האומנים החדשים של AMD: מפות הדרכים עד שנת 2022 ברשת • HWzone
מחשביםמעבדים

האומנים החדשים של AMD: מפות הדרכים עד שנת 2022 ברשת

שמועות עסיסיות חדשות מתיימרות לספק לנו פרטים ראשוניים אודות התוכניות של החברה בעולם המעבדים מעבר ל- 4000

אנחנו ממתינים בקוצר רוח לפרטים רשמיים ראשונים אודות מעבדי ה-Ryzen 4000, עם ובלי ליבות גראפיות מובנות, אבל ברור לגמרי כי מאמצי הפיתוח של אינם מסתכמים בזאת וכי יש כבר תוכניות גם להמשך אפילו מעבר לשמות הקוד שפגשנו במצגות רשמיות – ועכשיו אנחנו מקבלים הצצה ראשונה אל דורות העתיד שעשויים להיות מוכרים עם השמות 5000 ו- 6000.

מפת דרכים שמצאה את דרכה אל מדליפי טוויטר מוכרים מספרת לנו על שמות הקוד Cezanne ו-Rembrandt, על שמם של צמד ציירים נודעים כמיטב המסורת, בתור היורשים עבור משפחת ה-Renoir למחשבים ניידים שהושקה רשמית תחת השם Ryzen 4000 מוקדם יותר השנה וסיפקה שיפור יכולות מרשים מאוד בהשוואה למעבדים הניידים הקודמים לבית .

Cezanne היא משפחת מוצרים שעשויה לנחות אצלנו במהלך הרבעון השני של השנה הבאה, כך נראה, עם שילוב של ליבות העיבוד החדשות בארכיטקטורת Zen 3, לצד שמירה על ליבות עיבוד גראפי מדור ה-Vega (והשאריות האחרונות של ארכיטקטורת ה-GCN) ותהליך ייצור ב-7 ננומטר. במלים אחרות, בעוד ש- תוכל לכבוש את כל טבלאות הביצועים במבחני העיבוד הכלליים בעוד כשנה, נראה כי אין לנו מה לצפות לזינוק ומהפכה דומים ביכולות העיבוד הגראפיות המובנות אשר ימשיכו להיות דומות למה שכבר קיים כרגע.

מפת דרכים חלקית ולא מפורטת במיוחד – אבל כזו שמספיקה בכדי להצית את הדמיון שלנו

Rembrandt הוא שם קוד זמני לדור שיגיע אלינו אי-שם ברבעון השני של 2022, ושם כבר ניתן לצפות לכמה שיפורים טכנולוגיים משמעותיים עם ליבות עיבוד בארכיטקטורת ה-RDNA המודרנית (אין מידע האם מדובר ב-RDNA2, כמו בקונסולות הדור הבא המתקרבות, או בגלגול עתידי מתקדם עוד יותר), תמיכה בזכרונות DDR5 ו-LPDDR5, תמיכה בקישוריות PCI-Express 4.0 וכנראה גם תמיכה מובנית בתקן ה- 4.0 שיספק מהירויות העברה גבוהות במיוחד לכל דורש בהתבסס על חיבורי ה-Type-C הפיזיים המוכרים לנו.

הדור הזה מיועד אמנם להמשיך לעשות שימוש בליבות עיבוד מסוג 3 (או אולי 3 Plus), אך נראה כי יש סיכוי שנראה אותו עובר להתבססות על תהליך ייצור מעודכן של 6 ננומטר ב-, מזעור חלקי של ליטוגרפיית 7 ננומטר שנמצאת בשימוש כעת, מה שיהפוך אותו לקפיצת מדרגה טכנולוגית גדולה ומעניינת אף יותר.

אין הרבה הוכחות ויזואליות עבור רסיסי המידע החדשים – אך הם מגיעים אלינו ממקורות שהספיקו להוכיח את עצמם במספר גדול של הזדמנויות בעבר

בעולם המעבדים הנייחים אנחנו עדיין לא יודעים מה בדיוק מצפה לנו אחרי דור ה-Vermeer, שלפי מפת הדרכים המודלפת הנוכחית ינחת אצלנו רגע לפני סוף השנה הנוכחית – אך בטבלה אחרת שמסתובבת לה באתרי חומרה מהמזרח ניתן למצוא גם את שמות הקוד Raphael ו-Van Gogh (וגם Mero, Acton ו-Badami), הראשון עבור משפחת המעבדים השולחנית שתהיה מקבילה ל-Rembrandt (כלומר במהלך שנת 2022) והשני עבור משפחה חדשה של מוצרים אולטרה-חסכוניים עם מעטפת הספק של פחות מ-10 וואט, אשר תסמן הסתערות על תחום בו מתחרות כרגע וקוואלקום אחת מול השנייה.

באתר התעשייה הפופולרי DigiTimes הפתיעו לאחרונה כשדיווחו על אפשרות למעבר אל ייצור שבבים ב-5 ננומטר כבר במהלך השנה הבאה – אך בינתיים השמועות האחרות מדברות על כך שהשלב המרכזי הבא בהתפתחות החומרתית יגיע במועד מאוחר מעט יותר

לא מספיק? שמועה עדכנית אחרת מצהירה כי Warhol הוא שם הקוד עבור הדור שיחליף את Vermeer בשנה הבאה בשוק השולחני, עדיין בתהליך ייצור של 7 ננומטר, עם תמיכה ב-PCI-Express 4.0 באופן טבעי ועם ליבות 3, או אולי 3 Plus משופרות.

עוד ועוד אמנים נודעים (ומודרניים) מקבלים את הכבוד ממפתחת השבבים

סימני השאלה עולים בהרבה רמות על התשובות בינתיים, אך לפחות ברור כבר עכשיו שמשעמם לא יהיה לנו, אלא להיפך – יתכן וב- מתכוננים להגביר את הקצב ההשקות ומבחר המוצרים שלהם בעתיד שמעבר לפינה.

תגיות

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close