 AORUS PRO הוא הדגם שמתחת לספינת הדגל של הדור הזה, ועולה 100 דולר פחות עם תג מחיר של 179 דולר. בישראל החל לוח האם להמכר בעלות של כ-900 שקלים. מחיר זה אומר שהוא נכנס לטריטוריית לוחות X570 זולים. בהמשך הביקורת נדון בשאלה כיצד הוא משתווה ללוחות אלה.

מערך ממשקי ההחרבה בלוחות B550 הוא החלק הטריקי שבכל הפלטפורמה הזאת, ויצרניות לוחות האם השונות צריכות לרקוד סביב הגבלות תעבורה שבערכת השבבים ובמעבד אל הממשקים האלה. לא ניתן להשתמש בכל הממשקים הללו באותו הזמן, ולא ניתן לקבל מהם את מלוא התעבורה גם כשמשתמשים בחלק מהם.

הממשק העליון ביותר של M.2 לכונן SSD מחובר ישירות למעבד, ולכן פועל בתקן 4.0 X4 ללא הפרעה. ממשק ה-PCI-Express X16 העליון (בעל שילדת פלדה) תמיד יפעל במהירות זאת ובתקן 4.0 כי התעבורה שלו מגיעה גם כן מהמעבד שבתושבת. כאן הסדר הטוב נגמר.

ממשק ה-M.2 התחתון בלוח האם הזה מחובר לערכת השבבים וחולק תעבורה עם ממשק ה-PCI-Express X4 שצמוד אליו – משתמשים יכולים לבחור אחד מהשניים, שכן שימוש באחד ינטרל את השני. ממשקים אלו פועלים בתקן 3.0 מערכת השבבים.

הממשק התחתון פועל בתעבורה של X2 בלבד. כאשר ממשקי SATA3 החמישי והשישי מאוכלסים, הוא מנוטרל ונהפוכו. גם ממשק זה פועל בתקן 3.0 מערכת השבבים. שני ממשקי ה-PCIE X1 הקטנים פועלים ללא הפרעה, ובתקן 3.0 מערכת השבבים.

לדעתי האישית, השמטה של שני ממשקי ה-X1 הקטנים לטובת ממשק M.2 נוסף הייתה יכולה להיות הקרבה ותכנון מעט חכם יותר ומתאים למערכות מחשב מודרניות.

בשונה מלוחות של ערכת השבבים X570, ה-B550 היא ערכת שבבים אשר תומכת ב-PCIE 3.0 והשבב עצמו פולט משמעותית פחות חום, דבר אשר מאפשר לקרר אותו בצורה פסיבית לחלוטין וללא מאוורר.

ה-B550 AORUS PRO מכיל את אחד ממערכי הממשקים העשירים ביותר בפלטפורמה. ישנן שש יציאות USB 2.0 לכל ציוד היקפי אפשרי, לצד ארבעה ממשקי 5Gbps מהירים יותר (פי 10 מ-2.0) ושני ממשקים במהירות 10Gbps (אחד מהם Type-C). בקר הרשת בלוח האם הזה הינו מבית Realtek ובמהירות קווית של 2.5Gbps. ישנו כפתור לצריבת ביוס "קרה" במידה וצריך לבצע עדכון ביוס ללוח האם – אפילו בלי מעבד וזיכרון מותקנים.

כרטיס הקול המובנה בלוח אם הינו מבוסס שבב Realtek ALC1220 שכבר הפך לסטנדרט בין לוחות אם מתקדמים. בשל הפרעות חשמליות, כרטיסי קול מובנים שכאלו אולי לא יגיעו לרמות של כרטיסים חיצוניים, אך ניתן לבצע שיפורים בחיווי בשביל להגיע לרמות ווליום מקובלות עם אוזניות בעלות ניגודיות גבוהה. שימוש ברכיבים כמו קבלי Nichicon רבים לצד מגברי ESS הפכו לסטנדרט בלוחות אם רציניים. יש המון שטח ריק לחלוטין בצד זה של לוח האם, ואני תוהה לעצמי עוד כמה יהיה אפשר לשפר כרטיסי קול מובנים שכאלה.

מעבדי Ryzen 3000 של AMD הם לא כאלה אשר יאפשרו את אותה הגמישות באוברקלוקינג כמו שמעבדי אינטל מסדרת K יאפשרו, למשל, אך אין זה אומר שאין צורך להשקיע במערכות הספקת חשמל איכותיות. Gigabyte ממשיכה את המסורת שהחלה לאחרונה עם אובר-הנדסה של מערכות הספקת חשמל למעבד וכאן אנחנו מקבלים מערכת בעלת 12 שלבים לליבות העיבוד במעבד.

המערכת כולה מכילה 14 שלבים כאשר 2 מיועדים לבקר ה-IO במעבד והשאר לליבות העיבוד עצמן. השלבים מכילים מייצב Vishay SiC651C המדורג לזרם 50A וכל צמד שלבים מחובר לערוץ אחד בבקר דרך מפצל PWM. ישנו סליל לכל שלב, אך קבל אחד בלבד לכל שני שלבים. הייתי שמח לראות יותר פילטור וקיבול ביציאה בדרך למעבד עם מערכת שכזאת, אך זה דבר ש-Gigabyte שומרת ללוחות הפרימיום שלה. בכל זאת, מדובר במערכת המתקדמת ביותר שראינו עבור תג מחיר שכזה לתושבת AM4. אף לוח אם לתושבת בעבר לא הביא פוטנציאל התמודדות עם חשמל איכותי כמו זה עבור תג המחיר.

מערכת הקירור מורכבת משני גופים שמחוברים בצינור נחושת. רוב השלבים שמיועדים לליבות עיבוד מקוררים על ידיד מניפות אלומיניום, הקירור היעיל ביותר שניתן להציב פר שטח פנים. באמת שאי אפשר לבקש יותר ממערכת שכזאת.

חווית השימוש וסיכום

ה-B550 AORUS PRO הוא גרידא לוח אם מתקדם. ערכת השבבים שלו היא הדבר היחיד שמפריד בינו לבין לוחות אם יקרים משמעותית, גם עם כמות תכונות דומה.

ההגבלות שבממשקי ההחרבה המשניים הם בעיקר מה שהופך אותו לזול משמעותית מלוחות X570 בעלי אותה יכולת אוברקלוקינג למשל. ה-B550 AORUS PRO מיועד בעיקר לאוברקלוקר שלא צריך כלים מתקדמים כמו קריאת מתחים עם רב מודד, או למעשה אף כפתור פיזי על גבי לוח האם עצמו. הייתי מאוד שמח לראות צג LCD לקריאת קודים באתחול מערכת לצורך Debugging, אבל אולי זה לבקש יותר מדי בעידן שבו התכונה הזאת נדירה בין כה וכה בלוחות של מתחת ל-200 דולר.

בשלב זה, יתהו משתמשים כיצד עומד לוח אם שכזה מול לוחות X570 זולים אשר תומכים ב-PCI-Express 4.0 בכל ממשקיהם. ה-X570 GAMING X הוא דגם של Gigabyte שעולה גם הוא כ-900 שקלים בארץ. לפניכם השוואה כללית בין התכונות שלהם

התשובה היא שמלבד תמיכה בתקן 4.0 בממשקי PCI-Express משניים בלוח האם, ה-B550 AORUS PRO מכיל רכיבים מתקדמים משמעותית, וכמות ממשקים גדולה משמעותית.

לדעתי, בלי צל של ספק, ה-B550 AORUS PRO הינו לוח אם עדיף ואיכותי משמעותית מאשר ה-X570 GAMING X לרוב הקהל הפוטנציאלי. אין תכונה כללית אחת בה ה-B550 אינו מתקדם בצורה רצינית למדי ממקבילו במחיר.

את ה-B550 AORUS PRO בחנתי עם מעבד Ryzen 9 3900X יחד עם שימוש באפשרות האוברקלוקינג האוטומטית שהלוח מציע, ה-PBO. מערכת מייצבי המתח נשארה קרירה למדי, כאשר זרם של 160A מועבר דרך מערכת היצוב. אני חושב ש-Ryzen 9 3900X הוא צימוד הגיוני למדי ללוח אם שכזה, שכן קיימים לוחות אם זולים והגיוניים יותר לצימוד עם מעבדים כמו ה-Ryzen 7 3700X למשל. כמו גם, הגיוני שמעבד ב-2000 שקלים יוצמד ללוח אם ב-900 שקלים הרבה יותר.

לוח האם עושה בדיוק את מה שהוא צריך. לא נתקלתי בהנמכת תדר בעת מאמץ, לא בטמפרטורות רכיבים גבוהות כלל, לא בהתנהגות משונה בביוס. אין כאן RGB, אין כאן כלי אוברקלוקינג מתקדמים על גבי לוח האם עצמו – פשוט לוח No nonsense סולידי שמאפשר תמיכה בממשקים רבים, ונותן לכם להינות מ-PCI-Express 4.0 לכרטיס מסך אחד ולאמצעי אחסון אחד – וזה מה שרוב המשתמשים צריכים.

לוח אם Gigabyte B550 AORUS PRO

עם ממשקים מעודכנים ובכמות מכובדת, ה-B550 AORUS PRO הוא לוח אם שעדיף ממקביליו במחיר המבוססים על X570. הוא מתאים לאוברקלוקינג של כל מעבדי תושבת AM4 ולא מכיל תכונות מיותרות שעשויות לנפח במחיר. עבור מעבדי Ryzen 9 המתקדמים, ה-B550 AORUS PRO הוא בחירה נהדרת.

חשוב לציין שיש גרסה של לוח האם הזה עם Wifi בתקן AC שעולה רק 10 דולר יותר. במידה ואתם זקוקים לתקשורת אלחוטית – זה יהיה הדגם לבחור.