לוח אם Asus Maximus XII Extreme בביקורת: בקרב על המלוכה • HWzone
מחשביםמעבדיםראשיביקורות

לוח אם Asus Maximus XII Extreme בביקורת: בקרב על המלוכה

בואו לקבל מבט על אחד מלוחות האם המשוגעים ביותר לתושבת LGA1200 החדשה – Maximus XII של אשר לא מתפשר על דבר

יחד עם עונת הרחצה, החלה גם עונת השקות החומרה של הקיץ והיא כוללת מוצרים רבים לכל פלחי השוק של עולם המחשבים הנייחים והניידים. ראינו החודש זולים לגיימרים בעלות נמוכה, ראינו רציניים ביותר רק שלשום, וכעת יש גם את המוצרים הנלווים.

היום אנו מתמקדים במוצר הקצה העליון הרציני והיוקרתי ביותר שיש לענקית החומרה והמחשבים . את הביקורת הזאת אנו מגישים באהבה לגרעין הקשה שנהנה מקיומה של חומרה אקזוטית גם אם לא תמיד יכול להרשות לעצמו אותה, בדומה לשוק מכוניות היוקרה והספורט היום. מה דעתכם על מוצר שמהונדס כל כך בכפידה, ומתומחר כמו מחשב גיימינג ממוצע שלם בעצמו?

מבין לוחות האם השונים של , מותג הגיימינג (ר"ת Republic of Gamers) צבר לעצמו מוניטין רציני עוד כאשר רק שמענו עליו לראשונה, לפני כ-14 שנים. הפילוסופיה שמאחורי תמיד הייתה "זו ספינת הדגל של חומרה מכל סוג" ונראה שאסוס דובקת בכך, שכן כל מוצר שיש לו מיתוג מכיל תכונות מתקדמות למדי.

תחת ROG לוחות האם בעלי השם Maximus הם תמיד המתקדמים ביותר שאפשר למצוא לתושבת מיינסטרים, כאשר את השם Rampage שומרת אסוס לתושבת האקסטרים. אלו של בתושבת המיינסטרים קיבלו את השם Crosshair בעוד אלו של האקסטרים קיבלו את השם Zenith.

ה- תמיד היה מוצר החומרה להתלהב ממנו, גם אשר לא תמיד היו סיבות מוצדקות. ל-HWzone מערכת יחסים ארוכת שנים עם לוחות האם הללו. בכל פעם שיוצאת סדרה חדשה של ערכות שבבים, ישנה גם סדרה חדשה של Maximus. הראשונה הייתה לערכת השבבים X38 בתושבת LGA775. מאז, כל ערכת שבבים מתקדמת קיבלה Maximus משלה.

אלו כל הדברים שמגיעים באריזה, מלבד לוח האם עצמו. בשביל אפילו להתחיל ולהבין מה יש בערכה הענקית הזאת, נתחיל מהדברים הגדולים:

 • כרטיס 3
 • כרטיס DIMM.2 להתקנת שני כונני SSD
 • כרטיס בקרת מאווררים
 • חוברת הפעלה
 • מאוורר לגופי הקירור
 • מברג פיליפס
 • סטיקרים
 • 6 כבלי SATA
 • 2 כבלי Mini DisplayPort
 • מאריכים לחיבורי מאווררים
 • אנטנת Wifi
 • שלושה חישני טמפרטורה
 • דיסק און קי עם וכלים

מדובר בערכה בשווי מאוד מכובד, בהתחשב כזה שקיים כאן כרטיס 3 ושאר ציוד רציני.

כרטיס הרחבה זה מסוגל לספק נתונים במהירות 40Gbps דרך ממשקי ה-Type-C שלו יחד עם חשמל אשר מגיע מהתושבת ומשקע 6PIN שבו (אותו אחד שאפשר למצוא בכרטיסי מסך). כניסות ה-Mini Displayport הן כדי שהתצוגה גם תוכל לצאת מהכרטיס הזה דרך Type-C. כבל שמגיע בערכה יכול לחבר בין כרטיס המסך המובנה או המוקדש שבמערכת לבין כרטיס ה- הזה.

במידה ו-12 מחברי המאווררים הקיימים בלוח האם עצמו לא מספיקים, יש כרטיס מאווררים הכולל כניסת חשמל ודאטא, יחד עם כניסות לחיבור של 6 מאווררים נוספים.

כך נראית ספינת הדגל של אסוס בדור Z490 במלוא הדרה. ה-XII Extreme הינו לוח אם בתקן EATX עם מימדים של 30.5 ס"מ רוחב על 27.7 ס"מ גובה. משמעות הדבר היא שיתכן ויכנס במספר מארזים אשר אינם תומכים רשמית בתקן זה. כמובן שיש לוודא את הדבר מראש. לוח האם מכוסה בגופי עשויי אלומיניום יצוק עם שטח פנים אדיר, מה שהופך אותו לכבד במיוחד.

ממשקי ה-PCI-Express שמשאיר ה-XII Extreme הם בעיקר לכרטיס ה-Thunderbolt (עליון) ושניים לכרטיסי מסך שכן לוח האם תומך ב-SLI של ו-CrossFireX של . באמצעות מברג שמקבלים בערכה ניתן לפרק את גוף הקירור הגדול ולהתקין שני כונני M.2 בממשקים שמתחת.

מערכת הספקת החשמל לתושבת המעבד בלוח האם הזה היא המתקדמת ביותר שרק ניתן לחשוב עליה. היא כוללת 16 שלבים לליבות המעבד בשימוש TDA21490 שהם שלבי 90A המתקדמים ביותר בשוק. יש מעט לוחות אם לתושבות אקסטרים שמצליחים להתקרב לרמה הזאת, בגדול. המערכת הזאת מוכנה לכל מה שרק תרצו לעשות לכל מעבד שאי פעם הולך לצאת לתושבת הזאת, כולל מעבדי הדור הבא וכולל הקירורים האקזוטיים ביותר כולל חנקן או הליום נוזלי.

בחלקו הימני עליון של הלוח, ישנם עזרים לאוברקלוקינג:

 • מתג להפעלת מצב איטי – מוריד את מהירות המעבד למינימום על מנת לבצע תחזוקה בעת קיצוני
 • מתגים להפעלה מהירה של פרופילים שמורים בביוס
 • כפתורי הפעלה וריסט
 • כפתורי איפוס ביוס והפעלה בטוחה
 • נקודות לחיבור רב-מודד לבדיקת מתחים בזמן אמת

יציאות אחוריות יש בשפע עם המערך האופטימאלי ביותר לדעתי שניתן לשים בלוח אם כיום:

 • שתי כניסות , אחת במהירות 10G ואחת במהירות 2.5G
 • 6 ממשקי 3 במהירות 5Gbps
 • 2 ממשקי 2.0 סטנדרטיים
 • 3 ממשקי במהירות 10Gbps (אחד מהם בתצורת Type-C)
 • ממשק Type-C במהירות 20Gbps
 • יציאות אודיו אנולוגיות ל-7.1 ערוצים
 • חיבורים לאנטנת Wifi 6 שמגיעה עם לוח האם
 • כפתורים לאיפוס ביוס וצריבה

ה-XII Extreme תומך ב-128GB של זיכרון מסוג . מהירות הזיכרון המירבית על פי אסוס שנתמכת כאן היא 4800Mhz. קיימים לוחות אם זולים משמעותית שמייצנים תמיכה גם במהירות של 5000Mhz אך מלבד החיווי בלוח האם, גם בקר הזיכרון במעבד מקבל אתגר עם במהירויות כאלה כאשר הוא זקוק להמהרה בהעלאת מתחים.

מה שנראה כמו ממשק זיכרון נוסף מימין הוא למעשה ממשק המשתמש להתקנת שני כונני M.2 אותם ניתן לעגון על שני צדדי הכרטיס הזה. לטכנולוגיה הזאת קוראת אסוס DIMM.2, ובכל דור של לוחות אם אני מתפלל שגם לוחות אם זולים יותר יקבלו אותו. התקנה של כונני M.2 בצורה שלא מאלצת פירוק של חצי מערכת רק כדי להגיע מתחת למכסה של זאת ברכה.

אם במכסים עסקינן, רוב שטח לוח האם מכוסה בשילדת אלומיניום בצורה גלית עם שטח פנים גדול במיוחד. מדובר באלמנט שלא רק הופך את לוח האם לכבד מאוד, אלא גם ליקר מאוד ליצור, כולל חיתוכים מאוד מדויקים סביב ממשקים כאלה ואחרים.

רבים מממשקי לוח האם הזה מוצבים בזווית 90 מעלות צלזיוס, כולל ממשקי ה-SATA וה- 3.0 למארז. בשל היותו לוח EATX רחב במיוחד, חשוב לוודא שהמארז תומך בתצורה, או לחלופין בהתקנה של לוח ברוחב שכזה.

הנה עוד תכונה שהייתי שמח לראות בלוחות אם זולים יותר. אמנם ישנו צג LCD בעל 2 ספרות לזיהוי תקלות, אבל צג דיגיטלי עם תיאורי פעולות? כן בבקשה! ובדגמים זולים יותר בעתיד בבקשה!

המסך הזה יודע גם להציג אנימציות מגניבות כשאין לו מידע חיוני להציג.

כיאה לכל מתקדם בשנים האחרונות, גם ה-Maximus XII נותן מופע אורות משלו. נעשה שימוש במראות ופרספקס בשביל לקבל אפקטים מאוד מעניינים של תצוגת הלדים. הכל נשלט דרך התוכנה של , ה-Aura.

הביוס של אסוס נשאר בדיוק כפי שאנחנו מכירים אותו מסדרת Z390. יש עמוד ראשי שמכיל את כל המידע החשוב על המעבד הזיכרון ומערכת הקירור, בנוסף לבחירת אמצעי לעליה.

יש גם עמודים מתקדמים לביצוע והגדרות בפירוט גבוה משמעותית. בצד העמוד ניתן לראות את כל התדרים בהם המעבד ירוץ תחת מצבים שונים. ממליצה למאמץ מלא AVX ב-5.3Ghz לכל הליבות מתח כניסה של 1.586v, לא לבעלי לב חלש או קירורים מעל לטמפרטורת קפיאה.

על אף שאין בכך ספק, בשביל הספורט הפעלנו את "מצב הספורט" שקיים בלוח האם הזה למעבד 10900K, דבר אשר גורם לכל ליבותיו לפעול ב-4.9Ghz מאמץ בשימוש סט פקודות AVX.

במצב זה, 235W מגיעים ישר לתושבת המעבד ומחממים יפה את העסק. בשביל הרקורד, רציתי לראות מה קורה אם אני את הפעולה האמיצה של שימוש בקירור אוויר על כמות החום האדירה הזאת. המעבד הגיע לטמפרטורה גבוהה, אבל כל עוד הוא המשיך למשוך כמות גדולה של חשמל לאורך זמן, זה מאפשר בחינה של גופי הקירור על גבי הלוח.

בטמפרטורת סביבה של 30 מעלות, גופי הקירור הרבים שעל לוח האם עשו את עבודתם בצורה קלה. מייצבי המתח עצמם לא עברו את רף 65 מעלות צלזיוס, ובהתחשב בזה שחצי מהם היו מכובים, זה הישג אדיר.

אני לא יודע אילו עוד דברים ניתן להגיד על מה שנראה כמו "סופר מכונית" של תושבת LGA1200. אי אפשר לצפות המשתמשים יקראו את הביקורת הזאת ויגשו לרכוש במחיר של 4,000 שקלים ויותר, אך תמיד מעניין לראות אילו טכנולוגיות ותכונות מחליטה יצרנית דוגמת להטמיע בספינת דגל שכזאת.

אם לוח האם הזה זכאי למדליה, זאת תהיה על העיצוב הטוב ביותר, שכן יש כאן הרבה מאוד מחשבה והנדסה מאחורי הגאומטריה של השילדה שלו. אנחנו אחרי אבולוציה מאוד ארוכה של שינויים ושיפורים בלוחות אם מתקדמים, וכעת כאשר אפילו לוחות סטנדרטיים מכילים רכיבים מתקדמים במיוחד, ספינות דגל כמו Maximus XII רק מזכירות לנו כיצד מוצר קצה עליון יכול להראות.

חשוב גם להעריך את העבודה של מהנדסי הלוח המודפס שעמלו על יצירה של דבר כזה. על העובדה שבתוך שטח יחסית קומפקטי יש כזאת כמות אדירה של ממשקים, במיוחד כאלשר אשר מספקים גם חשמל כמו מחברי המאווררים הרבים שעל הלוח. אני רק יכול לתאר לעצמי כמה סיזיפית העבודה של בניה, סימולציה ובדיקות של לוחות אם דוגמת Maximus XII .

תגיות
Back to top button
Close
Close