דיווח חדש: Radeon RX 6950 XT עם קפיצה בתדרי פעולה, לצד זכרון גראפי זריז יותר

דיווח טרי נוסף מצייר תמונה מסקרנת עוד יותר עבור הגרסה המשודרגת העתידית במשפחת ה-Radeon העכשווית – בהנחה שיהיו בידיכם ספק כח ומערך קירור מספקים בכדי לתמוך בכך

לפני ימים ספורים קיבלנו עדכונים על כך ששדרוג של ה-Radeon RX 6900 XT, תחת השם Radeon RX 6950 XT, נמצא בשלבי הכנה מתקדמים בדרך להשקה אפשרית בתוך כמה חודשים – עם זכרון GDDR6 מהיר יותר של 18Gbps בתור גולת הכותרת שתוכל לשפר את הביצועים בעד ל-12 אחוזים לערך גם ללא שינוי בתהליך הייצור או בתדרי הפעולה של ליבת העיבוד עצמה. עכשיו, מדליף טוויטר פופולרי מוסיף לנו עוד פרט קטן ומעניין אודות המוצר העוצמתי שבדרך, עם טענה לכך שתדרי הטורבו (או Boost) של הכרטיס בעל 5,120 יחידות העיבוד יגיעו ליותר מ-2.5GHz.

נתון שכזה, אם אכן יתממש, יגדיל עוד יותר את פוטנציאל שיפור הביצועים ה-RX 6950 XT ביחד לקודמו – עם תוספת של 12.5 אחוזים לרוחב הפס של הזכרון הגראפי ביחד עם תוספת של כעשרה אחוזים בתדרים המירביים של ליבת ה-Navi 21 שבפנים בהשוואה ל-RX 6900 XT הנוכחי.

AMD מכינה לנו מצטיין גם במהירות הליבה, בנוסף למהירות הזכרונות הגראפיים?

עם תדר עבודה שכזה, ה-RX 6950 XT עשוי להיות עוצמתי ומהיר יותר גם מגרסת ה-LC האקזוטית של ה-Radeon RX 6900 XT שמתבסס על קירור מים ייעודי (עם אותם זכרונות GDDR6 מומהרים של 18Gbps) – כאשר יש אפשרות לכך שיצרניות הכרטיסים השותפות ל-AMD יצליחו לקחת את הביצועים, כפי שהצליחו לעשות גם במקרה של ה-RX 6900 XT הסטנדרטי. לא בטוח שכל זה יאפשר למחנה האדום לחטוף את כתר הביצועים מידיו של ה-RTX 3090 Ti המפלצתי, אך יתכן כי ה-RTX 3090 נמצא בעמדת סיכון – ובהתחשב בכך שעצם זמינותה של מהדורת ה-Ti נמצא תחת סימן שאלה כרגע, ל-AMD תהיה הזדמנות לטעון לכך שבידיה כרטיס המסך העוצמתי ביותר בעולם מתוך אלו שאפשר למצוא באופן מעשי בחנויות.

התוספת המשמעותית הצפויה למעטפת ההספק מזכירה לנו פעם נוספת כי זכרונות דינאמיים הם צרכן בלתי מבוטל לצד ליבת העיבוד עצמה – ולמעבר אל זכרונות מתקדמים ומהירים יותר דורש לא רק תוספת כספית,  אלא גם תוספת חשמלית

מדובר בהתפתחות מסקרנת, אך כזו שתגיע עם מחיר משלה, באופן די טבעי – לא רק אלפי השקלים הרבים שתזדקקו להשקיע אם תרצו לרכוש, אלא גם בהספק וצריכת החשמל, עם מעטפת שצפויה לתפוח ל-350 וואט, כמו ב-GeForce RTX 3090 ובתוספת של 50 וואט ביחס ל-RX 6900 XT או 20 וואט ביחס ל-RX 6900 XT LC. נקווה כי גם השמועות על הכרזה והשקה כבר בעוד כחודשיים יקבלו חיזוק ממקורות נוספים בזמן הקרוב.