לוח Asus X570 Crosshair VIII Hero בביקורת: כמעט מושלם לאוברקלוקינג • HWzone
מחשביםמעבדיםלוחות אםביקורותכתבות נבחרות

לוח Asus X570 Crosshair VIII Hero בביקורת: כמעט מושלם לאוברקלוקינג

בביקורת זאת אנחנו נכיר לעומק את אחד מלוחות האם המעניינים של תושבת ומי שמועמד לדעתנו לתואר הבחירה האולטימטיבית עבור הממהיר המתמיד

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


הראשון בסדרת ביקורות לוחות האם לערכת השבבים X570 מאיתנו הוא ה-Crosshair VIII Hero של , ספציפית בגרסת ה-WiFi שלו. מדובר בלוח אם איכותי מאוד במחיר אשר גורם לחשוב פעמיים לפני השקעה בלוחות אם יקרים יותר.

מסורת ה-ROG של חברת אסוס בלוחות האם לתושבות אמנם אינה גדולה ומפוארת כמו זאת שיש להם בתושבות , אך מאז השקת מעבדי שוקדת החברה על כל השקה ומציגה גם לוחות מכובדים ומלאי כל-טוב. הביקוש מוביל להיצע, בסופו של דבר.

Crosshair הוא המיתוג המקביל שלה ל-Maximus, רק ב- בהשוואה. מדובר בלוחות אם שבדרך כלל מתחילים מקו 250 דולר ומעלה אצל , והפעם בשל כל פלטפורמת X570 ומחירה בשטח, המחיר הממוצע לעומת X470 עולה במעט בתמורה ל-PCI-Express 4.0 כסטנדרט עם מעבדי 3000. מעבר לכך גם איכות הבניה הממוצעת של לוחות אם משתפרת בהשוואה לדור הקודם.

עלות לוח האם הזה בשוק היא 380 דולר לגרסת ה-WiFi ו-350 דולר לגרסה הסטנדרטית, ומדובר תאמינו או לא במחיר שנמצא די באמצע כשמדובר בלוחות X570, שכן היצרניות השונות דאגו לייצר אפילו דגמים שעולים 500 ו-700 דולר הפעם. כן, בעלות של 700 דולר מכל יצרן לתושבת סטנדרטית לחלוטין.

אותו WiFi עליו משלמים עוד 30 דולר הוא האינטגרציה הראשונה של טכנולוגיית ה-WiFi 6 של אינטל בתקן 802.11ax במהירות של עד 2.4Gbps, יחד עם WiFi מגיע גם בקר Bluetooth 5.0. כן, הפעם הראשונה של טכנולוגיית ה-WiFi החדשה של אינטל בשוק השולחני היא לא אחרת מאשר פלטפורמת X570 של .

בכל הנוגע ליציאות אחוריות, יש מכל טוב. יש USB 3.0 סטנדרטי לצד USB 3.1 Gen2 מהיר בזכות יכולות הפלטפורמה, וגם שתי יציאות רשת קוויות במהירות של 1Gbps ושל 2.5Gbps מבית ו-Realtek בהתאמה. הנקודות הזהובות מיועדות להברגת האנטנה שמגיעה עם לוח האם.

האודיו בעל 7.1 ערוצים מגיע מהחלק הזה בלוח, שכולל את ה-ALC1220S הידידותי של Realtek ועליו הלבישו שלל טכנולוגיות שונות כמו מגבר ESS ES9023P לאוזניות בעלות התנגדות גבוהה ושאר בקרים חומרתיים ותוכנתיים מתקדמים. בכל הנוגע לאיכות, עד כה ה-1220S מוכיח שהוא שווה השקעה בחיווי מתקדמת לצידו בהפקה של איכות קול נהדרת למשתמש הממוצע.

כך נראה ה-Crosshair VIII Hero WiFi בתצלום חדר-החקירות שלנו. מערך ממשקי ה- מותאם בעיקר לרקוד סביב גוף הקירור המאסיבי שיש לערכת השבבים ולכונני ה-M.2 כאשר כרטיס מסך גדול יתפוס את הממשק העליון, וכרטיסי הרחבה נוספים את השלושה התחתונים. יכלו להוסיף עוד ממשק PCIE X1 אם להיות קטנוני, אך אני לא חושב שיש צורך ביותר מ-3 ממשקי הרחבה שקיימים מעבר לזה של כרטיס המסך.

אם מסירים את כל המעטפת אפשר לראות את גוף הקירור שבפועל דואג לקירור ערכת השבבים. X570 הוא שדומה מאוד בהרכבו לרכיב ה-IO שבתוך מעבדי Ryzen 3000 עצמם, הדרישה לתעבורה דומה למדי. הוא מדורג לצריכת חשמל מירבית של 15 וואט, ולצורך כך הוחלט לשלב גוף יחד עם מאוורר בסגנון מפוח כדי לדאוג שלא תהיה התחממות יתר.

כך נראה הלוח כאשר מפשיטים ממנו את הפלסטיקה וחלק גדול מגופי הקירור. על אף שחלק מיצרני לוחות האם החליטו לכלול שלושה ממשקי M.2, כאן לצערי כוללת שניים בלבד. אמנם, אני לא מוצא חסרון גדול בזה למשתמש השאפתן שעדיין סביר להניח שירכוש גם כונני SATA.

ללוח האם הזה שמונה חיבורי 4PIN למאווררים וכולם נשלטים תוכנתית בביוס ובתוכנות כאלה ואחרות דרך מערכת ההפעלה. כתוצאה מכך, אין צורך ממשי בבקר מאווררים במארז, אפשר את הכל לחבר ללוח.

מערכת הספקת הכח למעבד היא לחלוטין ההיילייט של ה-Crosshair VIII Hero. מדובר במערכת בעלת 14 שלבים לליבות המעבד ו-2 שלבים נוספים לבקר ה-IO. זה המון, לחלוטין.

השלבים מכילים מייצבי מתח מדגם IR3555M של Infineon (היום הבעלים של International Rectifier, לתוהים) והם בעלי יכולת זרם מירבית של 60A כל אחד. שימוש ב-14 כאלה מבטיח חסינות מלאה מחוסר הספקת זרם לתושבת בריבית דריבית, כאשר אפילו ה-Ryzen 9 3950X, בעל 16 ליבות שיושק בספטמבר יוכל תחת אקזוטי להגיע לשליש מכך.

על של אותה מערכת מפקדת את גוף הקירור הזה, העשוי שני חלקים וצינור נחושת מצופה אלךומיניום בניהם. יש לגוף הקירור הזה שטח פנים סביר למדי. לא מדובר בגוף הקירור האיכותי ביותר בפלטפורמת ללוחות אם, אך הוא צפוי בקלות לספק את הסחורה הודות לפיזור החום היעיל של המייצבים אותם הוא מקרר.

כשזה מגיע למערכת שאחראית לאוברקלוקינג ולהתמודדות עם חשמל הנכנס לתושבת, אני חושב שאסוס עשתה עבודה יוצאת מן הרגיל. היא יכלה לבחור במערכת מצומצמת יותר אך כפי שהכתיב ה-Crosshair VII בדור הקודם, חשיבותה של מערכת כזאת מובילה למכירות וללקוחות מרוצים.

ללוח שטוב לאוברקלוקינג יש גם כלים, אז תמצאו בלוח האם הזה עזרים כמו מצב Slow_Mode שמנמיך את התדר למינימום אפשרי בעת על מנת לבצע פעולות כאלה ואחריות תחת צריכת חשמל מאוד נמוכה, וכפתורים דוגמת ה-Safe boot שמכניס לביוס תחת הגדרות ברירת מחדל מבלי למחוק הגדרות שכבר קבעתם, או כפתור Retry לנסיון מבלי לבצע איפוס אוטומטי לאחר כמה נסיונות. יש גם ג'אמפר חנקן נוזלי, והוא מיועד להמהרה קיצונית עם מתחים גבוהים מאוד למעבד, מעל ל-1.7 וולט.

כפי שציינתי באיטם הסקירה הכללית מוקדם יותר החודש, יש עוד כלים בהם אני מוצא את עצמי משתמש באופן קבוע כמו כפתור ההדלקה וצג ה-LCD שבכל עת מציג את מצב המערכת ומתריע כשיש תקלות. אלו כלים מאוד שימושיים למשתמש המתקדם.

הביוס הגרפי של אסוס לטעמי האישי הוא עדיין הנח ביותר שאני נתקל בו בלוחות אם כיום, אפילו כאשר עדכנה את שלה להראות הרבה יותר כמו של .

המסך הראשי מכיל מידע חשוב אודות המערכת ומאפשר קביעה של סדר עליה לכוננים, פרופיל DOCP (מקביל ל-XMP) לזיכרון, ובקרת טמפרטורות.

לשונית Extreme Tweaker במצב המתקדם היא איפה שכל האקשן קורה. כאן קובעים פרופיל ומהירויות זיכרון שונים ומבצעים אוברקלוקינג. אוברקלוקינג למעבדי Ryzen הוא דבר קל מדי כיום. מלבד העובדה שאת רוב הפוטנציאל שלהם הם מוציאים כבר מהקופסא עם מתקדם, ממש כמו כיום, ניתן להפעיל את פונקציית ה-PBO (ר"ת Precision Boost Overdrive) שנותנת עד כ-200Mhz מעל לכך.

למטה יותר בעמוד יש אפשרות לכוון את המתח לליבות המעבד (CPU Voltage) ולבקר ה-IO שמכונה גם SOC Voltage. מתח הזיכרון ישאר על ברירת-מחדל שקבע היצרן, אבל אפשר לשנות במידה ומבצעים גם לזיכרון.

בכל הנוגע ליציבות , ה-Crosshair VIII Hero הוא לא פחות ממצויין. לא נתקלתי באף תקלה או חוסר יציבות שנבעה מהגבלה שהגיעה עם הלוח. החיווי בלוח האם הזה מתאים בעיקר לשימוש בשני מקלות בתדר גבוה, אבל אפילו ביחס ל- 2000 הצלחתי להגיע לתוצאות מרשימות.

בלי מאמץ הפעלתי 4 מקלות במהירות 3200Mhz על מעבד Ryzen 7 2700X של הדור הקודם, הישג שלחלוטין לא יכול להתבצע על כל לוח בעל תצורת שכזאת, אלא רק על דגמים ספציפים.

בדגמי חדשים יותר דוגמת Ryzen 9 3900X הרצה של אותם 4 מקלות יכול להתבצע אפילו על מהירות של 3733Mhz ללא בעיות כלל. ל-Crosshair VIII Hero אין מגבלת נמוכה וחופש המשחק הוא גדול.

כדי לסכם דברים, אני חושב שה-Crosshair VIII Hero אמור להיות הנקודה הגבוהה ביותר שבה רוב המשתמשים צריכים להשקיע, גם אלו שמתכננים לקחת מערכת מבוססת Ryzen 9 3950X לקצה עם מים בהתאמה אישית.

למעשה, על אף שיש ברשותי לוחות אם נוספים, החלטתי להשתמש ב-Crosshair VIII Hero WiFi של אסוס לבחינות בפלטפורמת X570 של למעבדים, , זיכרונות ומה לא. אני חושב שזה מספר מספיק על הבטחון שבשימוש במוצר כזה. בעוד שלוחות אחרים סבלו מחבלי לידה ובעיות כאלה ואחרות שקשורות בביוס, ה-Crosshair VIII Hero התנהג בצורה מושלמת.

אני לא יודע אם אפשר בשלב מוקדם שכזה להכתיר את ה-Crosshair VIII Hero WiFi בתור לוח האם הכדאי ביותר בפלטפורמה, שכן כמעט 400 דולר הוא לא בדיוק מחיר נגיש לכל משתמש, אך הוא מכסה בצורה טובה את שוק ה-High End שזקוק למשהו נטול פשרות. כאמור, יש לוחות אם יקרים משמעותית, אך שום דבר שבפועל מביא לוח מודפס באיכות גבוהה משמעותית. ה-Crosshair VIII Hero WiFi מקבל את החותמת שלנו לשימוש של שאפתנים רבים ויש גם לדים ב-, כמובן, רכיב חשוב וקריטי בכל מוצר חומרה מתקדם.

מומלץ – לוח אם Crosshair VIII Hero WiFi


תגיות
Back to top button
Close
Close