הפתעה מהמזרח הרחוק: הנייד האלמוני עם כרטיס Intel Arc A730M

גם אם מעולם לא שמעתם על חברת Machenike, וכנראה שבצדק, את הדגם הספציפי הזה שלה תרצו להכיר קצת יותר לעומק

רמות העניין מצד רבים מחובבי החומרה קרובות למקסימום האפשרי מזה מספר חודשים, אך למרות זאת בינתיים נראה כי ההשקה המעשית של כרטיסי המסך הייעודיים הראשונים של אינטל, ממותג ה-Arc, מתעכבת עוד ועוד.

תחילה קיבלנו הצהרות על השקה כבר ברבעון הראשון של 2022, לאחר מכן היו תוכניות להשקה רחבה ברבעון השני של השנה, וכעת כשהוא נמצא בחודשו האחרון אנו מקבלים הערכות על כך שההשקה תתחיל באופן מדורג ברבעון השלישי, כשבמקביל פרט למספר בודד של הכרזות עמומות מצד יצרניות לא קיבלנו שום מידע טכני חדש אודות הארכיטקטורה או הדגמים שבדרך מזה מספר חודשים. עם זאת, יתכן כי המצב עבור השוק הסיני יהיה שונה במעט – משום ששם יש לנו דגם של מחשב נייד מחברה העונה לשם Machenike שכולל את אחד מדגמי ה-Arc הספציפיים, לצד תאריך ספציפי להשקה ואפילו תמחור רשמי.

המחשב הנייד החדש, שעונה לשם Dawn וגם Discovery Edition 2022 לפי תרגומי המכונה השונים מסינים, כולל מערך מודרני לא רע בכלל מבית יצרנית שהחלה את דרכה עוד ב-2014 ומתמקדת בשוק הסיני בצורה כמעט בלעדית – עם מסך IPS של 16 אינץ' ברזולוציית QHD ובקצב רענון של עד 165 הרץ, מעבד Core i7-12700H של אינטל עם 14 ליבות פיזיות, 16GB של זכרון DDR5 כפול ערוצים, אחסון פנימי של 512GB, סוללת 80Wh – וכמובן כרטיס ה-Arc A730M הנייד הייעודי של אינטל, עם 24 אשכולות עיבוד הכוללים 3,072 יחידות עיבוד בסך הכולל בתוספת ל-12GB של זכרון GDDR6 בממשק 192 ביט אשר מעניק רוחב פס אפקטיבי של 336GBps.

מדובר בדגם לשוק הבינוני-גבוה, רמה אחת מתחת ל-Arc A770M שמהווה את ספינת הדגל לדור ה-Alchemist – עם רמות צריכת הספק שבין 80 וואט ל-120 וואט וביצועים שצפויים להיות קרובים לאלו של ה-GeForce RTX 3060 הנייד של NVIDIA ול-Radeon RX 6650M XT הנייד של AMD. הכל בעירבון מוגבל (מאוד) כמובן, הן משום שרמות הביצועים של מוצרים אלו נוטה להיות שונה מאוד ממחשב נייד אחר לאחר בתלות באפקטיביות מערך הקירור שמוצמד אליהם, והן משום שהכל מבוסס על הערכות מבלי שאינטל שיתפה איתנו את בנתונים משלה אודות הביצועים ומבלי שהייתה לנו הזדמנות להתרשמות ממספרים אשר מגיעים ממקורות בלתי תלויים כלשהם.

ההופעה של הנייד החדש באתר של פלטפורמת הקמעונאות הסינית הגדולה JD הגיעה כבר לפני כמה שבועות, אך כעת אנחנו נמצאים על סף ההשקה המעשית והזמינות הרשמית של המוצר, לכאורה, החל מה-6 ביוני, במחיר של 7,500 יואן או 1,126 דולר (שהם 3,760 שקלים בקירוב, לפני תוספות מס) לאחר קיצוץ של 1,000 יואן מרמת המחיר המומלץ לרגל ההשקה. נקווה שעם ההשקה הזו נוכל לקבל עוד פרטים אודות המאפיינים והביצועים שמתכננת להביא אינטל אל עולם ה-PC הנייד הבינלאומי מתישהו בקרוב.