המעבד הקוגניטיבי של IBM • HWzone
מחשבים

המעבד הקוגניטיבי של IBM

IBM חושפת שמנסים לדמות את פעולות התפיסה וההכרה של המוח האנושי 

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


אם חשבתם שמחשב על אשר מצטיין בשעשועוני טריוויה הוא הדבר היחיד שמעסיק את המוחות הקודחים ב- בתקופה זו, מצפה לכם הפתעה.

החברה חושפת כעת שני "מעבדים קוגניטיביים" נסיוניים. מדובר בקונספט ייחודי שמתיימר לדמות את פעולתו של המוח האנושי, ושונה ממרבית המעבדים אשר מרכיבים את המחשבים כיום, אשר מבוססים על ארכיטקטורת פון ניומן (המתבססת על זכרון שמתקשר עם המעבד דרך ערוץ מידע אחד).

המעבדים הייחודיים הללו מכונים גם "שבבי מחשוב נוירו-סינפטיים", היות והם מנסים לדמות את הקשרים שבין תאי העצבים (נוירונים) לסינפסות במערכות ביולוגיות בהתבסס על מעגלים ואלגוריתמים מתקדמים.
בניגוד למרבית המעבדים כיום, המעבדים הקוגניטיביים לא נוצרו בכדי לבצע פעולות מוגדרות מראש כמה שיותר מהר, אלא בכדי "ללמוד מנסיונות וחוויות, למצוא קשרים, ליצור השערות ועוד".
אולי בכדי להוכיח שמדובר ביותר מקונספט תלוש ורחוק מהמציאות, נספר לכם שהסוכנות האמריקאית הממשלתית DARPA תשקיע כ-21 מיליון דולר בשלב הבא של הפרוייקט, אשר מכונה SyNAPSE (אלו ראשי תיבות, ויש סיבה טובה לכך).

מחשוב קוגניטיבי: החוליה החסרה בין האדם למכונה?

ב-IBM יצרו שני דגמים של קוגניטיביים תוך שימוש בשיטת סיליקון על מבודד (SOI – Silicon On Insulator) ובליטוגרפיה של 45 ננומטר, אשר כוללים 256 נוירונים – כשהאחד מציע 262,144 סינפסות ניתנות לתכנות, והשני מכיל 65,536 סינפסות "לומדות". המעבדים שנוצרו נמצאים בבדיקות בימים אלו, וכבר הדגימו בהצלחה פעולות פשוטות כמו ניווט, זיהוי תבניות, סיווג, אסוציאטיבי ו"ראייה" (Machine Vision).
המעבדים מכילים "ליבות נוירו סינפטיות" אשר מכילות רכיב זכרון המדמה את הסינפסות, רכיב עיבוד המדמה את הנוירון ורכיב תקשורת המדמה את האקסונים (האחראי על העברת "מידע" לאיברים השונים בגוף ביולוגי). נציין כי אלו לא מיועדים להחליף את המעבדים ה"מסורתיים" (לפחות בגלגולם הנוכחי), ומציעים מהירויות מינימליות של כ-10Hz בלבד – בדומה למוח האנושי, כשהמטרה היא התמודדות עם מצבים בהם המעבדים האחרים מתקשים למצות את כח העיבוד העצום שלהם.

המטרה ארוכת הטווח של בתחום זה היא ליצור מעבד שיכיל עשרה מיליארד (!) נוירונים, אך יציע גם צריכת חשמל מינימלית של כ-1,000 וואט בלבד, ויהיה בעל מימדים קומפקטיים של פחות מ-2 ליטר בסך הכל.
ב- מאמינים כי המעבדים הקוגניטיביים יוכלו לזרוח בעת עבודה בסביבה "אמיתית ומורכבת אשר מתבססת על מספר רב של חיישנים מסוגים שונים – ניטור אספקת מים, מערכות רמזורים וניהול מערכות לוגיסטיקה מתקדמות בזמן אמת הם חלק מהדוגמאות שהוזכרו.

חלק ממכם כבר בטח עסוק בלהכין את הבונקר התת קרקעי לקראת מלחמת הישרדות בלתי נמנעת כנגד הרובוטים הרצחניים שיפתחו מודעות עצמית בדיוק בגלל המצאות כמו זו שתיארנו למעלה, אך לנו זה דווקא נשמע כמו קונספט מסקרן ומבטיח מאוד. האם בעוד מספר שנים מערכות המחשב שלנו יורכבו מ-CPU, GPU וגם מעבד קוגניטיבי? נחיה ונראה.

סרטונים ומידע נוסף על פרוייקט ה-SyNAPSE תוכלו למצוא כאן וכאן.


תגיות
Back to top button
Close
Close