בעזרת אילו מנגנונים הגוף מוריד את הטמפרטורה שלו - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

בעזרת אילו מנגנונים הגוף מוריד את הטמפרטורה שלו

manganga7

Recommended Posts

שלום שאלתי היא: בעזרת אילו מנגנונים הגוף מוריד את הטמפרטורה שלו. אני יודע שהוא משתמש במנגנון אידוי ההזעה ובמנגנון הרחבת כלי הדם ההיקפיים, הם מישהוא מכם שמע על מנגנון בשם מנגנון "הסעת החום". כי אני דיי מבולבל חיפשתי על זה מידע בוויקפדיה ולא מצאתי. כיים מנגנון כזה (פשוט ראיתי את השם הזה כשרפרפתי בעיתון).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני חושב שהכוונה ב-"הסעת חום" היא הובלת החום ופיזורו ע"י הדם. אחד הדברים שהדם הוא "ספיגת" החום מתאי הגוף והובלתו. כך הוא מפזר את החום ומאפשר את הובלתו אל כלי הדם ההיקפיים שמתרחבים ומאפשרים שטח מגע גדול יותר עם האויר המאפשר מהיר יותר של הדם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני חושב שהכוונה ב-"הסעת חום" היא הובלת החום ופיזורו ע"י הדם. אחד הדברים שהדם הוא "ספיגת" החום מתאי הגוף והובלתו. כך הוא מפזר את החום ומאפשר את הובלתו אל כלי הדם ההיקפיים שמתרחבים ומאפשרים שטח מגע גדול יותר עם האויר המאפשר מהיר יותר של הדם.
-אז הכוונה היא בעצם למנגנון הרחבת כלי הדם ההיקפיים?
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תקנו אותי אם אני טועה אבל ניראה לי שהשימוש במנגנון הרחבת כלי הדם ההיקפיים פשוט מגביר את קצב זרימת הדם לעור (לכן העור ניראה אדום/סמוק) ואז פשוט החום יכול להיפלט אל הסביבה החיצונית בצורה של קרינה.

אני יודע שהמנגנון הזה יעיל כשטמפרטורת הגוף גבוה מטמפרטורת הסביבה החיצונית. מה קורה במצב הפוך (כשטמפרטורת הגוף נמוכה מטמפרטורת הסביבה החיצונית)?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בעיקרון זה תלוי אם הטמפרטורה היא 40 מעלות והרי הגוף שלך הוא 37 מעלות את תעלה קצת את חום הגוף שלך אבל אתה לא תגיע ל-40 מעלות אבל אם ההפרש גבוה אז מה שיקרה זה שחום הגוף שלך יתאזן עם זה של המקום, לדוגמה:

אתה 37 מעלות, המקום שאתה נמצא בו נגיד חדר קטן 2X2 בו הטמפרטורה 50 מעלות.

אחרי זמן מה חוף הגוף שלך יעלה אבל בו בעת טמפרטורת החדר תרד בגלל שהגוף שלך מקרר אותו.

טמפרטורת החדר תרד לנגיד 45 מעלות וחום הגוף שלך יעלה ל-45 מעלות +- שוב זה רק הדגמה אבל אתה יכול לקחת את זה עם כל דבר הגוף שלך קרוב לוודאי שימות לפני שהוא יגיע ל-45 מעלות אבל נגיד במקום הגוף נגיד מעבד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז ככה.

הסעת חום היא אחד מתפקידי נוזל הדם- כמו מים, להעביר חום מהאיברים הפנימיים החמים אל עבר העור, שלו שטח פנים גדול שמאפשר פיזור חום.

מנגנוני הקירור האקטיבי הם התרחבות העורקים, שגורמת לסומק. התרחבות העורקים גורמת לפיזור חום מהיר יותר מהדם החוצה דרך שטח הפנים העצום של העור.

ההזעה היא המנגנון המשני, שמשתמש באידוי מים ע"מ להוריד את טמפ' העור ואת הדם הזורם דרכו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בעיקרון זה תלוי אם הטמפרטורה היא 40 מעלות והרי הגוף שלך הוא 37 מעלות את תעלה קצת את חום הגוף שלך אבל אתה לא תגיע ל-40 מעלות אבל אם ההפרש גבוה אז מה שיקרה זה שחום הגוף שלך יתאזן עם זה של המקום, לדוגמה:

אתה 37 מעלות, המקום שאתה נמצא בו נגיד חדר קטן 2X2 בו הטמפרטורה 50 מעלות.

אחרי זמן מה חוף הגוף שלך יעלה אבל בו בעת טמפרטורת החדר תרד בגלל שהגוף שלך מקרר אותו.

טמפרטורת החדר תרד לנגיד 45 מעלות וחום הגוף שלך יעלה ל-45 מעלות +- שוב זה רק הדגמה אבל אתה יכול לקחת את זה עם כל דבר הגוף שלך קרוב לוודאי שימות לפני שהוא יגיע ל-45 מעלות אבל נגיד במקום הגוף נגיד מעבד.

ממ ממש שגוי הגוף ימשיך לקרר את הגוף כל הזמן!! הוא חייב כי אם לא הגוף ימות (ב41 מעלות תאים במח מתים)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם אם הסביבה יותר חמה מהגוף המנגנונים שלו יכולים להיפטר מהחום. הגוף מרחיב את כלי הדם ומזיע כך שההתנדפות של הזיעה יוצרת אפקט כמו במזגן ומעבירה את החום לאוויר. ברור שאם מכניסים את האדם למקום מאד חם והוא לא יכול לקרר עצמו כראוי או פשוט יקבל מכת חום.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 3 שבועות מאוחר יותר...

כמתרחשת הפקת אנרגיה בתאים נפלט אנרגית חום. יש את מנגון הומוסטאיז ששומר על יציבות הגוף (חום, סוכרים וכו' ...) בעזרת מנגנונים שונים.

לגבי חום אז או שיש הרחבת כלי דם, אבל זה עוזר רק כשהטמפרטורה החיצונית (הסביבה) היא נמוכה מהטמפרטורה של הגוף.

יש גם את ההזעה שהגוף מנצל את הנוזלים שלו לקירור הגוף ואז גם יש אידוי... אם המנגנונים האלה לא פועלים אז טמפרטורת הגוף עולה ולא נשמרת במצב נורמאלי שגורם למכת חום. (הגוף שלנו כמו ביצה ברגע שהוא חם ... החלבונים הופכים להיות מוצקים).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...