זן חדש בסלון: מחשבים ביתיים זעירים עם המעבדים העדכניים של AMD

האם משפחת מחשבי ה-NUC של אינטל נדרשת להיכנס לעמדת ספיגה? גם מיצרניות המחשבים הגדולות ביותר בטאיוואן מאמצות את משפחת Renoir של היריבה עבור מתחרים ישירים

היכולת הטכנולוגית של AMD להציע לנו שמונה ליבות עיבוד פיזיות ו-16 ליבות לוגיות בדגמי מעבדים ניידים חסכוניים, בזמן שאינטל ממשיכה להתמקד בארבע ליבות עיבוד (או שש ליבות במקרים ספציפיים מאוד) באותה קטגוריית הספק, מהווה שובר שיוויון משמעותי שקורץ להרבה חברות בתחום ה-PC, כך נראה – ולא בתחום המחשבים הניידים בלבד, אלא בעוד כמה תצורות פופולריות שנשלטו בעבר ביד רמה בידי ההיצע של אינטל.

GIGABYTE השיקה את משפחת מחשבי ה-BRIX השולחניים הקומפקטיים המעודכנת שלה – ובפנים הפעם ניתן למצוא את מעבדי משפחת ה-Renoir של AMD, בתור תחליף אפשרי לעשרות דגמים אחרים שמשווקת החברת הטאיוואנית תחת המותג עם מעבדיה של אינטל בפנים (כולל דורות ה-Comet Lake וה-Tiger Lake המודרניים).

Another BRIX in the wall

המחשבים הקטנטנים, עם נפח התחלתי של חצי ליטר בלבד, יוצעו עם ארבעה דגמי מעבדים החל מה-Ryzen 3 4300U המרובע ועד ל-Ryzen 7 4800U עם שמונה ליבות פיזיות ו-16 ליבות לוגיות, צמד חריצים עבור זכרונות DDR4 בתצורת SO-DIMM של עד 64GB ומהירות של 3,200MHz כברירת מחדל, חריץ M.2 יחיד באורך 80 מילימטרים פופולרי, כרטיס Wi-Fi ו-Bluetooth משולב מדגם AX201 של אינטל שמספק תמיכה כפולת ערוצים בתקן Wi-Fi 6, יציאת Ethernet במהירות 2.5Gbps מבית Realtek שמהווה הפתעה נעימה בזמנים בהם רוב המתחרים מסתפקים ב-Gigabit Ethernet, יציאת HDMI 2.0a אחת בגודל מלא, יצירת DisplayPort 1.4 אחת בגודל מלא, צמד חיבורי USB 3.2 Gen.2 מסוג Type-C ועוד חמישה חיבורי USB 3.2 Gen.1 מסוג Type-A בתור גיבוי.

המחשבים של GIGABYTE יוצעו, כמיטב המסורת, בתצורה קומפקטית ביותר עם התבססות על אחסון M.2 בלבד – ובתצורה מוגבהת במעט בה ניתן יהיה לדחוס בנוסף גם כונן 2.5 אינץ' בעובי של עד 9.5 מילימטרים

גם ב-ASRock החליטו לאמץ את משפחת Renoir לסדרה חדשה של מחשבים שולחניים זעירים במיוחד, אם כי במקרה הזה לא מדובר בתצורה קובייתית בהשראת קו ה-NUC – אלא בגוף מלבני דקיק במיוחד שנראה כהתאמה טובה למשרדים או מרכזי עבודה בשם יש רצון לסידור יעיל ככל הניתן במרחב מצומצם. זו היא סדרת Mars 4000U והיא מתפארת בהיותה סדרת המחשבים הדקה ביותר בעולם עבור החומרות המודרניות של AMD, עם עובי של 26 מילימטרים בלבד ונפח כולל של 0.74 ליטרים.

ASRock מעדיפה עיצוב שונה מהיריבות שלה – אבל גם קצת מתקמצנת בכל מה שקשור להיצע החיבורים

מחשבי משפחת Mars 4000U יספקו בחירה בין חמישה דגמי מעבדים ניידים של AMD החל מה-Ryzen 3 4300U ועד ל-Ryzen 7 4800U, צמד חריצים לזכרונות SO-DIMM בנפח של עד 64GB, מקום עבור כונן M.2 אחד ובנוסף מקום עבור כונן 2.5 אינץ' מכאני או מבוסס שבבי הבזק עם עובי של 7 מילימטרים או 9.5 מילימטרים, כרטיס Intel AX200 אלחוטי משולב לתמיכה ב-Wi-Fi 6 בשני ערוצים, חיבור Gigabit Ethernet, קורא משולב לכרטיסי SD, יציאת HDMI 2.0a אחת בגודל מלא, יציאת VGA אחת לטובת תמיכה באמצעי תצוגה וותיקים מאוד, חיבור USB 3.2 Gen.1 יחיד מסוג Type-C, שלושה חיבורי USB 3.2 Gen.1 מסוג Type-A וגם צמד חיבורי USB 2.0 וותיקים – ויש גם רגלית כלולה במארז שתאפשר להציג את המחשב באופן אנכי, ללא צורך בעיגונים לקיר או אלתורים מיותרים.

ל-ASRock יש גם מיני מחשבים בתצורה מקבילה ל-NUC של אינטל שמבוססת על מעבדי ה-Renoir – אך זו מיועדת בראש ובראשונה לשוק התעשייתי, ולא לביתי

הדגמים החדשים האלו מצטרפים אל המחשבים השולחניים הזעירים של אסוס, ממשפחת Mini PC PN50, אשר הוצגו עם מעבדי Renoir כבר בחודש יולי. אנחנו שמחים ומברכים על התרחבות ההיצע, גם כשהיא מגיעה באיחור קל וזמן קצר לפני חשיפה אפשרית של דור נייד חדש – ותוהים כעת מי תהיה המתמודדת הראשונה שתחליט לשלב גם את דגמי ה-H הניידים המתקדמים של AMD מסדרה 4000 במחשב שולחני מינימליסטי.

אסוס הייתה הראשונה מבית המתחרות הטאיוואניות שאימצה את הדור הנייד העדכני מ-AMD – אבל אנחנו מעריכים מאוד כל מצטרפת שתעשיר את ההיצע והתחרות, גם אלו שמגיעות בעיכוב של מספר חודשים