כרטיס מסך Sapphire RX 590 Nitro בביקורת: הנדסה משובחת ותחרות קשה • HWzone
מחשביםכרטיסי מסךביקורותכתבות נבחרות

כרטיס מסך Sapphire RX 590 Nitro בביקורת: הנדסה משובחת ותחרות קשה

הקדמה ופירוט טכני

הזמינות טובה, המחירים במגמת ירידה והביצועים ראויים – כיצד מתמודד ה-RX 590 של מול המתחרים? לקחנו את היצירה של לבדיקה מקיפה

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


התחרות בעולם כרטיסי המסך מתחממת לאחרונה, אין בכך שום ספק. נראה שאיזור המחיר שבין 170 ל-300 דולר הנחשב לפופולארי ביותר בעולם כרטיסי המסך לגיימינג מקבל אש חזקה כאשר לאחרונה מציעה מסדרת GTX 16XX בתחום זה.

מהצד השני של הגדר עומדים הפתרונות של מסדרת Radeon RX. אלו כרטיסי מסך ישנים יותר, אך בעלי עוצמה לא מבוטלת כידוע. לאחרונה החלה בהורדת מחירים הדרגתית לסדרת אלו, דבר אשר מחזיר אותם לכותרות ומי שעוקב אחרי החדשות שלנו גם שם לב להתראות התכופות שאנו נותנים לקוראים בכל הנוגע למבצעים בארץ ובעולם שלהם עם שיאי מחירים שממשיכים להשבר כמעט מדי שבוע.

כאשר הושק בסוף השנה שעברה, ה-Radeon RX 590 לא זכה לציונים גבוהים במיוחד בביקורות השונות בשל מחירו הגבוה בהשוואה ל-Radeon RX 580 הדומה. כעת, לאחר ירידות במחיר ומבצעים כאלה ואחרים, אנחנו חושבים שההזדמנות להכיר אותו קצת יותר לעומק בהחלט שווה את זה. יצרנית כרטיסי המסך הותיקה ויד ימינה של , הלא היא Sapphire, העניקה לנו הזדמנות להכיר את ה- RX 590 Nitro+ שלה מכל הכיוונים.

כיום לחברת יש שתי גרסאות של RX 590 Nitro. לשתי אלו רכיבים זהים אך צבעים שונים. הגרסה המיוחדת כוללת גם קטנה לליבה הגרפית.

מי אתה? – RX 590

כרטיס המסך המדובר התחיל את גלגולו כ-Radeon RX 480. הפילוסופיה שמאחורי העיצוב הזה עמדה כמתן תשובה לנתח אמצע השוק הפופולארי במסעו למצוא כח גרפי שווה לזה שהיה זמין עד כה בדגמים מתקדמים ויקרים משמעותית דוגמת ה-Radeon R9 390X שקדם לו. דגם זה מצא את עצמו בתחרות קשה מול ה-GTX 1060 6GB של שגרף הצלחה אדירה והפך ליקיר הגיימרים.

AMD החליטה שחידוש של הסדרה בתהליך היצור מתקדם מעט יותר הוא הפתרון. היא עברה מפס יצור 14 ננומטר לאחד אחד של 12 ננומטר במפעל GlobalFoundries, שם מיוצרת ליבת ה-Polaris 30 שבמרכזו של הכרטיס המחודש. עם האצת שעון נוספת נולד דגם חדש בשם RX 590, ומתחתיו ישנו ה-RX 580 שמהווה רענון ל-RX 480 עצמו. המטרה היא לתת קצת מעבר למה ש-GTX 1060 6GB מסוגל כדי לגרות ושאר משתמשים.

RX 590 הוא מוצר שנולד לאחרונה, לאחר מה שמכונה פיצוץ עולם הקריפטו, בו אנשים רבים קנו סחורה בעשרות ומאות אלפי שקלים של כרטיסי מסך. מכירות הואצו משמעותית, אך לא לקהל הגיימרים, מה שאומר שברגע שהטרנד נחלש גם הקהל יעזוב.

מחירו של RX 590 הינו 279 דולר, מעט מעל לזה של GTX 1060 6GB והוא מגיע עם באנדל של 3 משחקים בשווי של 150 דולר בערך. לאחרונה נולדה תחרות חדשה, משיקה סדרת בינתיים שמחליפה את GTX 1060 6GB ומותג ה- שוב נמצא בסכנה. כתוצאה מכך, אנחנו רואים ירידת מחיר מרשימה לכל סדרת RX כאשר ה-RX 590 כבר פגש תג מחיר של 219 דולר, דומה ל-GTX 1660 בו הוא מתחרה כיום.

סדרת ה-Nitro של Sapphire היא מהאיכותיות שתמצאו כיום לכרטיסי . זה הכח שנמצא אצל יצרן שעיצוב קירורים מתקדמים הוא חלק מה-DNA שלו. גולשי האתר הותיקים מכירים את העיצובים המתקדמים ולעיתים המשוגעים של כשזה מגיע לכרטיסי מסך מתקדם מזה זמן רב. משמאל הגרסה המיוחדת עם ערכת הנושא המחמיאה לאתרינו הותיק, משמאל ערכת הנושא היותר תעשייתית והשמרנית.

בדרך כלל לגרסת הספיישל תג מחיר גבוה ב-10 או 20 דולר מזאת של הדגם הסטנדרטי, אך לאחרונה אנחנו רואים את הגרסה הזאת נמכרת בזול, לעיתים משאר כרטיסי ה-RX 590 בשוק. מרשים.

יציאות התצוגה בכרטיס כוללות אחת מסוג DVI, שתיים מסוג HDMI 2.0 ושתיים מסוג 1.4. ישנה תמיכה בעד 5 מסכים בו זמנית, הישג לא רע בכלל.

לכרטיסים פלטות אחוריות מאווררות העשויות מחתיכה אחת של אלומיניום. לא מדובר ברכיב אסתטי בלבד, ישנם פדים תרמיים בין הלוח המודפס בחלקיו החמים לבין הפלטה הזאת.

בכל הנוגע למימדים, אורך הכרטיס הינו 26 סנטימטרים בלבד, גובהו 13.5 סנטימטרים ועוביו 4.3 סנטימטרים. זה הוא כרטיס בעובי 2 סלוטים בלוח האם.

חיבורי החשמל הם אחד מסוג 8PIN והשני מסוג 6PIN. דרישת הכח הרשמית על פי היא ספק כח איכותי של 500W לפחות. בהמשך מדידת צריכת חשמל עם מערכת הבדיקה שלנו. חשוב לציין כי אין חובה בחיבור ה-6PIN בנוסף ל-8PIN, אך דבר כזה עשוי לשפר את יכולות ההמהרה.

לכרטיסי המסך הללו מתג ביוס כפול. צ'ופר נחמד לאוברקלוקרים, מיינרים ושאפתנים אחרים שפשוט אוהבים פרופילים שונים של שעונים ומתח לליבה הגרפית. על כרטיס המסך מהמפעל יש שני שבבי ביוס כאשר אחד מכוון לביצועים מעט גבוהים יותר ומאוורר שלא עוצר במנוחה, והשני מכוון לביצועים מעט יותר רגועים ומאוורר שעוצר לחלוטין במנוחה. הבדלי הביצועים בפועל בין שני מצבי הביוס עומד על אחוז בודד בלבד. אין לכך חשיבות רבה כלל.

בכל הנוגע לתיקון ולשירות העיצוב הזה של מקבל ממני הרבה נקודות זכות. מכסה הפלסטיק עם המאווררים ניתן לפירוק חיצוני בקלות, ואין תלות בגוף הקירור עצמו מתחת. אם וכשהכרטיס יזדקק להחלפת מאווררים או כל המכסה העליון, ניתן יהיה לעשות זאת בקלות רבה על ידי שחרור של שישה ברגים בגב הכרטיס. אין צורך לפרק חלקים אחרים.

גוף הקירור עצמו של הכרטיס הוא מהרציניים יותר שראינו לכרטיסי אמצע שוק כאלה. אמנם חשוב לזכור שצריכת החשמל של כרטיס מסך שכזה בהשוואה למשהו כמו RX 570 או GTX 1660 היא גבוהה משמעותית. מעטפת החום של ה-RX 590 גבוהה מ-200W, בכל זאת.

גוף הקירור מורכב בעיקר מארבעה צינורות נחושת מצופי ניקל המגיעים במגע עם משטח נחושת אחד. מסביב לו שטח שבע במגע עם שבבי הזיכרון. בצד אחר יש משטח המגיע במגע עם מייצבי המתח בכרטיס.

זה לוח המעגל המודפס של ה-Sapphire RX 590 Nitro לשני סוגיו. ישנם 8 שבבי מסוג בנפח של 1GB כל אחד, ומערכת חשמלית הכוללת 8 שלבים כאשר 6 מיועדים לליבה הגרפית.

אותם שישה שלבים לליבה הגרפית הינם תוצרת Vishay והם מחוברים לבקר פשוט מתוצרת On Semiconductor. הם לא מהאיכותיים ביותר שניתן להציב בלוח מודפס מהסוג הזה, אך עם דירוג זרם של 50A וטמפרטורה מירבית של 125 מעלות צלזיוס. הבקר עצמו הינו בקר העובד בתצורת 3+1, ולכן לא מדובר בשישה ערוצים "טבעיים" לליבה הגרפית אלא בשלושה שלבים מפוצלים. משמעות הדבר היא מאפייני חסכון מעט פחות טובים כאשר אפשר לכבות שלבים, זה תמיד יגיע בקבוצות של שניים שכן אי אפשר לכבות שלב בודד במידת הצורך בקונפיגורציה זאת.

צריכת החשמל הטיפוסית של כרטיס מסך שכזה במאמץ היא כ-175A והיכולת המירבית של מערכת האספקה היא 300A. נראה ש- עשתה כאן עבודה ראויה, כבר ראיתי לוחות מודפסים פחות איכותיים לדרישת כח דומה. אם הייתי צריך לדרג את איכות מערכת אספקת החשמל, הייתי נותן לה 8 מתוך 10 כאן. מספיק לכל המהרה עם הקירור שמגיע עם הכרטיס וגם עם מים, בסימן שאלה לגבי להמהרה קיצונית תחת מתחת לאפס.

ליבת הפולאריס, לא שונה משמעותית מיום הלוודה ב-RX 480 לפני שנתיים וחצי. שנעבור למבחני הביצועים?


תגיות

9 תגובות

 1. עדיין nvidia יותר משתלמים מכל בחינה.. בכל טווחי המחירים. שום דבר לא מתחמם פה nvidia משאירה להם אבק וחבל

 2. אני תמיד מעדיף את גיגה בייט כשמדובר בלוח וכרטיס מסך…לאחרונה נחשפתי רבות לSAPPHIRE ואכן רק דברים טובים נשמעים על החברה
  בשדרוג הבא שלי אבדוק מה יש לחברה להציע לאומת אהבתי GB
  אחלה כתבה כן ירבו ואשמח אם תשווה את SAPPHIRE ל-GIGABYTE :)

 3. SAPPHIRE היא מהמוכרות והוותיקות מבין מפיצי AMD הבלעדיים (כלומר הם מציעים רק כרטיסים שלהם) ועושים רק כרטיסי מסך.

  הכרטיס יצא לפני זמן מה אך תמיד נוח שיש את המידע גם בעברית, ביקורת טובה.
  מה שחסר לי זה מחיר בשקלים מחנויות בארץ מאחר וכל המחירים מתייחסים להזמנה מחו"ל באינטרנט, במיוחד כשהכתבה מכוונת רק לקהל המקומי.
  חלק לא מבוטל עדין קונים מחנויות ויש מקום לשקול אם ההפרש במחיר שווה את ההתעסקות עם קנייה מחו"ל (ושוב, לא לכולם זה נגיש ונוח).

   

  הצעה נוספת- להדגיש את הכרטיס המסוקר מול התחרות הישירה (580,1060,1660) בטבלאות ולהתמקד קצת יותר בהפרשי הביצועים והמחיר שלהם.

 4. תודה, עדכנתי קצת לגבי מחירים מקומיים.

  אני יכול להביא שיש אנשים שקצת מפחדים מרמת האמינות והשירות של מקום דרקוני כמו אמאזון :)

   

  נכון לעת זאת 1000 שקלים יקנו RX 590 עם 3 משחקים חדשים מחו"ל

  1250 שקלים יקנו את אותו הכרטיס ללא משחקים כלל בארץ.

 5. ציטוט של djelectric

  תודה, עדכנתי קצת לגבי מחירים מקומיים.

  אני יכול להבין שיש אנשים שקצת מפחדים מרמת האמינות והשירות של מקום עלום שם כמו אמאזון :)

   

  נכון לעת זאת 1000 שקלים יקנו RX 590 עם 3 משחקים חדשים מחו"ל

  1250 שקלים יקנו את אותו הכרטיס ללא משחקים כלל בארץ.

   

  אפקטיבית, המחיר בארץ כפול.

  ההשוואה זה בדיוק מה שיכול לעודד אנשים להיפתח לעולם הרחב ולקבל עסקה יותר טובה (ואם לא היה ברור, אני בעד קנייה מחו"ל לאחר שעושים את השיקולים הנכונים). אולי  בטווח הארוך זה אפילו יוריד פה את המחיר, יאפשר כן לקבל את המשחקים או סתם יגרום לחניות להיסגר.

 6. ציטוט של djelectric

  תודה, עדכנתי קצת לגבי מחירים מקומיים.

  אני יכול להבין שיש אנשים שקצת מפחדים מרמת האמינות והשירות של מקום עלום שם כמו אמאזון :)

   

  נכון לעת זאת 1000 שקלים יקנו RX 590 עם 3 משחקים חדשים מחו"ל

  1250 שקלים יקנו את אותו הכרטיס ללא משחקים כלל בארץ.

   

  אפקטיבית, המחיר בארץ כפול.

  בתור אחד שקונה מאמזון ולא פעם…אני חייב לאמר שאמזון היא נותנת השרות היחידה שאני נותן לה בשירות 100% לא פחות

  אם נפלתם על מוכר לא אמין הם יחזירו לכם את הכסף במלואו גם את עלות השילוח .קרה לי עם שני צגים שרכשתי משם בלי ויכוח

  מה גם היה לי מקרה שרכשתי מוצר ויום אחר ראיתי את המוצר ביותר זול ביטלתי קנייה ואמרתי להם שזו הסיבה ושוב לא הייתה בעיה

  אז למי שמפחד מאמזון? אין מה בהבטחה!! בתור לקוח מרוצה מאוד שלהם

   

 7. שלא יהיה לא מובן. לי, לנו, כאתר, וכקהילה חשוב מאוד שהשוק המקומי של יבואנים מצליח. זה כסף שנכנס לכאן בסך הכל.

  אבל קצת יותר חשוב לנו (וזה לא סוד, למבקרים הקבועים באתר) שהקהל המקומי יחסוך בכסף. לא בכל דיל שזול בשקל שווה לרוץ לאמאזון, זה ברור, אבל לפעמים הפרש המחירים תהומי, מחריד.

 8. כתבה מעולה ליאור.
  הטבלאות לא משאירים ספק ש- AMD .נימצאת בנחיתות כללית על המתחרה
  לגבי ההגדרה ספק כח 550W.אתה יודע שיש כאלה גם ב-70 שקל.שלא באמת יעשו את העבודה.יש עוד פרמטרים חשובים בספק.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close