חלום או מציאות: מחשב נייד ב-100$

ניקולס נגרופונטה, הגורו הטכנולוגי ממכון MIT המפורסם, השיק השבוע, בפורום הכלכלי העולמי שנערך בדאבוס, שוויץ, את פרוייקט "מחשב נייד לכל ילד" (OLPC, ר"ת One Laptop Per Child). נגרופונטה, למי שלא מכיר, הוא פרופסור למדעי המחשב אשר הקים ומנהל את מעבדת המדיה של המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, החוקרת את הקשר שבין האדם למחשב. MIT הוא אחד ממוסדות המחקר הטכנולוגיים היוקרתיים והנחשבים ביותר בארה"ב, ולמעשה בשאר העולם. חזונו של נגרופונטה הוא לחבר את ילדי העולם במדינות המתפתחות ל"כפר הגלובלי" ולסייע בצמצום הפערים בין מדינות העולם. זאת הוא מבקש לעשות באמצעות מחשב נייד חדשני אשר יימכר במחיר של 100$ ובהמשך אף פחות מזה. את המחשב יוכלו לרכוש רק ארגונים ממשלתיים כשהשוק התחלתי אליו הוא מיועד כולל את ברזיל, סין, מצרים, תאילנד ודרא"פ. אולם על מנת לקבל את המחשבים במחיר זול שכזה, הן יצטרכו להתחייב לרכישה של מיליון יחידות ומעלה, מספר שמדינות אלו בהחלט עלולות להתקשות לעמוד בו.

האבטיפוס שהוצג הוא מודל בגודל מלא, שאינו עובד עדיין, ולא מן הנמנע שעיצובו והמפרט עוד ישתנו במהלך התכנון. לדברי נגרופונטה, הוא יתחבר לחשמל באמצעות כבל חשמל מובנה אשר ישמש גם כידית נשיאה אולם תהיה גם אפשרות לעבוד בסביבה בה אין גישה לחשמל, באמצעות ארכובה (מנואלה) שסיבובה יטען סוללה המובנית בתוך הנייד. על מנת למנוע ממנו מלהשבר בקלות הוא יצופה במעטפת גומי והעיצוב הרב-גוני שלו יאפשר לעשות בו שימוש כבספר אלקטרוני או מחשב טאבלט כאשר את המסך יהיה ניתן להעביר ממצב צבעוני למונוכרומטי עמיד בהשתקפויות, שניתן לקרוא את הכתוב בו גם באור יום חזק. הוא יצוייד במעבד במהירות 500 מה"צ שיסופק על ידי AMD, כונן קשיח בנפח 1 ג'יגה-בייט מבוסס זכרון פלאש וגם ברכיב תקשורת אלחוטית מסוג WiFi אשר יאפשר ליצור רשת אלחוטית מסוג Mesh WiFi. מערכת ההפעלה בו יעשה שימוש המחשב תהיה לינוקס, ולא חלונות של מיקרוסופט.

לדברי נגרופונטה, מחצית מהעלות של מחשבים ניידים כיום היא כתוצאה ממסכי ה-LCD בהם הם עושים שימוש. הנייד שלו עושה שימוש בטכנולוגיה הרבה יותר זולה, שעובדת כמו הקרנה אחורית בטלביזיות (RPTV). למרות שזה פתרון לא אלגנטי, הוא עושה את העבודה ובמחיר מגוחך, פחות מ-30$. נגרופונטה ציין כי אבטיפוס עובד של הנייד יוצג בנובמבר, בכנס המידע של האו"ם בתוניסיה (WSIS), ובתקופה הקרובה הוא גם ימשיך להרחיב את מעגל התומכים ביוזמה זו. AMD היא התומכת העיקרית, זאת למרות שכבר יש לה מוצר שמיועד לשוק זה, ה-PIC, אותו היא השיקה לפני מספר חודשים, וחברות נוספות שהביעו עניין הן גוגל, מוטורולה וסמסונג. על פי הערכות נוספות, כל חברה תממן את הפרוייקט בסכום העומד על 2 מיליון דולרים.