מתעניינים ב-Radeon RX 5700 XT? הכירו את הדגם שכדאי לכם לבדוק • HWzone
מחשביםכרטיסי מסךביקורותכתבות נבחרות

מתעניינים ב-Radeon RX 5700 XT? הכירו את הדגם שכדאי לכם לבדוק

לקחנו לבדיקה את ה- RX 5700 XT OC של , שכבר הספיק לזכות בשלל שבחים, על מנת לראות האם יש אמת מאחורי ההמלצות החמימות

זירת כרטיסי המסך לא מכבר הפכה לפופולארית וחמה יותר בזכות התחיה המחודשת של מותג ה-Radeon של AMD. לאחר תקופה ארוכה ללא מוצרים תחרותיים, זכינו בשנה שעברה לראות השקה של סדרה חדשה המבוססת על תהליך 7 הננומטר המתקדם של מפעל TSMC. זאת – כדי להביא תחרות אל סדרת RTX של השולטת בשוק הגיימינג.

עם סדרת Radeon RX 5000 החדשה שלה, מצליחה לקטוף נתחי שוק בחזרה אליה, וזאת כמובן לצד ההצלחה המסחררת וההיסטורית של מעבדי ה-Ryzen שלה. כתוצאה מזאת, מחשבים המכילים גם כרטיס מסך וגם מעבד הופכים לנפוצים יותר ויותר.

בין ההשקות המוצלחות של AMD בקיץ האחרון, כמובן שגם סדרת Radeon RX 5700 נמצאת שם. הסדרה הצליחה להביא ביצועים תחרותיים ומחירים הוגנים, שאילצו לאחר כמה חודשים את לבצע מהלכים שהיא בדרך כלל לא עושה כמו הורדת מחירים ורענון דגמים (Super, מישהו?).

בביקורת זאת אנחנו נביט אל דגם RX 5700 XT נוסף, שסוף כל סוף עשה את דרכו אלינו כשלנו ציפיה רבה לבדוק אותו בשל כמה תכונות מעניינות.

ה- RX 5700 XT OC הוא השליח של אל התחרות הצמודה שבין דגמי כרטיס המסך הזה במחירים הנמוכים ביותר. בעוד שהמחיר הרשמי המומלץ של RX 5700 XT באופן כללי הוא 399 דולר, מחיר כרטיס המסך הזה לרוב הוא… 399 דולר גם כן.

ה-Gaming OC הוא דגם שמכיל המהרה קלה מהמפעל ופתרון קירור מתקדם עבור המחיר המומלץ של , ולרוב לא תראו את כרטיס המסך הזה מטפס 20 דולר או יותר ממחיר זה, דבר שהופך אותו למאוד נחשק.

ה-Radeon RX 5700 XT נחשב לכרטיס המסך המתקדם ביותר כיום של AMD לגיימינג. הוא מיועד בעיקר לגיימינג ברזולוציות שגבוהות מ-FullHD דוגמת 2560×1440 או 3440×1440 למשל. התחרות הישירה שלו כיום היא Geforce RTX 2060 Super של בתג מחיר דומה.

ה- OC של Gigabyte מגיע עם ה-Windforce 3X האיקוני, שעיצובו מלווה אותנו מזה כבר שנים רבות מרחב כרטיסי המסך. הקירור מכיל שלושה מאווררים על גבי גוף מתכת גדול למדי. אורך הכרטיס הינו 28 סנטימטרים לאלו שתוהים, ועשוי להכנס אל רוב מארזי המחשב המוצעים כיום בשוק.

הכרטיס מגיע עם שלוש יציאות מסוג 1.4 ויציאת 2.0b אחת. ניתן לחבר לכל היציאות הללו מסכים בו-זמנית.

פלטה אחורית מכסה את כרטיס המסך הזה, וזה דבר שאני תומך בקיומו, שכן הוא משרת שתי מטרות חשובות – אחת היא הגנה על הלוח המודפס מנזקים פיזיים, השניה היא הולכת חום באמצעות פדים תרמיים משבבי הזיכרון. ה-RX 5700 XT מכיל 8GB של מסוג GDDR6 במהירות 14Gbps. חבילת זאת היא כזאת שבה חום מרוכז בתחתית החבילה, ולכן לא מעט חום יופק דווקא בצד האחורי של הלוח המודפס.

כרטיס מסך זה דוגש שני מחברי חשמל מסוג 8PIN ו-6PIN מספק הכח במחשב. מעטפת החום של כרטיס מסך זה מוגדרת ב-250W. בהזדמנות זאת שווה גם להזכיר שעוביו של כרטיס המסך הינו 2 סלוטים בלוח אם סטנדרטי, אך שסלוט אחד יחסם במידה וקיים חיבור כלשהו שם.

מבחני הביצועים – הקירור של עומד למבחן

מכיוון שמדובר בכרטיס המסך השלישי מסוגו שאנחנו בוחנים, אנחנו מעדיפים להתמקד בעיקר בהנדסה של לכרטיס מסך זה, שכן תוכלו למצוא מידע לגבי ביצועי RX 5700 XT בהשוואה לתחרות אצלינו וברחבי הרשת בשפע בשלב זה.

בהשוואה לדגם זה, לקחנו מדדי ביצועים משני דגמי RX 5700 XT נוספים שברשותינו – האחד הוא ה-Sapphire Pulse והשני הוא דגם ברירת-המחדל של בעל המפוח. המטרה היא לראות כמה יעילים גופי הקירור בשלוש גרסאות אלה שחולשות על איזור 399-419 דולר של ה-RX 5700 XT.

כאן ניתן לקבל מושג לגבי טון הרעש של כרטיס המסך במאמץ ובמנוחה. מתחת לטמפרטורת של 50 מעלות צלזיוס מפסיקים המאווררים לפעול, וכרטיס המסך הופך להיות פסיבי לחלוטין בקירור. בכך, רמת הרעש יורדת משמעותית והמאווררים נשמרים מכנית לשימוש עתידי ואורך חיים.

במאמץ גרפי מירבי לאחר כשעה של עבודה, נמדדה רמת הרעש שכרטיס המסך מפיק בסביבת הבחינה. באופן לא מפתיע, גרסת ברירת המחדל עם קירור המפוח של היא רועשת מאוד ואינה מומלצת כלל לצרכן. כרטיס המסך של Gigabyte הגיע לרמת רעש סבירה משמעותית וגבוהה במעט מזאת של ה- Pulse.

בטמפרטורת סביבה של 24 מעלות צלזיוס ומארז פתוח, נמדדה גם טמפרטורת הליבה בנקודה החמה ביותר של כרטיסי המסך הללו. חושב הפרש הטמפרטורה לטמפרטורת הסביבה בשביל להבין כמה יעילים גופי הקירור.

במבחן זה, ה- OC של יצא אלוף, עם הפרש של 40 מעלות צלזיוס בלבד. על אף שהוא מעט יותר רועש מה-Pulse, היחס שבין טמפרטורה לרעש אצלו טוב לפחות כמוהו, אם לא יותר.

בכל דגם של כרטיס מסך המכיל את אותו Windforce 3X של Gigabyte, חשוב לבדוק כמה הוא יעיל שכן השטן הוא בפרטים הקטנים. לעיתים כרטיסי מסך שנראים זהים ובעלי אותו יכולים להיות שונים מאוד ביכולות הקירור וברמת הרעש. לכן, חשוב להסתמך על מבחני ובדיקות ספציפיות לדגם כזה או אחר ולא להסתמך על כרטיס מסך אחר לגמרי.

במקרה הזה – אני שמח לבשר ש-Gigabyte עשתה עבודה יוצאת דופן עם ה-Gaming OC. זה בדיוק סוג כרטיס המסך שקיוויתי שיושק כאשר RX 5700 XT יצא לאוויר העולם, וזה משהו שלא רק תורם לחווית המשתמש, אלא גם ל- עם היצע זול ותחרותי של דגמים.

פעמים רבות יוצא לנו לפגוש את ה- OC כדגם הזול ביותר שזמין ל-RX 5700 XT וזה דבר שרק הופך אותו למשתלם עוד יותר ולעיתים מעלה את השאלה "אז למה לשלם יותר?", ובצדק.

כפי שהכותרת מספרת – במידה ואין הנחות משמעותיות לדגמים אחרים, ואתם מחפשים RX 5700 XT בעצמכם, ה- OC הוא מועמד ראוי, וכנראה הדגם שתעדיפו לקנות בהתחשב באיכות הקירור. המחיר פנטסטי, ההנדסה טובה, ולא נותר הרבה אלא להמליץ על דגם זה.

מומלץ – Gigabyte RX 5700 XT OC 8GB

תגיות
Back to top button
Close
Close