ההשקה הבאה של AMD? מעבד Zen 3 מתומן עם ליבה גראפית מובנית מציג שרירים

גרסה הנדסית מוקדמת של דגם ה-Ryzen 7 5700G נבחנת לראשונה – ומציגה שיפורים דו-ספרתיים בהשוואה לדגמי Ryzen 3000 מקבילים

AMD בנתה וקנתה את עולמה בשוק המעבדים הנייחים תוך שינוי יסודי בגישה הן לעומת מוצרי העבר שלה והן לעומת היריבה הגדולה אינטל, כאשר בחרה לשווק את מרבית מוצריה ללא ליבות גראפיות מובנות – כך שמשתמשים שהרכיבו מערכות בהתבסס על אותם מעבדי Ryzen מודרניים נאלצו לקחת בחשבון רכש ושילוב של כרטיס מסך (ואם גם הם יהיו במקרה מתוצרת של AMD, מה טוב).

מפתחת השבבים הציעה לצרכנים הביתיים כמה דגמי APU מוזלים לשימוש כבסיס עבור מערכות מחשב במינימום מחיר, אבל אנחנו המשכנו לייחל להתרחבות נוספת של התחום עם שילוב בין מספר גדול של ליבות עיבוד כלליות ומספר גדול של ליבות עיבוד גראפיות תחת מעטפת אחת, עם מעטפת הספק נדיבה שתאפשר לראות תדרים ותוצאות גבוהות יותר מאלו של הדגמים הניידים הבכירים.

גם אם תדרי העבודה בגרסאות הסופיות לא יעלו – צפו לשיפור מורגש ואיכותי ביכולות עם המעבר ל-Zen 3, כפי שכבר הודגם והוכח בדגמים הראשונים שהושקו ללא ליבות גראפיות

בשנה שעברה היינו משוכנעים כי פנטזיות ה-APU שלנו יתגשמו עם ההצגה של סדרת Ryzen 4000G, כולל ה-Ryzen 7 4700G וה-Ryzen 7 Pro 4750G שצעדו בראש עם שמונה ליבות Zen 2 וליבות Vega 8 גראפיות מובנות – אך כל הדגמים של משפחה זו נשמרו עבור מערכות מורכבות מראש בתחום ה-OEM בסופו של דבר, כאשר למשתמשים הביתיים לא היו יותר מדי הזדמנות מוצלחות להשיג אותם לעצמם.

עכשיו, בתחילת 2021, נראה כי תהיה לנו הזדמנות נוספת ליהנות ממעבדי APU מתקדמים בזמינות מסחרית ראויה לשמה – תיעוד שמגיע אלינו מסין מציג גרסה הנדסית של דגם APU מתומן חדש, בעל ליבות Zen 3 עם תמיכה בטכנולוגיית ה-SMT ו-4 מגה-בייט של זכרון מטמון מרמה L2 בתוספת 16 מגה-בייט של זכרון מטמון משותף מרמה L3. חלק מהנתונים הטכניים של המעבד מוצגים באמצעות תוכנת CPU-Z אשר משמשת גם בתור מבחן ביצועים להשוואת הפוטנציאל לעומת הדורות הקודמים, אך שם דגם רשמי עדיין אין לנו, אם כי לא קשה להבין מדוע ברוב המקורות במרשתת מנבאים כי זה הוא ה-Ryzen 7 5700G או ה-Ryzen 7 5750G.

הדיווחים מהמזרח מצהירים גם על תג מחיר מומלץ אפשרי עבור פיסת החומרה המסקרנת – 1,888 יואן סיני (לא כולל תוספות מס), שמתורגמים ל-291 דולר ול-930 שקלים בקירוב

תדר בסיס של 3GHz ותדר טורבו של 4.45GHz מספיק למעבד הטרי על מנת לספק קפיצה של בין 15 ל-20 אחוזים לעומת דגמי Ryzen 7 3700X ו-Ryzen 7 4700G מתומנים בתוצאות ליבה בודדות ותוצאות ריבוי ליבות במבחן הביצועים המובנה של CPU-Z – והמדליף סיפק עדות גם להמהרה פשוטה וקלה אל תדר עיבוד של 4.7GHz שמגדילה את הפערים בין הדגמים עוד יותר באופן טבעי, כך שיש סיכוי לא רע לכך שהדגמים הסופיים שיבוססו על דוגמית הנדסית זו אכן יפעלו בתדרים מוגדלים.

סביר להעריך כי דגמי ה-APU החדשים ימשיכו להתבסס על מעטפת הספק של 65 וואט או 35 וואט בדומה לדורות הקודמים, ביחד עם תושבת AM4 פיזית – וככל הנראה גם אותן ליבות Vega גרפאיות מובנות עם 7 או 8 אשכולות עיבוד פעילים, בתדרים מוגדלים שלא יספקו מהפיכה ממשית בביצועים ביחס למה שקיבלנו בדגמים ניידים או בדגמי ה-Ryzen 4000 השולחניים. השיפור ביכולות העיבוד הכלליות עם ליבות Zen 3 והזמינות הרחבה (אם אכן תהיה כזו) יהיו שם המשחק כאן.

ב-AMD הבטיחו לנו בעבר השקה של מעבדי Ryzen 4000G גם עבור השוק הביתי, אך אנחנו נהיה מוכנים לסלוח להם על התוכנית שנגנזה (לכאורה) אם אכן תהיה לנו הזדמנות לקבל את דגמי ה-Ryzen 5000G בתור תחליף בטווח הזמן הקרוב

טרם ידוע מתי AMD מתכננת להציג לעולם את דגמי ה-APU החדשים שלה, אבל אנחנו נהיה מוכנים להמתין להם גם במשך כמה חודשים נוספים אם צריך, בתקווה לכך שבמעמד ההשקה נראה מלאים ראויים לשם שינוי וזמינות שלא תתחיל ותסתיים רק בתחום ה-OEM. מה דעתכם על ההצצה הקטנה הזו לתוכניות העתיד? מוזמנים לשתף בתגובות.