להוציא את המיטב מכונני ה-SSD שלכם: המדריך המלא • HWzone
מחשביםאחסוןראשימדריכיםכתבות נבחרות

להוציא את המיטב מכונני ה-SSD שלכם: המדריך המלא

בשורת הזריזות והאמינות של כונני ה- כבר חדרה היטב אל השוק, וכמעט לכל אחד יש מוצר משלו בטכנולוגיה זו. בואו ללמוד כיצד לתחזק אותם ולוודא שהם פועלים באופן הטוב ביותר האפשרי

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


מזל טוב! גם אתה כנראה, כמו הרבה מאוד משתמשים בשנים האחרונות, התחדשת בכונן משלך. אתה מחבר אותו, מתקין את מערכת ההפעלה ומתרגש מהמהירות הגבוהה משמעותית שבהשוואה לקשיח. הימים חולפים ופתאום הכונן מרגיש פחות מהיר, ופעולות שלקחו כמה שניות מתארכות להן ואתה שואל את עצמך – לאן נעלמה ההבטחה שב-SSD?

כונן SSD: היום כמעט כולם עובדים עם אחד - אך האם אתם יודעים כיצד יש לעבוד איתו?
כונן SSD: היום כמעט כולם עובדים עם אחד – אך האם אתם יודעים כיצד יש לעבוד איתו?

אתה מגיע אל חבר שרק קנה את כונן ה- שלו, והפלא ופלא: הכונן שלו מהיר, בדיוק כפי ששלך היה. מה השתנה? אנו והיצרנים רגילים לאמצעי מכניים, שהיוו ועדיין מהווים את הסטנדרט בשוק. מערכות בהן אנו משתמשים בנויות לנצל את יתרונותיהם של הכוננים המכניים ולמזער ככל האפשר את חסרונותיהם.

אך כונני עובדים בצורה אחרת לחלוטין מכוננים מכניים, ותכנונים שנעשו ברמת מערכת ההפעלה לטובת שימוש בכונן מכני רגיל לא רק שלא יועילו בשימוש עם כונני , אלא לפעמים אף יזיקו. על כן, עלינו לדעת את ההבדלים ולהבין כיצד כונן ה- שלנו עובד – וכיצד יש לעבוד איתו.

קשיחים מנוגה, -ים ממאדים

להלן ההבדל בין קשיח ל-SSD: בעוד שבקשיח על הראש הקורא או הכותב להגיע לנקודה שבה הולכת להתבצע פעולה, דבר הכרוך בזמן ותנועה, בכונן SSD הגישה מתבצעת ישירות. הבדל זה מתבטא בזמן תגובה אפסי לעומת קשיח, מה שמאפשר לו לטפל במספר קבצים מרובה בבת-אחת, משימה שתכריע קשיח מהר מאוד.

ארוכה דרכו של הקשיח אל הקובץ
ארוכה דרכו של הקשיח אל הקובץ

אך לכונן SSD יש גם חסרונות לעומת הקשיח: בעוד שבכונן קשיח מצוי אין הבדל בין כתיבה על מקום ריק בכונן לבין דריסת מידע קיים, ב- המצב שונה. ישנם עיכובים רבים בכתיבה ומחיקת מידע קיים. אנו נגע בנקודה זו בהמשך המדריך בהרחבה.

כלל ראשון: עדכון קושחה

הפעולה הראשונה שנעשה עם הכונן היא לוודא שהקושחה שלו עדכנית. קושחה הינה מערכת של פקודות הניתנת לתכנות השולטת על הכונן ומאפשרת את התקשורת של המחשב אליו וממנו. למה חשוב כל כך לעדכן את גרסת הקושחה?

טכנולוגיית ה- עדיין צעירה יחסית ולא הגיעה למלוא בשלותה, לפיכך נפוצים מאוד המקרים בהם כונן הגיע אל השוק והחברה מחפשת דרכים "לסחוט" ממנו עוד . כמו עדכונים עבור כרטיס המסך שלנו, באמצעות עדכוני הקושחה נוכל לקבל בדרך כלל ביצועים משופרים ובעיקר תיקוני באגים שהתגלו.

עדכוני קושחה: לפעמים ההבדלים בביצועים גדולים למדי
עדכוני קושחה: לפעמים ההבדלים בביצועים גדולים למדי

לעיתים עדכוני הקושחה מוחקים את תוכן הכונן, לכן מומלץ ונהוג לעשות עדכוני קושחה לפני התקנת מערכת ההפעלה והעתקת הקבצים, ולא אחרי. גם בעת עדכוני קושחה יש סיכון לאבדן המידע, לכן כדאי לעשותם לפני שמשתמשים בכונן ולא אחרי.

על מנת לבדוק את גרסת הקושחה שברשותכם ואת עדכנותה, יש להיכנס לאתר היצרן ולחפש את המידע הרלוונטי. שימו לב! תהליך צריבת קושחה לא נכון או לא שלם עלול להביא להשבתת הכונן! מומלץ לוודא חיבור לאל-פסק או טעונה, וכמו כן חיבור לחשמל בניידים לפני עדכון הקושחה.

סביבה נכונה להתקנת כונן SSD

הפעולה הראשונה והחיונית ביותר היא להגדיר נכון בביוס את בקר ה-SATA: על מצב הבקר ליהיות מוגדר כ-AHCI ולא IDE. במחשבים חדשים בעלי ביוס מסוג UEFI הגדרה זו לרוב הינה ברירת המחדל, אך יש לשים לב. הסיבה לכך היא זה מיועד למערכות ישנות, ומשנמך את רוחב הפס לכשל IDE – דבר זה יתבטא באי ניצול מהירות כונן ה-, ואף של קשיחים מודרנים.

בנוסף, פעולה חשובה בכונני SSD הנקראת TRIM מתאפשרת אך ורק במצב AHCI (או לחילופין RAID). פעולה זו לא רק חשובה כשמדובר ב-, אלא החשובה ביותר. כפי שהוזכר בתחילת המדריך, לכונני יש מגבלות משלהם שלא קיימות בכוננים קשיחים מסורתיים.

SATA Mode: תמיד הגדירו AHCI.
SATA Mode: תמיד הגדירו AHCI.

אחת המגבלות היא שבעוד שפעולת הכתיבה לכונן מתבצעת בגדלים של 4Kb, פעולת מחיקה מתבצעת אך ורק ב-"דפים" בגודל 128Kb. כאשר מתבצעת פעולת מחיקה מידע במערכת ההפעלה, הכונן "לא יודע" שהמחיקה התבצעה והמידע "המחוק" נשאר פיזית על הכונן.

בעייתיות מצב זה היא שכאשר הכונן מתמלא במידע, ויש צורך בלמחוק או לשכתב רק חלק מה"דף", קיים הצורך בלקרוא את כולו לזיכרון, למחוק את כל הדף ואז להחזיר את המידע הקודם שהיה בחלק שלא רצינו למחוק. כך נוצר מצב שבפעולת כתיבה "אחת" נעשות שלוש פעולות – כונן שהתמלא לחלוטין במידע כזה, על אף שפורמט, יכול לרדת בביצועיו עד לכ-50% מהמהירותו המקורית.

כיצד הבעיה מתבטאת, וכיצד TRIM פותרת אותה
כיצד הבעיה מתבטאת, וכיצד TRIM פותרת אותה

פקודת ה-TRIM פותרת בעיה זו. בעת שימוש בפקודה הנ"ל, מערכת ההפעלה "מיידעת" את הכונן איזה מידע נמחק, וכך הכונן עושה את פעולת הניקוי בזמנו הפנוי, כך שבפעם הבאה שנשתמש בכונן ה- המקום כבר יהיה פנוי ומוכן לכתיבה ללא כל בעיה.

שימו לב, בדומה לעדכון קושחה, חשוב לעשות את כל ההכנות הנ"ל לפני התקנת מערכת הפעלה, שכן שינוי ה-SATA Mode לאחר ההתקנה יוביל לבעיות בעלית מערכת ההפעלה ולתהליך תיקון מסובך הכרוך בשינוי הגדרות הרישום של מערכת ההפעלה. כמו כן, חשוב להזכיר ש-TRIM נתמכת אך ורק במערכת הפעלה 7 ומעלה.

במערכת ההפעלה עצמה

לאחר שהתקנו את מערכת ההפעלה, יש לשנות חלק מהגדרות במערכת ההפעלה עבור עבודה מיטבית עם כונן ה-, שחלקו כולל אף ביטול "שיפורים" מסויימים – שכפי שהזכרנו לעיל, חלק מהשיפורים הללו מיועדים לכוננים מכניים ואינם משפרים ואף פוגעים בביצועי ה-.

כמו כן, חשוב להתקין את הדרייברים העדכניים של ערכת השבבים ובקר ה-SATA שלנו, שכן אלו מכילות תמיכה בכונני . ועל מנת להמשיך, מומלץ שנוודא שפקודת TRIM עובדת במערכת ההפעלה שלנו, זאת בתנאי שהגדרנו הכל נכון כפי שמובהר בפרק הקודם.

נעשה זאת דרך הפעלת ממשק הפקודה (CMD) במצב של מנהל מערכת (Run as Adminstrator) – חיפוש הפקודה "CMD" בתפריט התחל, לחיצה ימנית בעכבר ובחירת הפתיחה במצב זה. בחלון ה-CMD נכתוב, ללא המרכאות: "fsutil behavior query disabledeletenotify".

trim

במידה והתוצאה שתוחזר תיהינה הספרה 0, סימן שפקודת TRIM מתפקדת. במידה וקיבלנו את הספרה 1, נריץ את הפקודה "fsutil behavior set disabledeletenotify 0" ונריץ שנית את הפקודה הראשונה על מנת לוודא שהמערכת אפשרה את TRIM.

כונני ותהליך האיחוי

פעולת איחוי דיסק קשיח נחוצה לכוננים קשיחים המוגבלים מאוד בקצב הגישה. תהליך איחוי הדיסק דואג להצבת חלקי הקובץ ביחד כך שהראש הקורא או הכותב לא יצטרך להתרוצץ ברחבי הכונן. כונני עובדים אחרת, ואיחוי כונן פוגע בביצועים שלהם. בנוסף, פעולות הכתיבה המרובות של שבתהליך האיחוי מקצרות את חיי כונן ה-.

החל ממערכת הפעלה חלונות 8.1, מערכת ההפעלה יודעת לזהות כונן ולבטל עבורו תהליך של איחוי. אך בגרסאות הקודמות, כגון חלונות 7 ומטה, איחוי דיסק מתבצע אחת לכמה זמן באופן אוטומטי, גם על כונן – והבעיה ברורה. לכן, על בעלי 7 ומטה לעשות את הצעדים שבפסקה הבאה. השאר יכולים לדלג.

תפריט התחל, משם ל-"תוכניות" > "עזרים" > "כלי מערכת", ושם נבחר ב"מאחה הדיסק" (Defrag). שם נבחר ב-"קבע תצורת לוח זמנים" > "בחירת דיסקים" ונבטל את הבחירה בכונן ה- שלנו. ניתן ומומלץ להשאיר את האפשרות על הכוננים הקשיחים הנותרים במערכת (אם יש).

defrag2 defrag1

הגדרות נוספות שנרצה לבטל או לאפשר

תרצו לשקול את האפשרות לבטל את מצב השינה במערכת ההפעלה שלכם – מהירות טעינת מערכת ההפעלה עם כונן ה- מהירה כל כך שמצב שינה הפך אצל רבים למיותר. במידה ותעשו זו, תחסכו לעצמכם עוד מקום בכונן ה-, קובץ שגודלו כגודל זיכרון ה- הפיזי שלכם.

דבר שני שלא נזדקק לו בעת שימוש ב- הוא שירות האינדקס. שירות האינדקס מיועד לשמירת נתונים על מערכת הקבצים בצורה מרוכזת כדי לזרז את החיפוש בתוכה. כונני ה- מהירים מספיק לחיפוש זה, ושימוש בשירות האינדקס בתוכם מיותר ותופס מקום.

נכנס ל-"מחשב זה" > לחיצה ימנית על כונן ה-SSD > "מאפיינים", ושם נבטל את האפשרות של "אפשר סידור תוכן באינדקס עבור קבצים בכונן זה". אם נקבל הודעת שגיאה נבחר "התעלם מהכל" – התהליך ימשך כמה דקות.

V

עבור מחשבים ומחשבים בעלי אספקת מתח חיצוני (אל פסק לדוגמה), נרצה לבטל את הפעלת מטמון כתיבה, היות שהפסקת חשמל עלולה לגרום לאובדן מידע בעת שימוש בתכונה זו. נכנס למנהל ההתקנים ושם ל-"כונני דיסקים". נבחר את הכונן שלנו ונבחר בתפריט (לחצן ימני) מאפיינים. תחת הלשונית "מדיניות" נסמן את האפשרות "בטל ריקון של מאגר מטמון כתיבה של Windows בהתקן" ונאשר.

V2

ולסיום, עבור כל מערכת, נרצה אולי לשקול לבטל את האפשרות של "שחזור מערכת" עבור כונן ה-, התופסת מקום רב בדיסק אך יעילה למדי במקרים רבים, על כן יש לחשוב היטב אם נרצה לעשות זאת. במידה ונבחר לעשות כן, נלחץ לחיצה ימנית על "מחשב זה" ועל מאפיינים, שם נבחר ב-"הגנת מערכת", נסמן את כונן הכונן שלנו ונבחר ב-"קביעת תצורה", שם נבטל את שחזור המערכת.

לסיכום

במדריך זה ראינו כיצד על ידי למידה של מספר דברים חשובים, ועל ידי ביטול והפעלה של הגדרות מסויימות נוכל לא רק להוציא את המקסימום מהכונן, אלא לשמור על חיוו ועל רמת הביצועים שלו למשך שנים רבות, ואין זה דבר של מה בכך כלל וכלל.

עם העדכונים, מערכות ההפעלה המשתנות, מנהלי ההתקנים ובעיקר ערכות השבבים, משתנות לעיתים גם ההגדרות, כן מומלץ להשאר מעודכן אחת לכמה זמן. אנחנו ממליצים להכנס למערכת הפורומים ולהעזר במגוון המומחים שלנו עבור כל מה שקשור בנושא זה ואחרים.


תגיות
Back to top button
Close
Close