ההשקה בפתח: האם מערכת ה-Steam OS תביא את בשורת הגיימינג הגדולה ביותר?

מערכת ההפעלה הייעודית של וואלב תושק מעשית בימים הקרובים, אבל פרט ל-Steam Link עדיין לא ממש ברור אם יש ממה להתלהב, לעת עתה

בקרוב זה קורה – מערכת ה-Steam OS של וואלב, אשר מיועדת להיות מערכת ההפעלה הראשונה שמיועדת בראש ובראשונה לגיימינג, וכדרך אגב גם להצעיד את כל עולם הגיימינג במערכות מבוססות לינוקס לעידן חדש, תושק באופן רשמי, במסגרתם של מחשבי (או קונסולות, אם תרצו) ה-Steam Machine הראשונים.

שלוש שנים עברו מאז שבוואלב הכריזו על היוזמה החדשה והמפתיעה הזאת, שנועדה לתת אלטרנטיבה ממשית לקונסולות הסלוניות הישנות והמוכרות, אך נראה כי בכל הזמן הזה המטרה המוצהרת נותרה פחות או יותר זהה – לספק חוויית משחק טובה יותר הן מהקונסולות הקיימות והן ממחשבי PC סטנדרטיים מבוססי חלונות, בכל תג מחיר שתבחרו.

Steam בתור מערכת ההפעלה שלכם - מיותר, או דווקא גאוני?
Steam בתור מערכת ההפעלה שלכם – מיותר, או דווקא גאוני?

מה המצב בפועל? מעורב. קונסלת ה-Steam OS הבסיסית המובילה מגיעה מ-Alienware של דל, כאשר עלות של 450 דולר תעניק לכם קופסא קופקטית ומעוצבת, עם מעבד כפול ליבה חסכוני של אינטל, 4GB של זכרון RAM, כונן קשיח של 500GB וכרטיס מסך בעל יכולות דומות לאלו של ה-GeForce GTX 860M.

הקונסולה של וואלב ודל היא קומפקטית ונאה למראה - אבל ממש לא עוצמתית, וזו בעיה
הקונסולה של וואלב ודל היא קומפקטית ונאה למראה – אבל ממש לא עוצמתית, וזו בעיה

יתכן שעל הנייר ניתן לטעון כי חומרה זו מציעה רמת ביצועים דומה לזו של הקונסולות ממיקרוסופט וסוני, אך בפועל ספק גדול אם רמת הביצועים והליטוש הנוכחית של Steam OS תוכל לספק חווית משחק ראויה דומה – כאשר ראוי לציין שגם 450 דולר הוא מחיר שלמעשה גבוה בכ-100 או אפילו 150 דולר ממחירן הנוכחי של אותן קונסולות.

קונסולת Steam OS עם ביצועים סבירים באיכות ויזואלית שתהיה גבוהה יותר מזו של הקונסולות תעלה הרבה יותר מקונסולה סלונית, לפחות במציאות הנוכחית – וגם אז קשה להתעלם מהעובדה שלוואלב מצפה עוד דרך ארוכה עד שתוכל להכריז על תאימות כותרים שבאמת תהיה תחרותית לזו האדירה של מערכת החלונות, על שלל גרסאותיה.

מכשיר Steam Link מעל קונסולת Xbox One, ממחיש את הקומפקטיות שלו
מכשיר Steam Link מעל קונסולת Xbox One, ממחיש את הקומפקטיות שלו

עם כל הכבוד למכונות ה-Steam, המוצר המשתלם וההגיוני ביותר עבור רוב המשתמשים הוא ככל הנראה ה-Steam Link, שמהווה מין סטרימר קטן וחכם ב-50 דולר אותו ניתן לחבר לכל אמצעי תצוגה להזרמת גיימינג רשתית מכל מחשב שמריץ את פלטפורמת ה-Steam – במילים אחרות, כל מי שאינו מחפש לרכוש מערכת גיימינג חדשה או סתם לא מוכן לוותר על מערכת ההפעלה הקיימת שלו לטובת Steam OS, עדיין יוכל להפוך כל טלוויזיה וכל מסך בביתו לקונסולת משחק של ממש, בקלות ובזול (אם כי בקצב של עד 1080p60 בלבד, נכון לעכשיו)

מעבר לקונסולות הספציפיות של וואלב ושות', מומחי הלינוקס של האתר phoronix החליטו לבדוק לרגל ההשקה הקרבה את יכולותיה של SteamOS בגירסה עדכנית (2.0) במסגרת שימוש עם שלל כרטיסי מסך פופולריים מבית NVIDIA ו-AMD, לטובת מי שעשויים להתעניין במערכת ההפעלה לגיימינג באופן כללי, מבלי להיות תלויים בקופסאות המורכבות מראש שמוצעות למכירה בחנות המקוונת של Steam.

stmol8 stmol9

ירוק זוכה, אדום בוכה

במקרה הזה, המצב נראה מעודד יחסית – לפחות עבור NVIDIA. מרבית הכרטיסים של היצרנית הירוקה הציגו ביצועים סבירים שככל הנראה די דומים לאלו שהיו מתקבלים באותן הכותרים ובאותן ההגדרות במערכות מבוססות חלונות (אם כי קשה לצאת בהכרזות כאלו ללא השוואה ישירה מצד מי שביצעו את הבדיקות בפועל), אך באותה עת כרטיסי ה-Radeon של AMD ללא ספק עדיין לא מוכנים להשקה של וואלב, עם ביצועים רעים מאוד שבחלק מהמקרים גרמו ל-Fury X לתפקד בצורה פחות טובה מ-GeForce GTX 950 שעולה רבע ממנו.

stmol7 stmol6

מקור: phoronix.com

נקווה שב-AMD ישכילו לספק מנהלי התקנים טובים יותר לקראת ההשקה, משום שכרגע לא קשה להבין מדוע רוב מחשבי ה-Steam Machine מעדיפים כרטיסי מסך של המתחרה.

בשורה התחתונה, קשה לקרוא למערכת ה-Steam OS 'מהפכנית' במצבה הנוכחי – אך מצד שני, כנראה שגם ממש לא כדאי לזלזל בה ובחברה השאפתנית שעומדת מאחוריה. בשנים הקרובות סביר להניח שבאמת נוכל לראות מחשבים אשר מציעים איכות וביצועים עדיפים מהקונסולות בתגי מחיר דומים (אחרי הכל, חומרת המחשבים מתקדמת ללא הרף, בעוד חומרת הקונסולות מסתמכת בעיקר על ליטושים תוכנתיים), מה שיעניק רלווטניות מתחזקת למערכות ה-Steam Machine, וכנראה שגם ליטושים מתמידים במערכת ה-Steam OS והביצועים שהיא מציעה, לצד עוד ועוד כותרים עדכניים שיתמכו בה, בשאיפה, יחזקו את הקריצה שלה לכל מי שסטים מהווה את פלטפורמת הגיימינג המרכזית שלו.

אלמנט נוסף שעשוי לטרוף את הקלפים לטובתה של Steam OS הוא תקן ה-Vulkan החדש שיורש את OpenGL ו-Mantle של AMD בו זמנית, ובדומה ל-DirectX 12 מבטיח לאפשר עיבוד גראפי יעיל ומהיר יותר מאי פעם. אימוץ מהיר ואפקטיבי יותר של תקן זה לעומת המתחרה הייעודי של מיקרוסופט יוכל לספק יתרון ביצועים שיעניק לגיימרים סיבה טובה מאוד לשקול את Steam OS כאלטרנטיבה
אלמנט נוסף שעשוי לטרוף את הקלפים לטובתה של Steam OS הוא תקן ה-Vulkan החדש שיורש את OpenGL ו-Mantle של AMD בו זמנית, ובדומה ל-DirectX 12 מבטיח לאפשר עיבוד גראפי יעיל ומהיר יותר מאי פעם. אימוץ מהיר ואפקטיבי יותר של תקן זה לעומת המתחרה הייעודי של מיקרוסופט יוכל לספק יתרון ביצועים שיעניק לגיימרים סיבה טובה מאוד לשקול את Steam OS כאלטרנטיבה

ראוי לזכור גם את התחלתה הצנועה של פלטפורמת הסטים כפי שהייתה מוכרת לנו עד כה – משירות מוזר ודי מקרטע אשר 'נדחף' בכוח לגרונם של כל השחקנים שרצו לשחק ב-Half-Life 2 לפני קצת יותר מעשור, לפלטפורמה אשר הרימה כמעט לבדה את עולם הגיימינג ב-PC לגבהים חסרי תקדים, תודות לגישה חדשנית, שיפור מתמיד וגם עקשנות בלתי נלאית. גישה זו גורמת לנו להאמין כי יום אחד, אולי כבר בתוך כמה שנים, Steam OS תהפוך לבית החדש של רוב הגיימרים בעולם המחשבים. נחיה ונראה.