הפתעה ברשת: המחשב הראשון עם שבב 10 ננומטר של אינטל (עודכן)

עדכון: מעבד ה-Core i3-8121U זכה לעמוד תיאור רשמי משלו באתר של אינטל, ובו מאשרים לנו כי אכן מדובר במוצר ראשון בהחלט מסוגו ב-10 ננומטר, עם מהירות עבודה מירבית של 3.2GHz, מעטפת הספק נומינלית מוכרת של 15 וואט (למרות שאין ליבה גראפית מובנית פעילה) – וגם תמיכה בסט הפקודות AVX-512 לראשונה במעבדי המיינסטרים, אחרי שהוצגה עבור מוצרי Xeon Phi ומעבדי ה-Skylake-X.

הכתבה המקורית: מעבד ה-Cannon Lake הראשון מסוגו, במבנה בלתי רגיל, נוחת בנייד טרי מבית לנובו 

בסוף השנה שעברה קיבלנו דיווחים ראשונים על כך שבאינטל העבירה שבבי 10 ננומטר ראשונים מסוגם לחברות מסחריות, בליטוגרפיה הבעייתית והמתעכבת של החברה, בהיקפים צנועים ובתצורה מינימליסטית – ונראה שעתה אנחנו גם יודעים סוף סוף מה היה היעד (או אחד היעדים) והייעוד שלהם.

מחשב IdeaPad 330 בסיסי חדש מבית לנובו צץ לו לרכישה מקוונת בסין, כשהוא כולל בתוכו את מעבד ה-Core i3-8121U – אותו כבר הכרנו במסגרת כמה שמועות בתור אחד מדגמי משפחת Cannon Lake הראשונים בהחלט. המעבד מציע זוג ליבות עיבוד פיזיות וארבע ליבות לוגיות, עם 4 מגה-בייט של זכרון מטמון L3 ותדר עבודה של 2.2GHz כבסיס ועד 3.1GHz במצב טורבו, ללא ליבה גראפית מובנית (אשר קיימת פיזית על השבב אך אינה פעילה) ובמעטפת הספק שטרם ידועה, בהתבסס על תהליך הייצור המתקדם ביותר שקיים לאינטל.

ההזדמנות הראשונה שלנו להכיר את Cannon Lake המתעכבת, ואת תהליך הייצור ב-10 ננומטר של אינטל

שאר המפרט של הנייד הבלתי רגיל הוא דווקא ממוצע ומעורר פיהוק משהו, עם מסך 15.6 אינץ׳ בעל פאנל TN בסיסי ברזולוציית 1,366×768 פיקסלים, זכרון דינאמי של 4 ג׳יגה-בייט או 8 ג׳יגה-בייט, אחסון מבוסס כונן מכאני של 500 ג׳יגה-בייט או טרה-בייט אחד ואפשרות לשילוב בינו לבין כונן SSD נוסף, כרטיס גראפי מדגם Radeon RX 540 שמחליף את היחידה המובנית, מערכת חלונות 10 וסוללה שלכאורה תספיק לזמן פעולה זעום של כחמש שעות בלבד – אולי בשל היעדר הליבה המובנית שמבצעת לרוב את פעולות הבסיס במערכת בצריכת הספק מינימלית שפוגעת ביעילות הכללית.

החומרים הפרסומיים של לנובו מתפארים בשיפור משמעותי בביצועים – אך שיפור זה נעלם כמעט כולו במצב בו משווים את הדגם החדש לדגמי Kaby Lake ו-Kaby Lake-R מודרניים מעט יותר

אין ספק כי מדובר כאן במוצר שמיועד להיות תקציבי ועממי מאוד, ומחיר שווה ערך לקצת פחות מ-450 דולר עבור גרסת בסיס עם זכרון DDR4 של 4 ג׳יגה-בייט וכונן קשיח של 500 ג׳יגה-בייט – ומחיר קצת יותר מאתגר של כ-580 דולר לגרסה עם 8 ג׳יגה-בייט, SSD של 256 ג׳יגה-בייט וכונן מכאני בנפח טרה-בייט, אשר אינו רחוק כלל ממחיריהם של ניידים עדכניים עם מעבדי Core i5-8250 בעלי ארבע ליבות עיבוד. זה אולי לא המוצר הכי תחרותי בשוק ה-PC, אך עצם קיומו הוא בגדר הפתעה גדולה עבורנו.

הנייד אינו קל או דק במיוחד, ומהווה שגריר לא כל כך מרשים למעבדים החדשים שמסתתרים בפנים

סביר להניח כי לא נראה הרבה מחשבים נוספים המבוססים על מעבדי ה-Cannon Lake בשוק, כאשר גם מאלו שכן לא בטוח שנזכה לזמינות בינלאומית רחבה בהתחשב בכך שעצם הייצור הוא בהיקפים מוגבלים, אך זו התפתחות מעניינת ומעודדת בכל זאת – ויהיה מעניין לקבל ביקורות ולטעום מעט מהפוטנציאל האפשרי בעידן החדש והמיוחל של מפתחת השבבים הגדולה ביותר בעסק, קצת יותר מחצי שנה לפני שהוא יפרוץ לשוק במלוא כוחו במסגרת משפחת ה-Ice Lake.