הקירור למעבדים שהצליח להפתיע אותנו בגדול - Snowman M-T6 • HWzone
מחשביםקירורביקורותכתבות נבחרות

הקירור למעבדים שהצליח להפתיע אותנו בגדול – Snowman M-T6

סדרת קירורים העונה לשם Snowman מקבלת אהדה ברחבי הרשת בשל מחיר נמוך במיוחד ביחס לתמורה – אז דאגנו להשיג אחד על מנת לספר לכם האם הבאזז הזה מוצדק

הצרכן הישראלי לומד בשנים האחרונות שיש לא מעט מוצרים אותם הוא יכול להזמין בעלות נמוכה במיוחד מסין, בעיקר דרך אתרים כמו מקבוצת עליבאבא. יכולת השוק הסיני לייצר מוצרים רבים באיכות מספקת מגיעה לשיא בתקופה האחרונה כשיותר ויותר תחליפים למוצרי אלקטרוניקה יכולים להרכש במחיר הוגן ולספק איכות מקובלת.

כמרכז המיצר גם גופי למעבדים, כרטיסי מסך ומוצרי אלקטרוניקה ככלל, הסינים גם יודעים כיצד להנדס גופי שכאלה. לאחרונה, עם תאוצת תפוצת מחשבים אישיים לצרכי גיימינג במזרח (סין והודו בעיקר), נולדים מותגים מעניינים ומוצרים שגורמים לנו לפעמים להטיל ספק במחירים אותם אנחנו משלמים על מוצרים מסויימים כאן בשוק המערבי.

קירורים העונים לשם "Snowman" לאחרונה מצליחים לקבל פופולאריות רבה במיוחד. הקירורים הללו בנויים בצורה מסורתית מאוד המוכרת לנו בעיקר מעיצובים של חברות כמו CoolerMaster וסדרת ה-212 שלה. כמו כן, ניתן למצוא הבדלים בין דגמים שונים על פי מספר צינורות הנחושת בבסיס הקירור.

החלטנו ללחוץ על ההדק ולהזמין את המתקדם ביותר שברשימה…במחיר כולל של כ-22.5 דולר בלבד. מדובר במחיר כולל של 80 שקלים עבור גוף עם שני מאווררי 120 מילימטרים ושישה צינורות נחושת. אוקי, ברור לנו שבלי לדעת בשטח דברים עדיין יכולים רק להראות טוב. השם – Snowman M-T6, על שם ששת צינורות הנחושת שלו.

כל הכוכבים התיישרו ובתוך שבוע אחד בלבד, בשילוח באמצעות ePacket – החבילה הגיעה. קופסאת הקירור נראית חבוטה למדי, אבל זה לא מפתיע בהתחשב בזה שהם אורזים את זה בשקית פלסטיק. בתוך האריזה יש ספוגים, ולמזלינו לא ראינו נזק פיזי ברמה ממשית לקירור.

כמובטח, הגיע גוף הקירור כאשר עגונים אליו שני מאווררי 120 מילימטרים הנושאים את השם הכללי "Snowman". הגוף מגיע כאשר הוא כבר כולל עליו עגינה לתושבות השונות כולל היחסית חדשה, כך אנחנו מקבלים "Plug and Play" עם המוצר לתושבת הפופולארית של התקופה האחרונה בגדר שאפתנים.

אחת מהחששות שלי הן שתחתית הקירור תהיה באיכות ירודה במיוחד. הופתעתי לטובה. אמנם, לא מדובר במשטח החלק ביותר שראיתי לתחתית – אך האיכות מכובדת מאוד. אין הבדלי גובה בין הצנורות השונים, ומלבד החריצים המאוד קטנים בניהם, המשטח שטוח להפליא.

באריזה יש גם ערכת עגינה לתושבות השונות דוגמת LGA115X, LGA775 ואפילו LGA1366 הותיקה. חשוב לציין שהאריזה לא כוללת משחה תרמית, לכן מומלץ להצטייד כזאת.

החלום שלי לבחון את הקירור מול אחרים על תושבת LGA1151 עם מעבד Core i9 9900K התנפץ די במהירות לצערי, שכן ערכת העגינה המיושנת לא מתאימה ל-Z390 Aorus Pro שלנו. לא ניתן לעגון את הקירור כאשר תושבת ה-M.2 מפריעה מצד אחד, וסלילי החשמל מצד שני. תאימות לוחות האם המתקדמים של אינטל לקירור הזה – גרועה למדי. זה מותיר אותנו עם תאימות טובה למדי ל-, אז לשם התקדמנו.

חשוב גם לציין ששני המאווררים שמגיעים עם ה-Snowman T6 שהזמנו מתחברים עם מחבר 4PIN בודד על בשליטת PWM, כך שלא ניתן לפצל אותם בקלות.

החלטתי שבהתאם למחירו הנמוך, יש כאן עילה לשאלה – האם קירור זול שכזה מהווה שדרוג משמעותי על קירור ברירת המחדל של עם מעבד 3700X? ה-Wraith Prism נחשב לקירור "סטוק" המתקדם ביותר שראינו עם שולחניים, ומקבלים אחד באריזה עם Ryzen 7 3700X בעל 8 הליבות. במחיר סמלי של 80 שקלים, ה-Snowman T6 הוא אלטרנטיבה ראויה לאלה שלא מוכנים להשקיע כסף רב כשכבר יש בידם מתאים למעבד.

תחילה בחנו את ה-Wraith Prism של עם ה- 7 3700X – הבחינה נעשתה עם המשחה התרמית שמגיעה יחד עם הקירור בקופסא, ממש התקנה ראשונית. לצורך מבחני מאמץ, נתנו למעבד להפיק חום תחת Aida64 במאמץ מירבי למשך שעה אחת שלמה.

את רעש גופי הקירור אנחנו מנרמלים על מנת לאמוד את יעילות גוף הקירור כיחידה. השתמשנו במודד דציבלים וכיוונו ל-37.0 דציבל במרחק של 25 סנטימטרים מגוף הקירור. המשחה התרמית בה השתמשנו עם ה-Snowman היא ה-MX-4 של . טמפרטורת החדר בעת בדיקה היא 20 מעלות צלזיוס, ואין מאווררים נוספים בסביבת גופי הקירור.

במבחן המאמץ נתנו לקירורים שלושים דקות לספוג את חום המעבד לפני שהתחלנו לקחת מדדים. רמת הרעש שהחלטנו עליה היא לא שרירותית, אלא כזאת שבה ניתן לשמוע את גופי הקירור ממערכת הבדיקה מספיק, אך היא מחמירה למדי עבור ה-Prism של .

דעה לא פופולארית – אני לא חושב שה-Wraith Prism הוא שמתאים לכל מי שרוכש מעבד 3700X ושאין צורך בקירור מתקדם מצד ג', כי נוצר הרושם שמדובר בקירור מתקדם במיוחד שאין טעם להחליף. ה-Prism הוא רועש למדי, עם דפוס התנהגות מאוורר נורא למדי, במיוחד בלוחות אם של אסוס שם יש פחות חופש לכוון את המאוורר מאשר בלוחות מית למשל, ומטמפרטורה מסויימת הוא פשוט מאבד את זה והופך לרעשן של ממש.

טמפרטורות הפעולה בשימוש ה-Prism עם ה-3700X הן מקובלות, אך בשביל שיהיו כאלה נוצר רעש רב ובעל טונים משתנים במהירות, דבר שמציק לאוזן הרבה יותר מאשר רעש הדרגתי. כשמנרמלים את רמת הרעש, אני חושב שתוצאות הבחינה שלנו מספרות הרבה על ההבדל שבין גוף איכותי ובעל יכולת לבין ה-Prism. אם אומרים ל-Prism "ארצה!" ומאפשרים לו לעבוד אך ורק ברמת רעש נמוכה, הוא פשוט נחנק, הגרף מראה זאת בבירור.

Snowman M-T6 הוא מסוג המוצרים שאנחנו לעיתים פשוט צריכים להמר איתם, והימור בעבור 80 שקלים בהחלט נלקח כאן עם הזמנה שלו. ההפתעה נעימה מאוד. זה גוף שבנוי כמו אלה של החברות הגדולות, מינוס כמה פינישים קטנים. הסיכון יחסית נמוך והרווח גבוה למדי איתו.

אני לא חושב שראינו תמורה כל כך גדולה עבור מוצר שכזה כבר הרבה זמן, 80 שקלים עבור גוף בעל שש צינורות נחושת ושני מאווררים סבירים למדי באיכותם (יש דברים שרק הזמן יגיד) היא "השקעה" נהדרת מבחינתינו.

התמורה הטובה ביותר למחיר – למעבד Snowman M-T6

באיזשהו מקום, אני חייב להודות שקצת קשה לחזור לשגרה שבה קירורים פחות מרשימים, ויקרים משמעותית מה-Snowman M-T6 הם דבר שבשגרה. כן יש דברים שמקבלים באותם קירורים יקרים יותר, כמו מאווררים בעלי מוניטין גבוה, ערכות עגינה שאכן יתאימו לכל לוחות האם המיועדים ורמת גימור גבוהה יותר.

ה-Snowman M-T6 מצליח לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה, כאשר פיסה אחת היא גיקים של חומרה שפשוט רוצים מתקדם שקיים להם ככלי עזר, והשניה היא שדרוג לגיטימי לחלוטין לאלו שמשתמשים בקירורי ברירת-מחדל ורוצים משהו יותר ממינימאלי, רוצים משהו ראוי באמת עם יכולת מתקדמת ובזול.

חייב להוסיף שהופתענו לחלוטין מכך שלחבילה לקח שבוע אחד בלבד להגיע מסין, במיוחד בתקופה שכזאת ודרך שירות דואר בפרט. מקווים שגם לכם יהיה את המזל שפקד אותנו.

לחצו כאן למעבר אל עמוד המוצר ב-AliExpress

לכל הדילים והמבצעים האחרים ב-HWzone לחצו כאן

תגיות
Back to top button
Close
Close