איך אפשר לבדוק נוכחות של חלודה במי הברז? - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

איך אפשר לבדוק נוכחות של חלודה במי הברז?

TheFly

Recommended Posts

אני גר בדירה שכורה ומודאג שיש במי הברז שלי חלודה.

רציתי לדעת אם יש דרך ודאית וזולה לבדוק את זה בעצמי.

[לשכור שירותים של מעבדה זה יקר ובאינטרנט לא מצאתי שום דבר מועיל.]

תודה לכל מי שעוזר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה יכול לאדות כמויות גדולות של המים מכלי עם שטח בסיס קטן כדי לקבל משקעים. כמה מים תצטרך לאדות בשביל לראות את זה בעין בלתי מזוינת - זה תלוי בריכוז. במים מינרלים לדוגמה, יש 10mg/L~ של יוני מתכות שונות. כמות של 1 גרם היא בדר"כ משהו שאפשר לראות בעין, לכן אידוי של ~100 ליטר יתן לך כמות כזו. זו כמובן הערכה גסה מאוד, ממגוון סיבות: הכמות תתפרש על שטח הבסיס של הכלי (לכן עדיף כלי עם שטח בסיס קטן), גרעין הגיבוש לא בהכרח יהיה אחיד, ועוד. תצטרך להגיע לרמה גבוהה של אידוי, אחרת המשקעים עשויים להתמוסס. תצטרך להשתמש בכלי ללא זיהומים שעשויים למוסס את מה שאתה מנסה לבודד. גם כשתצליח לקבל משקע החשוד כחלודה, לא מובטח שמדובר בחלודה שמקורה במים או בחלודה בכלל. יותר מזה, לא בטוח שתצליח לראות משקע החשוד כחלודה בשל משקעים אחרים שיתקבלו (אבנית למשל).

אני יכול כמעט להבטיח לך שיש במים חלודה (שמגיעה מצנרות למשל). השאלה שלך צריכה להיות מה הריכוז - וזה לא משהו שאתה יכול למצוא בבית בעצמך. לשם כך תצטרך לשלוח דוגמה למעבדה אנליטית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חשבתי יותר בכיוון של משהו שמגיב עם חלודה ויוצר משהו שאפשר לראות בעין. לפי כמות התגובה שרואים יהיה אפשר להעריך בגדול את כמות החלודה במים.

כמובן שאידוי לא יעזור כי אני לא אדע מה החומר שנשאר..

יש מקלות כאלה שבודקות נוכחות של דם (בשתן לדוגמא). יכול להיות שזה מגיב גם עם חלודה?

אין כאן איזה כימאי שיכול לעזור?

דרך אגב, בכל מקרה לא חייבים לשלוח למעבדה. מצאתי ערכות לבדיקת איכות המיים, אבל גם הן לא זולות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה זה "כמות התגובה שרואים"? ביטוי מאוד לא מוגדר. מה שאתה מדבר עליו נקרא אינדיקטור והוא כמעט תמיד נותן רק מידע איכותי. נייר pH למשל מכיל מס' אינדיקטורים שמאפשרים להעריך סדר גודל לריכוז יוני מימן. בנוגע לחלודה - אני לא מכיר אינדיקטור כזה. חשוב להבין שחלודה היא לא תרכובת אחת, אלא תערובת של תחמוצות ברזל. כן קיים תהליך אנליטי בו משולבים אינדיקטורים שנקרא טיטרציה, המאפשר למצוא ריכוזים של חומרים בתמיסה (למשל יוני +Fe2 או +Fe3).

האם ערכות בדיקת איכות המים שמצאת יודעות לתת ריכוז חלודה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הכוונה ב"כמות התגובה שרואים": כמות התוצר של התגובה עם החלודה תלויה בכמות החלודה. אם אפשר לראות את התוצר (יש יש לו צבע שונה לדוגמא) אז זה מדד על כמות התגובות מהסוג הזה שהתרחשו.

עכשיו שמתי לב שערכות בדיקת המים שמצאתי לא בודקות חלודה בכלל.. לדוגמא:

http://www.amazon.com/First-Alert-WT1-Drinking-Water/dp/B000FBMAVQ/ref=pd_sim_k_1

נשמע לי הגיוני שיש דרך פשוטה להעריך בצורה גסה את כמות החלודה במיים. יכול להיות שאין..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...