השנה של AMD: הכירו את מעבדי הגיימינג החדשים בניצוחו של Ryzen 9 3900X האימתני

מפתחת השבבים מסאניווייל חושפת את מה שעשוי להיות הזינוק המשמעותי ביותר שלה נגד מזה כעשור וחצי – עם סדרת חדשה ועוצמתית לתושבת המוכרת

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


תערוכת קומפיוטקס 2019 נפתחת בסערה עם כנס העיתונאים של בניצוחה של דר. ליסה סו, מנכ"לית החברה והפנים המזוהות איתה ועם התקדמותה המאסיבית בשנים האחרונות הודות לארכיטקטורת ה- ולסדרות המעבדים המוצלחות כתוצאה מהנדסת הארכיטקטורה הזאת.


לאחר שסדרת Ryzen 1000 הביאה לנו בפעם הראשונה מעבדי שמונה ליבות בזול לעולם המחשבים, ולאחריהם רעידת האדמה בשם Ryzen 2000 שגרמה לנתוני מכירות מדהימים עבור החברה מול , נראה שהגיע גל הצונאמי.

"צריך לבצע הימורים גדולים בשביל להגיע להישגים גדולים"

סדרת Ryzen 3000 עשויה להיות נקודת מפנה רצינית ביחסי הכוחות שבין אינטל לבין בעולם המעבדים לשוק המחשבים השולחניים, כאשר ארכיטקטורת ה-Zen 2 המבוססת על תהליך 7 ננומטר מתקדם עשויה לקחת נתחי שוק בריאים גם בעולם השרתים ותחנות העבודה עם בעלי כמות ליבות חסרת תקדים של 64 למעבד בודד.

סדרת המעבד מהדור השלישי של Ryzen היא מאמץ הנדסי בן 7 שנים שמגיע לשיאו היום. הנה כמה מהפרטים המעניינים על אלו. אנחנו יודעים שהליבות עצמן במעבד מיוצרות בתהליך 7 ננומטרים במפעל ושהתושבת היא הקיימת. עדכוני ביוס התואמים למעבדים אלו כבר יצאו בשבועות האחרונים באתרי יצרניות לוחות האם.

הנה כמה פרטים נוספים על ליבת Zen 2. ב- טוענים שהוכפל כח העיבוד מסוג FP או Floating Point. כמו כן גם הוכפלה כמות זיכרון המטמון מהדור הקודם, כמות שכבר הייתה מאוד מכובדת ומובילת שוק. הסיבה? ביצועי גיימינג חשובים ל-. השיפור ב-IPC (ר"ת Instructions per Clock) שרצתה להשיג לעומת הדור הקודם הוא 5-8 אחוזים. השיפור בפועל? על פי מדובר ב-15% לעומת הדור הקודם. משמע בתדר של 4Ghz כמו ביצועי דור קודם בתדר של 4.6Ghz בערך, אם מדברים על השוואה גסה.


הכוכב הראשון הוא ה-Ryzen 7 3700X, מעבד בעל נתונים מדהימים כמו 8 ליבות ו-16 נימים, תדר בוסט של 4.4Ghz, מטמון של 36MB ומעטפת חום של 65W בלבד (!), נתונים מרשימים בהחלט.

הבא בתור הוא מוצר קצה העליון בתחום 8 הליבות. ה- 7 3800X הוא מעבד בעל 8 ליבות ו-16 נימים עם מעטפת חום "חופשית" של 105W וזיכרון מטמון של 36MB. תדר הבוסט כאן הוא 4.5Ghz ותדר הפעולה הכללי צפוי להשאר גבוה בהתחשב במעטפת החום המוגדלת מהקופסא.


גולת הכותרת היא שביצועי ליבה בודדת קרובים לזהים "מול התחרות", כאשר התחרות היא כמובן מעבדי מדגם Core i7 9700K ו-Core i9 9900K. מקבלת עונש עם מעבד ה-9700K נטול ריבוי-הנימים כאשר מעבדי Ryzen 7 מדגימים רציניים יותר.

לבסוף? התותח הכבד, מפלצת סיליקון בהתגלמותה ומעבד ראשון מסוגו בתושבות המחשב הסטנדרטיות. הנה אירוע רעידת האדמה לו רבים קיוו ברשת. 9 תהיה סדרה של מעבד עלית בעלי יותר מ-8 ליבות והראשון שאנחנו מקבלים הוא ה- 9 3900X.

12 ליבות עיבוד, 24 נימים ותדר בוסט של 4.6Ghz. כל אלו יחד עם לא פחות מ-70MB של זיכרון מטמון, כמות שנחשבת להיסטרית אפילו בעולם תחנות העבודה. מעטפת החום מוגדרת כ-105W. המעבד הזה מכוון ל- i9 9900K ישר בין העיניים עם ביצועי בודדת שאמורים להיות קרובים באחוזים בודדים, וביצועי ליבות מרובות גבוהים בעשרות אחוזים.

נעשתה השוואה ישירה בעיבוד תלת מימד בתוכנת Blender ישירות מול ה-Core i9 9920X, מעבד בעל 12 ליבות של אינטל לתושבת LGA2066. המעבד של סיים את הרנדור מוקדם בזמן הקצר בעשרות אחוזים. הפרשי המחיר? המעבד של עולה כ-1100 דולרים בפועל. זה של AMD? ובכן…

שלושת המעבדים החדשים מושקים עם תגי מחיר תחרותיים במיוחד כאשר שלושתם ממשיכים את המחירים הקיימים כיום ל- 2000. למעשה, אין דריסה של ממש במחירים של המוצרים השונים כאשר 7 2700X זמין כבר בפחות מ-280 דולר. חווית 8 הליבות החדשה תחל מ-329 דולר. אלו הרוצים 8 ליבות משופרות ישלמו 399 דולר. מפלצת 12 הליבות לשאפתנים האמיתיים תעלה 499 דולר.

זמינות – סמנו ביומנים את ה-7 ליולי. שבע ושבע, כי 7 ננומטר וכו'. בתאריך זה צפויים המעבדים החדשים להופיע על המדפים. לא דובר על מעבדי אמצע השוק מדגמי 5, אך אלו צפויים להיות מוכרזים בהמשך הקיץ, עם הנמכת ההספקה של המעבדים הקיימים ופינוי המלאים.

מה אתם חושבים, האם אנחנו כאן בתחילתה של מהפכה? כמה הצלחה אתם צופים למעבדים אלו?