'שגרת סוללה' - איך לשמור על הסוללה לאורך זמן? - עמוד 2 - ייעוץ לפני רכישת מחשב - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

'שגרת סוללה' - איך לשמור על הסוללה לאורך זמן?

Murmur

Recommended Posts

Maor_Splinter תודה רבה על המדריך אכן מחדש גם אם חשבתי שהבנתי הכל לגבי הסוללה

בגדול אני חושב שלפרק את הסוללה על מנת לשמור אותה זה קשקוש מכיוון שאתה קונה כדי להתנייד איתו ולא לחפש שטקר

בנוסף - אני די בטוח שהכנסת והוצאת הסוללה לעיתי קרובות בטח תעשה נזק למגעים \ מסילות שהסוללה יושבת עליהם

כל טוב ושבת שלום,

גבריאל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ההמלצה שלי היא להתעלם לחלוטין מכל מה שכתבו פה, ופשוט להשתמש במחשב בלי לחשוב על הסוללה.

אתה קונה מוצר כדי להנות ממנו ולא כדי לשמור את הסוללה במקפיא (אז יופי עוד 3 שנים תוכל להוציא אותה והיא תהיה חדשה, ולא נהנתה ממנה)

יצא לי לעבוד עם לפטופים בעבודה בתנאים דיי קשים וסוללות מחזיקות כמה שנים דיי טוב בכל מקרה.

שתגיע לשלב שהסוללה תהיה חלשה, כנראה שגם המחשב יהיה חלש.

וגם אם הקיבולת שלה תרד קצת אני לא רואה איך זה ישפיע הרבה.

עם כמות השעות שסוללה חדשה מחזיקה בכל מקרה צריך חיבור לחשמל רוב הזמן, אז גם ככה אתה משתמש בה בעיקר כגיבוי.

תתחדש ואל תטריד את עצמך בשטויות. ;D

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מומלץ להימנע מאמירת דברים לפני שהם נבדקו עד תומם.

החומצה האלקטרוליטית שישנה בסוללות ליתיום קופאת רק בטמפרטורה הנמוכה ממינוס 40 מעלות .

אני לא כימאי ואין לי מושג מה ההרכב הכימי המדויק של החומצה ,אולם זה שבאופן יחסי אחוז המים בה קטן למדי לעומת אחוז המינרלים שבתמיסה ,והם אלו שקובעים את הטמפרטורה שבהם עשויה להתבצע קפיאה.

כדאי לדעת שיש הרבה סוגים של נוזלים,ומים הם בסך הכול עוד סוג אחד של נוזלים .

אני עצמי, בחורף שעבר הייתי בצפון הרחוק של אירופה ונהגתי ברכב בטמפרטורה של מינוס 20 מעלות .

ברור שהנוזל ששימש לקירור המנוע התבסס על תמיסה שבה היו לצד מים גם חומרים מונעי קיפאון .

להלן לינק להורדת ספר משתמש של סוללת ליתיום בפורמט PDF שמוכיח את מה שאמרתי:

ftp://194.90.8.49/NV6399/ftproot/BugSupport/%EE%E3%F8%E9%EB%E9%20%EE%F9%FA%EE%F9/%EE%E3%F8%E9%EB%E9%ED%20%F9%E5%F0%E9%ED/%F1%E5%EC%EC%FA%20%E2%E9%E1%E5%E9%20%E5%E4%E8%F2%F0%E4%20-%20Anycan%20L50.pdf

הדבר היחיד שזה מוכיח הוא שיש אנשים שחושבים שזה בסדר להקפיא ליתיום, בדיוק כפי שאמרתי.

אכן טרחתי לחקור את סוגיית ההקפאה ולכן נמנעתי מלצאת בהצהרה כוללנית כזו וציינתי שרבים ממליצים כנגד ולאחר קריאת הנתונים זה מאד הגיוני שההבדל בתוצאות בין המקרר למקפיא יהיה מאד קטן.

זה שסוללות ליתיום קופאות במינוס 40 מעלות גם אני קראתי, אך מכיוון שכולנו לא כימאים ואנחנו מתבססים על המלצות מומחים וההבנה הבסיסית של תהליך הפעולה, בהחלט הגיוני לשים לב שהקפאה היא נושא שנוי במחלוקת. אני מבינה שאף אחד כאן לא מומחה בכימיה של ושישנם גורמים נוספים שאולי אני לא מודעת להם, התרשמותי האישית היא שאין טעם לקחת את הסיכון. אפילו ברמה הבסיסית של נוחות זה לא שווה את ההבדל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חשבתי על זה קצת (ואחרים אמרו את זה כבר בהודעות קודמות בת'רד) - ונראה לי שצריך לעשות במחשב שימוש נוח בלי לחשוב יותר מדי על חיי הסוללה. מקסימום אחרי שנתיים של שימוש חסר מעצורים וחסר אחריות, אבל חופשי ובלי דאגות - קונים חדשה וחסל.

כל זה נכון כמובן בתנאי ששימוש חסר מעצורים כזה לא פוגע בסוללה עד כדי כך שהוא מקצר מאד את זמן השימוש. כלומר שלא יצא מצב שאחרי שלושה-ארבעה חודשים פתאום הסוללה נגמרת בחצי מזמן העבודה הראשוני שלה. זו בעצם היתה הכוונה המקורית של פתיחת הת'רד - איך לגרום לסוללה של שש שעות עבודה להישאר כזאת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן יש הבדל גדול ברמת השחיקה של סוללה שנשמרת במקום קר ובטעינה נמוכה לעומת סוללה שמוחזקת כל הזמן בתוך המחשב הפועל ובטעינה מלאה. עם זאת, אלו הם מצבי הקיצון וגם אם תתמיד ברוטינה של שמירה על הסוללה זה לא שאתה הולך להחזיק אותה בקירור כל הזמן, הרי נעשה בה שימוש קבוע. מכאן שההפרשים מצטמצמים ולמרות שעדיין תהיה השפעה היא תהיה הרבה פחות משמעותית.

תכלס, בתנאים רגילים שלא כוללים בקירור וקיים בהם שימוש קבוע בסוללה לא סביר שהיא תשמר לך ברמה של שש שעות למשך שנתיים. השחיקה היא הדרגתית ובדר"כ מתחילה יותר מוקדם. כמה זמן בדיוק זה ישאר, אי אפשר לומר. לא סביר שתוך 3 חודשים זה ירד בחצי.

אישית, אני לא טורחת עם הקירור-ניתוק-חיבור הזה. זה יותר מידי עבודה. תהנה מהמחשב ואל תדאג בנושא הזה כלכך, רוב האנשים לא עוסקים בזה כלל. אם אתה רוצה להיות ממש צדיק תוציא את הסוללה מהמחשב כשאתה עובד על חשמל בבית ותניח בחדר ממוזג/ קר.

על איזה מחשב מדובר? (סתם הסתקרנתי)

*עריכה: אוקי, ראיתי עכשיו שקנית את ה-T400. אם אפשר לשאול, איפה קנית אותו? ומהו סטטוס האחריות של המחשב כרגע (האם אישרו לך שהם מכסים אותו?), אם אתה יודע את מספר הקונפיגורציה (4 ספרות) זה גם יועיל מאד. תודה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ה-T400 שלי (עוד לא הגיע) נקנה בארץ מדאטה-סטור.

ה-T400 שהתעניינתי בו בת'רד אחר לגבי קנייה בארה"ב עבור חבר עוד לא נקנה. עדיין מתלבטים. בינתיים חשבתי על New-egg ואולי על הרכבה באתר לנובו - אלא שאז מאבדים את כיסוי האחריות לפי ההנחיות הלוטות בערפל של לנובו (כך למדתי ממך).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אכן, בגלל זה אני מתעניינת. בגלל שהיבוא לארץ הוא כרגע מקביל למיטב ידיעתי אז אני תוהה האם ה-T400 שלך מכוסה על ידי (ואם נדע את המספר שלו יהיה אפשר לבדוק אותו ב-Tabook ולדעת שהקונפיגורציה הזו ניתנת לרכישה בחו"ל תוך שמירה על אחריות) או האם מדובר על מחשב שכבר קיים ביבוא ישיר :-\. טוב, תתחדש ואשמח לשמוע איך הסיפור התפתח לכשתקבל את המחשב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ה-T400 שלי הוא ביבוא רשמי של לנובו עד כמה שידוע לי (נקנה דרך האוניברסיטה - אני לא מאמין שהם מתעסקים עם חנות שמציעה יבוא מקבילי).

אתן רשמים כשיגיע (יאללה שיגיע כבר).

הנה הקונפיגורציה מאתר דאטה-סטור:

מחשב נייד Lenovo T400, מק"ט יצרן MJ322IV

* מעבד מרכזי Intel Core2 Duo P8600 2.40GHz 1066MHz 3MB cache, 45nm

* זיכרון מותקן 2GB DDR3 1066MHz 2x1024, זיכרון מירבי DDR3 8GB 1066MHz

* דיסק קשיח 250GB, צורב אופטי DVDRW

* מסך 14.1 Wide LCD LED Technology ברזולוציה WSXGA 1440x900

* כרטיס מסך ATI Radeon 3470 shared 256MB

* עם כרטיס קול ורמקולים מובנים

* ניווט על משטח מגע

* עם קורא טביעת אצבע

* ללא מצלמה

* עם קורא כרטיסי זיכרון 7-1

* חריץ ExpressCard 34/54mm

* תקשורת:

. . . מודם 56K מובנה, יציאה RJ11, כרטיס רשת קווי Lan 1000

. . . כרטיס רשת אלחוטי Intel 5300AGN WiFi802.11agn, עם , אין אינפרא-אדום

. . . עם 3 חיבורי 2.0, עם FireWire IEEE 1394

. . . אין חיבור טורי, אין חיבור מקבילי

* חיבורי ווידאו וקול:

. . . חיבור למסך VGA חיצוני, אין S-Video, אין HDMI

. . . חיבורי Line-In, Mic, Headphones

סוללה 6 תאים, 5-6 שעות עבודה, משקל 2.2 kg

* מערכת הפעלה Business

* אחריות בינלאומית, 3 שנים במעבדה

מלאי מצומצם - דגם חדש

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

והדבר באמת הכי נורא שאפשר לעשות לסוללה כזו היא להגיע להתרוקנות מלאה, ולא בגלל אפקט ולא שום דבר אחר אלא בגלל עובדה מאוד פשוטה:

בסוללות האלה יש תאים, וסדר וחלוקת טעינת התאים מתבצעים על ידי לא אחר מאשר Microprocessor. ברגע שהסוללה הגיעה למצב שבו היא כ"כ מרוקנת שאין מספיק מתח חשמלי כדי להפעיל את הMicroprocessor שאחראי על הטעינה הסוללה לא תטען יותר (באופן כללי - לעולם).

אני חושב שאתה טועה, זה נכון שכבר יותר מעשור ישנו מיקרו פרוססור בתוך הסוללה לניהול הטעינה והפריקה שלה, ובעיקר בשביל לדעת את מצב הסוללה בכל רגע (גם אם הוציאו/העבירו אותה מחשב), זו גם הסיבה שמומלץ מדי פעם לבצע מחזור פריקה וטעינה מלא, ע"מ שהמיקרו יכייל מחדש את מצב הסוללה.

למיטב ידיעתי נושא פריקה מוחלט מטופל, הסוללה נטענת בהתחלה בקצב איטי מאוד (בערך עשירית מהקצב הרגיל) ללא ניהול.

כאשר היא מגיעה למצב בו המיקרו יכול לעבוד הוא ממשיך לנהל את הסוללה.

בכל מקרה לסוללות ליטיום לא מומלץ להגיע למצב של פריקה מוחלט מכיוון שהדבר גורם נזק בלתי הפיך לתאים, מצד שאני המיקרו לא נותן להגיע למצב הזה,

וגם כאשר הסוללה לא בשימוש לוקח לה יותר מכמה חודשים להגיע למצב כזה.

ושוב אני חוזר ואומר, מחשב זה כלי עבודה, וככה צריך להתייחס אליו, אני לא אומר להשאיר את הסוללה כל היום בשמש, ולעבוד בלי חשמל כאשר יש נגיש,

אבל מצד שני לא לידאוג כל היום למצב שלה, המטרה הסופית היא לשרת אותנו ולא שאנחנו נשרת את הסוללה :kopfpatsch:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...