ה-Quad SLI שוחרר • HWzone
מחשבים

ה-Quad SLI שוחרר

NVIDIA מציגה זוג קונפיגורציות SLI חדשות: ה-Quad SLI, וה-Hybrid SLI, ואף מאפשרת לשלב בין השניים באמצעות ערכות השבבים החדשות מתוצרתה.
 
את ה-Hybrid SLI, עליה דיווחנו בעבר, אין יותר מדי צורך להציג, שכן שם הטכנולוגיה רומז על תפקידה. למי שבכל זאת פיספס, נזכיר כי הרעיון העומד מאחורי הטכנולוגיה הוא שבזמן שאין צורך בעיבוד גראפי כבד, תכבה הטכנולוגיה את כרטיס המסך החזק במערך, בכדי לחסוך בצריכת ההספק והרעש. לעומת זאת, ברגע שבכל זאת דרוש עיבוד גראפי מאסיבי, יידלק וייכנס לפעולה כרטיס המסך הלא מובנה.
 
עם ההשקה, חשפה NVIDIA מספר תכונות של המערך, המסבירות איך כל העסק פועל:
NVIDIA HybridPower: כפי שהזכרנו בהתחלה, מדובר בתכונה המחליפה אוטומטית בין שני המעבדים הגראפיים במערכת. בשולחן העבודה, בעת שימוש בממשק ה-AERO של ויסטה, או בעת צפיה בסרטי הבחנה גבוהה, יעבוד רק כרטיס המסך המובנה במערכת (GeForce 8200), בזמן שבעת משחק או עבודה עם גראפיקה, יופעל כרטיס המסך הנפרד. התכונה מסוגלת לעבוד גם עם מערכי SLI של כרטיסים לא מובנים, כך שהמערך כולו יכובה במידת הצורך, ורק כרטיס המסך המובנה יישאר פעיל. אחד מהיתרונות בתכונה זו הוא שדרוש עבורה רק חיבור וידאו אחד – זה של כרטיס המסך המובנה.
NVIDIA GeForce Boost: כפי שמרמז שם התכונה, המדובר הוא במצב פעולה בו פועלים שני כרטיסי המסך במערכת בצורה מקבילה, ופועלים כמו מערך SLI רגיל. על פי NVIDIA, מוביל הדבר לשיפור של 40% בביצועי המערכת בבנצ'מארק הפופולארי 3DMark06.
 
הכרטיס הראשון שיתמוך בתכונת ה-HybridPower, הוא ה-9800GX2 האימתני שכבר נמצא בשוק ואפילו הספיק להגיע לארץ. לעומת זאת, דרייברים שיאפשרו שימוש בתכונה יהיו זמינים מ-NVIDIA רק מאוחר יותר ברבעון הזה של השנה.
 
בנוסף, הכריזה NVIDIA על זמינות ערכות שבבים שיתמכו ב-Hybrid SLI, כשבתחילה יהיו זמינות ערכות השבבים למערכות מחשב המכילות מעבד AMD, ובהמשך למערכות מחשב המכילות מעבד מבית אינטל. לצערנו, ערכות השבבים למעבדי אינטל יהיו זמינות אך ורק ברבעונה השני של שנת 2008.
 
ערכת השבבים הראשונה מבית NVIDIA שתתמוך ב-Hybrid SLI, ב-Quad SLI, ואף בתקן ה-ESA של החברה, תהיה ה-780a, שכפי שמרמז שמה, מיועדת למעבדי ה-Phenom מבית AMD. ערכת שבבים זו תהיה עמוסה בפיצ'רים: שלושה חריצי הרחבה מסוג PCI-E 2.0 (אחד בעל 16 נתיבי PCI-Express, ועוד שניים בעלי 8 נתיבי PCI-Express, בכדי לאפשר שימוש בטכנולוגית ה-3WAY SLI של NVIDIA), תמיכה בעד חמישה חריצי הרחבה מסוג PCI, עוד שלושה חריצי הרחבה מסוג PCI-E 1X, ויציאות וידאו מסוג: DVI, VGA ו-HDMI, בכדי להשתמש בטכנולוגית ה-HybridPower.
 
ל-780a יהיו גם אחיות קטנות: 750a ו-730a, שיתומחרו יותר בזול ויכילו גם בהתאם פחות פיצ'רים. על פי NVIDIA, לא תתמוך ה-750a ב-3WAY SLI, אך עם זאת תתמוך בכל שאר התכונות בהן תומכת ה-780a. כשמותקן על ערכת השבבים כרטיס מסך אחד בלבד, יקבל זה 16 נתיבי PCI-E 2.0, אך לעומת זאת, כשיחוברו 2 כרטיסי מסך, ייקבל כל אחד מכרטיסי המסך 8 נתיבים בלבד, אם כי על פי מבחני ביצועים לא מדובר בחיסרון גדול. לעומתה, ה-730a תתמוך אך ורק ב-GeForce Boost, וחריץ הרחבה אחד בלבד מסוג PCI-E 1X, בנוסף ל-PCI-E 2.0 16X הסטנדרטי.
 
בנוסף לערכות השבבים החסכוניות בצריכת ההספק ומיועדות למעבדי AMD, השיקה NVIDIA גם ערכת שבבים המיועדת לשוק שחקני המחשב הקיצוניים ביותר: ה-790i Ultra SLI. כפי שמרמז שמה, מיועדת ערכת השבבים למעבדי אינטל. בקר הזיכרון המובנה בערכת השבבים יתמוך אך ורק בזיכרונות מסוג DDR3. התכונה שתהפוך את ערכת השבבים לחביבה על פלח השוק לו היא מיועדת, היא תמיכתה ברוב מערכי ה-SLI האפשריים: שני כרטיסים, שלושה כרטיסים, ומערך SLI מרובע, באמצעות שימוש בזוג כרטיסי GeForce 9800GX2. יש לציין כי ערכות השבבים האחרונות מבית AMD-ATI מסוגלות לא רק להכיל זוג כרטיסים כפולים, כמו ה-HD3870 2X, אלא גם מערך CrossFire X של 4 כרטיסי מסך נפרדים. תכונה חשובה נוספת של ערכת השבבים, היא תמיכתה במעבדים בעלי FSB של עד 400 מגה-הרץ (1600 מגה-הרץ אפקטיבי).
 
ל-790i Ultra SLI ישנן מספר אחיות קטנות: 790i SLI, 780i SLI, 750i SLI ו-SLI 650i. שתי ערכות השבבים הראשונות זהות זו לזו, מלבד שה-790i SLI תומכת אך ורק בזכרונות מסוג DDR3, וה-780i SLI תומכת אך ורק בזכרונות מסוג DDR2. שתי ערכות השבבים האלה נבדלות מה-790i Ultra SLI בכך שהן לא תומכות בתקן ה-EPP 2.0, המשפר את יכולת ההמהרה של הזיכרון. ה-750i SLI תומכת במערך SLI של זוג כרטיסים בלבד, וה-650i SLI תומכת ב-SLI, אם כי כנראה בדומה ל-730a, תתמוך אך ורק במערך המאפשר 8 נתיבי PCI-E לכל כרטיס.
 
כפי שהלך עולם המחשבים לפני מספר שנים בכיוון של כפילות: מעבד כפול ליבה, מערך SLI או CrossFire, ו-2 ג'יגה-בייט של זיכרון RAM מהיר בתור סטנדרט למערכת מחשב לגיימר רציני, כך הולך היום שוק המחשבים בכיוון של 4: מעבד מרובע ליבה (מבית או AMD), מערך Quad SLI או CrossFire X, וכמובן, לפחות 4 ג'יגה-בייט של פנימי. זוהי עדות גדולה להתפתחותו המהירה של עולם המחשבים הכלל עולמי, כשבעתיד הלא כל כך רחוק סביר להניח שנראה התפתחויות אדירות נוספות.

תגיות

8 תגובות

 1. בקרוב תהיה נטישה לטובת הקונסולות
  בתור גיימר כבד עם מערכת high end אני צופה נטישה של גיימרים את המחשב האישי לטובת קונסולות המשחק או שמשחקים במחשב האישי יהיו נחלת חלקם של עשירים בלבד. בקונסולה אין דאגה שמשחק לא יעבוד במלוא הדרו ואילו במחשב אם אין לך "מפלצת" שעולה פי2 או פי3 מקונסולה אז חבל על המאמץ. נכון הטכנולוגיות מדהימות אבל אם ארצה לשחק משחק שיכלול גרפיקה עוצמתית על מסך LCD עם רזולוציה גבוהה אזי….. תחשבו כמה תעלה מערכת שתריץ דבר כזה. הגוגמה הטובה ביותר- crysis לא הרבה אנשים יכולים ליהינות ממנו במלוא האופציות הגראפיות….

 2. אל תשכח אבל שהמשחקים לקונסולות
  עולים פי 2 ואי אפשר לשדרג את החומרה, לא כל משחק מפותח גם לקונסולות, וכל קונסולה מנסה שיהיו לה משחקים בלעדיים ואז בעלי קונסולה מתחרה מפסידים.
  חוץ מזה בארץ יש יבוא אפור וזהכל עולה פי 2 מחו"ל.

 3. ל-3
  למה צריך בכלל לשדרג את החומרה אם כל משחק עובד פיקס?
  ברגע שיפרצו את הפס 3 היא תיהיה קונסולת המשחקים הכי משתלמת וכדאית לתווך הארוך של 3-4 שנים לפחות
  ואני מאמין שבקרוב מאוד יפרצו אותה ואז אנשים כמוני יקנו אותה
  מחשב כל הזמן צריך לשדרג זה פשוט לא שווה את זה תפנים

 4. ל- (דרור)4
  אתה פשוט נקניק.
  פשוט לא יאמן שהסוני טובה לך רק אחרי שיפרצו אותה. אני לא יודע באיזה תחום אתה עובד אבל אני מקווה שימכרו את העבודה שלך בחינם באינטרנט ושאתה תפסיד מזה כסף, אז אולי תבין … פשוט עצוב.

 5. תקנו קונסולה
  ותגידו שלום לשידרוגים הבלתי פוסקים האלה

 6. PS3 – לעשירים בלבד
  במקום שני משחקים ל-ps3 שעולים כל אחד 450 ש"ח, אפשר לקנות 9600gt..

 7. מכפול למרובע
  מה הקשר בין המעבר מליבה כפולה למרובעת ומשני כרטיסי מסך לארבע ולמעבר מ-2 ג'יגה בייט זיכרון ל-4?

  אין.חובבני.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close