אוברקלוקינג ל-Prescott

המעבדים החדשים של Intel, המבוססים על ליבת Prescott, אשר שוחררו לפני כשבוע עוררו וויכוחים רבים אודות כדאיות הרכישה שלהם, עקב ביצועיהם הבינוניים וקיומן של אלטרנטיבות טובות יותר בדמות מעבדי Northwood אשר מציעים תמורה טובה יותר לכסף.

כידוע, אחת הבעיות העיקריות של מעבדי ה-Prescott היא פליטת החום הגבוהה שלהם (הטמפרטורה שלהם יכולה להגיע עד 70 מעלות), דבר אשר עלול לגרום לבעיות יציבות בהיעדר קירור מתאים וסירקולצית אוויר ראויה וכמובן מגביל את יכולות ההמהרה של המעבדים ומצריך אמצעי קירור קיצוניים יותר כדי להביא אותם למהירויות גבוהות משמעותית מהמקור.
ביום ההשקה שלהם, אתרים שונים דיווחו על תוצאות המהרה שונות עם המעבדים החדשים, כאשר חלק (AnandTech, לדוגמא) דיווחו על המהרה מכובדת למדי בעוד אחרים (HardOCP) טענו כי המעבדים אינם מתאימים לאוברקלוק, לפחות לא בגרסתם הנוכחית.
כדי לבדוק את הנושא לעומק, כתב HardOCP לקח לבדיקה מעבד 2.8E ומספר לוחות אם של שלוש חברות מרכזיות בשוק (Asus, Abit ו-MSI) והתוצאות היו מפתיעות למדי.
בניגוד למעבד הראשון אותו בדקו (3.2E), הפעם המעבד הציג ביצועי OC סבירים והצליח להגיע למהירות יפה של 3.3GHz (תוספת של 500MHz) בעזרת קירור אוויר בלבד עם גוף הקירור אשר מגיע עם המעבד, אך השיפור האמיתי התקבל רק בשימוש בקירור מים (Koolance Exos), דבר שהביא את המעבד למהירות של 3.64GHz (תוספת של 840MHz), מה שמעיד על כמות החום הרבה שהמעבד פולט.
סביר להניח כי באמצעות קירור חזק יותר (כגון מערכת Phase Change או חנקן נוזלי) ניתן להגיע למהירויות גבוהות בהרבה, אך רוב האנשים שאין ברשותם ציוד שכזה יעדיפו את מעבדי ה-Northwood המציעים יכולות המהרה טובות, בעזרת קירור בסיסי וסטנדרטי.

לכתבה