העידן של ה-PCI-Express 4.0: ברכה לאחסון, פיהוק עבור כרטיסי מסך • HWzone
מחשביםכרטיסי מסך

העידן של ה-PCI-Express 4.0: ברכה לאחסון, פיהוק עבור כרטיסי מסך

השוואה מעניינת שביצעו באתר Techpowerup מבהירה לנו כי יחלוף עוד לא מעט זמן עד שנוכל לפגוש בכרטיסים גראפיים המסוגלים לעשות ניצול מירבי של רוחב הפס המוגדל אותו מסך עורק התקשורת החדש והחדיש

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


מעבר לשיפור הביצועים, שיפור יעילות העבודה והגדלת מספר הליבות הזמין הביא לנו דור ה-Ryzen 3000 בשורה מעניינת בדמות תמיכה ראשונה מסוגה בתקן ה-PCI-Express 4.0, ששמו אף מככב על המארזים הרשמיים של המוצרים – ביחד עם לוחות אם בערכת השבבים X570 וכרטיסי ה-Radeon RX 5700 ו-Radeon RX 5700 XT שמותאמים כולם לטכנולוגיה ויחד אמורים לאפשר שימוש ברוחב סרט כפול מזה שהיה מוכר לנו בעידן ה- 3.0. האם זו באמת בשורה גדולה שמטה את הכף לטובתה של AMD? התשובה היא כן ולא, במקביל.

אנשי האתר Techpowerup מיהרו לבצע בחינה מעשית של התקן החדש תחת כרטיס ה-Radeon RX 5700 XT במגוון כותרי גיימינג מודרניים, וחזרו עם מסקנות שאינן מפתיעות כל כך – גם תחת רזולוציה מודרנית בסיסית של 1080p (רוחב הסרט הנצרך ממחבר ה- מושפע בעיקרו מכמות הפריימים המעובדת מדי שניה, ופחות מרזולוציית התצוגה של כל פריים) ההבדלים בין עורק 4.0×16 לבין עורק 3.0×16 ואף לבין עורק 2.0×16 וותיק הם מזעריים ועומדים על 3-4 אחוזים במקרי קיצון, ועל פחות מ-2 אחוזים בממוצע.

בכל רזולוציה מודרנית בה תבחרו – לא תצליחו להבחין בהפרש ממשי בין רוחב פס מירבי של העידן החדש לבין רוחב פס של חצי או אפילו רבע ממנו
מקור התמונות: techpowerup.com

בעוד שזה נהדר לראות את מתסכלת אל העתיד ומאמצת טכנולוגיות חדשות בתחום החומרה, בחינה זו מוכיחה מעל לכל ספק כי יעבור עוד זמן רב עד שנוכל לפגוש בכרטיסי גראפיים שמסוגלים להביא לידי ביטוי את יתרונות ה- 4.0 – זאת כאשר כיום גם חיבור 2.0×16 (שמעניק רוחב פס דומה לרבע בלבד מחיבור ה- 4.0×16) מספיק בכדי לא ליצור צוואר בקבוק במערכות בשום שלב ובשום תנאי.

בחירה בלוח אם מבוסס ערכת שבבי X470 או אפילו B450 יכולה להיות הגיונית ומשתלמת בהחלט עבור דור ה- 3000 – גם ללא תמיכה ב-PCIe 4.0

רכישת לוח אם ממשפחת ה-X570 אך ורק בתקווה לקבל ביצועים מירביים ומשופרים מכרטיס העיבוד הגראפי במערכת היא אינה צעד נבון, אם כך – אך עם זאת רכישת לוח X570 עבור האפשרות להשתמש בכונני NVMe מהירים יותר מאי פעם היא דווקא כאן אפשרות ממשית ומעשית, כפי שהתחלנו לראות כבר עתה במוצרים ראשונים מבוססי בקר ה-Phison E16. אך ספק כי בהמשך נוכל לראות את כונני האחסון משתפרים עוד הרבה יותר תודות ל- 4.0 כך שהתקן אינו מיותר כלל – אך בתור צרכנים נבונים כדאי להיות מודעים היכן מגיעים יתרונותיו לידי ביטוי והיכן לא ממש.

כונני זריזים הם המרוויחים הגדולים מתקן ה- 4.0 כבר היום – עם עוד הרבה פוטנציאל להמשך


תגיות

4 תגובות

 1. כתבה מצויינת
  עד היום לא ידעתי שיש כזה הבדל קטן בין PCIE2 ל 3
  כי בזמנו אני זוכר שממש היללו את 3
  זאת שההבדל בין 3 ו4 לא מורגש דיברו כבר הרבה והייתי מוכן לכך

  בקשר ל SSD זה באמת ברכה לשרתים לנו כמישתמשים רגילים גם לא ניראה לי נרגיש בהבדל
  חוץ מזה שממש לא קוסם לי הרעיון שעל ה SSD שלי יש לי גוף קירור השוקל יותר מה SSD עצמו (במיוחד שבלוחות לרוב אין תשתית בשביל זה)
  מספיק היה לי בלאגן עם קירור מים של כרטיס מסך הייתי צריך לזרוק לפח מארז חדש לגמרה ולקנות אחר

  תודה מיוחדת לכתב
  אין הרבה כתבות כאלה מעולות באתר

 2. כתבה מבורכת שחוסכת הרבה כסף למי שחשב לעבור ל SSD NVME שמבוסס על GEN4…

  אם כך, גם היום עדיף לקנות SSD NVME GEN3 …של ADATA SX600 או SAMSUNG 970 EVO PLUS המעולים.

 3. מעבר לכך, ASUS מוציאה עדכון ביוס שמשדרג לוחות מסדרה 400 (X470 + B450) ל-PCI-E 4.0 חינם אין כסף.
  אומרים שיתכן ותהייה תמיכה מוגבלת או לפעמים בעיות ושאפשר לבחור כל רגע לחזור ל-PCI-E 3.0 ללא התקנת ביוס מחדש.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close