מה ההבדל בין הנדסת חשמל ואלק' לבין הנדסת חשמל ומחשבים? - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מה ההבדל בין הנדסת חשמל ואלק' לבין הנדסת חשמל ומחשבים?

anatoli

Recommended Posts

אהלן חברים,

אני רוצה לגשת לאוניברסיטה, ואחד משני המקצועות שאני מתלבט בינהם הוא הנדסת חשמל ואלקטוניקה. בכל מקום שמתי לב שזהו השם של המקצוע, מלבד בבאר-שבע שם המקצוע הכי קרוב שמצאתי הוא הנדסת חשמל ומחשבים. אודה לכם מאוד אם תוכלו להסביר לי מהם ההבדלים בין השניים.

תודה,

Anatoli.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא הכי קשור, אבל כן. ולא, לא יצאתי מהצבא או משהו כזה. אם אתה רוצה לדעת מה הלך עם זה אתה יכול לפנות אליי בפרטי, אני מעדיף להשאיר את הדיון הזה בנושא כי הנושא שלו מאוד חשוב לי.

Anatoli.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בטכניון יש שלוש מגמות בפקולטה להנדסת חשמל:

הנדסת חשמל ואלקטרוניקה

הנדסת מחשבים

הנדסת מחשבים ותוכנה

אם בבן גוריון יש גם הנדסת מחשבים בנפרד (שזה תואר משולב לפקולטה להנדסת חשמל ולפקולטה למדעי המחשב) אז אני מניח שמה שאצלהם זה "הנדסת חשמל ומחשבים" זה למעשה "הנדסת חשמל ואלקטרוניקה" רק עם שם יותר סקסי.

הנדסת חשמל זה תואר מאוד רחב, שמאפשר להתמחות במגוון תחומים - החל מרשתות, שדות אלקטרומגנטיים, פיזיקה של מוליכים למחצה, ביו-חשמל, עיבוד אותות, תקשורת (חוטית, אל חוטית, ספרתית או אנלוגית) ועד למחשבים (חומרה), אלגוריתמיקה, בקרה וכו'.

הנדסת מחשבים זה כאמור תואר משולב לשתי פקולטות, שלוקח חומרה מהצד של חשמל - שזה אומר מבנה מחשבים, ומעבדים, וארכיטקטורות עיבוד ומסלול נתונים ובקרה, ומשלב את זה עם תוכנה מהצד של מדעי המחשב - מתכנות פשוט ועד תכנות מתקדם, אלגוריתמיקה ומערכות הפעלה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ממה שראיתי איזה הנדסת מחשבים, ואין הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, זה רק שניהם יחד. אז מה בעצם זה אומר שההבדלים בין זה לבין מה שיש לדוגמא בטכניון?

Anatoli.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בעל פה אי אפשר להגיד לך.

הצעה שלי היא שתכנס לאתרים של מוסדות הלימוד ותשווה תוכניות לימוד וקורסים.

תבדוק תקורסים, תראה לאיזה פקולטה הם שייכים, הפקולטה לחשמל או הפקולטה למדעי המחשב.

בין לבין גם תחליט איזה תחום יותר מעניין אותך, או יותר נכון, איזה תת-תחום יותר מעניין אותך :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני רציתי להתמקד דווקא בהנדסת חשמל. אבל כרגע אין לי עוד איזה נושא שאני סגור עליו שמעניין אותי יותר מהכל, לכן כל עוד הנושאים יחסית דומים שניהם נשמעים לי מתאימים.

נכנסתי לאתרים של המוסדות וקראתי, לצערי, תשובה שתספק אותי לא קיבלתי. אני מניח שמישהו שלומד את הנושא ומכיר אותו יוכל לעזור לי יותר.

Anatoli.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בטכניון יש שלוש מגמות בפקולטה להנדסת חשמל:

הנדסת חשמל ואלקטרוניקה

הנדסת מחשבים

הנדסת מחשבים ותוכנה

אם בבן גוריון יש גם הנדסת מחשבים בנפרד (שזה תואר משולב לפקולטה להנדסת חשמל ולפקולטה למדעי המחשב) אז אני מניח שמה שאצלהם זה "הנדסת חשמל ומחשבים" זה למעשה "הנדסת חשמל ואלקטרוניקה" רק עם שם יותר סקסי.

הנדסת חשמל זה תואר מאוד רחב, שמאפשר להתמחות במגוון תחומים - החל מרשתות, שדות אלקטרומגנטיים, פיזיקה של מוליכים למחצה, ביו-חשמל, עיבוד אותות, תקשורת (חוטית, אל חוטית, ספרתית או אנלוגית) ועד למחשבים (חומרה), אלגוריתמיקה, בקרה וכו'.

הנדסת מחשבים זה כאמור תואר משולב לשתי פקולטות, שלוקח חומרה מהצד של חשמל - שזה אומר מבנה מחשבים, ומעבדים, וארכיטקטורות עיבוד ומסלול נתונים ובקרה, ומשלב את זה עם תוכנה מהצד של מדעי המחשב - מתכנות פשוט ועד תכנות מתקדם, אלגוריתמיקה ומערכות הפעלה.

אני לא יודע מה המצב בבן גוריון, אבל בת"א המצב זהה. הנדסת חשמל ומחשבים זה למעשה שילוב של הנדסת חשמל עם מדעי המחשב. שים לב בבן גוריון שיש גם הנדסת מחשבים וגם הנדסת תוכנה - בעוד שמחשבים אולי זהה למה שמור ציין כאן(שרלוונטי גם לת"א וגם לטכניון), תוכנה זה משהו אחר לגמרי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הוא לא רוצה תוכנה, נראה שהוא יותר לכיוון של חשמל וחומרה.

אנטולי, אני הייתי לוקח הנדסת חשמל.

אם אתה כמוני, מגלה אחרי שנה וחצי שהחלק של מחשבים מעניין אותך, אתה פשוט בוחר את הקורסי בחירה וההתמחות מהצד הזה, אבל זה תואר מאוד גמיש שנותן לך בסיס ענק בהמון דברים, ונותן לך לבחור מה שמעניין אותך - אנלוגי, דיגיטלי, מחשבים, בקרה, אותות, תקשורת - הכל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מור - אני יודע, בגלל זה אמרתי לו לשים לב.

מצד שני, הנדסת חשמל למיטב ידיעתי חוסכת לא מעט בתכנות, אם זה כיוון שגם מעניין אותך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הנדסת חשמל ומחשבים בבן-גוריון היא בעיקר הנדסת חשמל. יש רק קורס אחד רציני שבמהותו הוא תכנות (בשפת C, והוא מפיל את מי שלא בא עם רקע מוקדם, אגב...). יש כמובן גם קורסים שמתעסקים ב-MATLAB ואפשר להגדיר את זה כתכנות, אבל בכל הנדסת חשמל ראויה עובדים עם MATLAB או משהו מקביל. הבנתי שיש איזה מעבדה של אסמבלר, אבל לא על זה בוחרים או פוסלים מחלקה.

הנה, תראה

(אולי כדאי שגם מישהו מהטכניון או מתל-אביב יביא לינק, שיהיה אפשר להשוות)

התכנית לחלוטין לא משולבת עם מדעי המחשב.

לפני כמה שנים היתה הצעה לפתוח מסלול בהנדסת מחשבים (גם הוא, עד כמה שאני יודע, לא קשור למחלקה למדעי המחשב), אבל לא קרה עם זה כלום.

כמו שאתה רואה יש המון בחירה. אם תרצה לתכנת תוכל לתכנת לא מעט (למשל בעיבוד אותות מתכנתים הרבה ב-MATLAB, ואני מניח שמי שעובד עם צ'יפים מסוימים מתכנת אותם ב-C). אם לא תאהב תכנות תוכל לתכנת פחות.

רוב הקורסים הם קורסים די מתמטיים.

עוד מידע תוכל למצוא כאן, תחת "שנתון". ה-PDF שהבאתי הוא "תוכנית הלימודים לפי סמסטרים".

להמחשת מה שאמרתי קודם שים לב לרשימת ראשי המסלולים.

יש הנדסת תוכנה, ולפי מה שהבנתי הם כמעט לא נוגעים בחומרה (חוץ ממערכות ספרתיות ומבוא למחשבים).

יש גם הנדסת מערכות מידע, ושם המצב דומה. המחלקה היחידה שמשלבת חזק חומרה ותוכנה היא הנדסת תקשורת, ומהאחרות היא הכי קרובה להנדסת חשמל (יצאה ממנה, למעשה).

כמו שאמרתי קודם אין הנדסת מחשבים עצמאית.

אני לא יכול להגיד לך אם עדיף לך בן-גוריון, הטכניון, תל-אביב או מכללה, אבל את בן-גוריון אין לך מה לפסול על השם "מחשבים".

חוץ מהדברים שציינתי אני מסכים עם שתי ההודעות של מור.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...