חורים שחורים - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

חורים שחורים

Lancer

Recommended Posts

מספר שאלות על חורים שחורים...

השאלה הבסיסית ביותר לדעתי היא :איך חור שחור יכול להתקיים? אומרים שכל המסה האדירה של חור שחור מרוכזת בנקודה שגודלה כגרגר אבק.

אבל איך יכול להיות ש ב"גרגר אבק" יכנסו שמשות שלמות?

ולאן כל האנרגייה הזאת של השמשות הולכת? הריי לפי חוק שימור האנרגייה כל המסה שנכנסת לחור שחור מושמדת. אז איפה האנרגייה?

כמובן שכל מידע יתקבל ברצון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 72
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

דבר ראשון, יש את חוק שימור המסה בנוסף לחוק שימור האנרגיה, אבל גם זה לא משנה את העובדה שמסה= אנרגיה, ואנרגיה יכולה להיות מרוכזת בחלל אפסי.

דבר שני, ה"גרעין" של החור השחור הוא הרבה יותר גדול מגרגיר אבק, לפי מה שאני זוכר זה מגיע לכמה עשרות ק"מ.

דבר שלישי, כדאי לך להריץ חיפוש על זה, כי היו מספיק דיונים על חורים שחורים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רוצה שאלה מקורית?

איך בדיוק חיישנים המבוססים על מוליכים למחצה פועלים בקור של 50 קלווין, על לוונים שנשלחים לחקור את החלל העמוק? מוליכים למחצה מסוגלים להוליך זרם בד"כ בטמפ' החדר+- 100 מעלות (זה ממה שאני יודע), ובטמפ' נמוכות הם מבודדים לגמרי. (זה שאלה שגם לי אין תשובה לגביה, ואני כמעט בטוח שאף אחד לא שאל אותה).

אנשים חוזרים על אותן שאלות בגלל שזה תחומי פופולריים. לא הרבה האנשים יבינו על מה אני מדבר בכלל בשאלה שלי...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רוצה שאלה מקורית?

איך בדיוק חיישנים המבוססים על מוליכים למחצה פועלים בקור של 50 קלווין, על לוונים שנשלחים לחקור את החלל העמוק? מוליכים למחצה מסוגלים להוליך זרם בד"כ בטמפ' החדר+- 100 מעלות (זה ממה שאני יודע), ובטמפ' נמוכות הם מבודדים לגמרי. (זה שאלה שגם לי אין תשובה לגביה, ואני כמעט בטוח שאף אחד לא שאל אותה).

אנשים חוזרים על אותן שאלות בגלל שזה תחומי פופולריים.

קודם כל, אני מתכוון לשאלות שגם ילד קטן יכול לשאול, ועל רובן יש תשובות מסובכות ביותר. בשביל השאלה ששאלת צריך הרבה ידע, שיש רק לך כי למדת את המקצוע הזה נגיד בבית-ספר, ועל אותו משקל אני יכול לשאול שאלה בתחום בו אני מומחה יחסית אלייך, אבל אף אחד לא יבין מה אני רוצה (אבל העיקר שהראיתי שאני יודע, מה שאני רואה שהרבה אנשים שלמדו פיזיקה 5 יח' מנסים להשוויץ איתו כאן בפורום בדיונים שהאדם הפשוט, או מאידך זה שלא למד פיזיקה 5 יח', לא יבין).

שאלה מקורית, לאו דווקא בנושא - שהשפות התפתחו בעולם, למה החליטו לקרוא לדברים מסויימים כפי שקוראים להם? למשל - מה ההיגיון שבשפה עתיקה כמו העברית, בחרו שהמילה "ענן" תייצג את הדבר הזה? למה הצליל של המילה הזאת נשמע ככה? קשה לי להאמין שאין שום היגיון, שאנשים לפני 3000-4000 שנה סתם עשו צלילים ושיחקו עם מיתרי הקול והסכימו לקרוא למשהו בשמו. אז איך זה קרה? ואם יש היגיון, למה יש כ"כ הרבה שפות? והאם יש דימיון כלשהו בין הצליל של המילה "ענן" בעברית, אנגלית, ספרדית וצרפתית?

שאלה אחרת, עתידנית משהו - נגיד שבנאדם נפטר, ומצליחים איכשהו "להציל" את המוח שלו ובניתוח שעושים על גורילה למשל מוציאים לה את המוח ומשתילים את המוח של הבנאדם בראשה, ומחברים אותו לכל המערכות הרפלקסטיביות של הגורילה (נשימה, עיכול וכו'...), מה יקרה? האם הגורילה תהיה חכמה כבנאדם? האם המוח יזכור שהוא היה בעבר בנאדם ובמידה שיסבירו לו הוא יבין את המצב? האם הגורילה תהיה מודעת לעצמה? האם היא תהיה כ"כ מתוסכלת שהיא תשקול להתאבד? (חיות, למיטב ידעתי, לא מתאבדות ממודעות ורצון). גם אם השאלה טיפשית מסיבה כלשהי (ביולוגית למשל), קח בחשבון שלא למדתי ביולוגיה, אז אני רק שואל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה שאלת:

יש כ"כ הרבה נושאים שונים בתחום המדע, למה צריך לשאול כאן כל הזמן את אותן השאלות ובאותם נושאים? קצת מקוריות...

אני עניתי:

אנשים חוזרים על אותן שאלות בגלל שזה תחומי פופולריים. לא הרבה האנשים יבינו על מה אני מדבר בכלל בשאלה שלי...

אם אתה רוצה תשובות לשאלות ששאלת תפתח ת'ראד חדש... אגב, שאלות מענייות...

ואת הנושא ששאלתי לגביו לא לומדים בבצפר ;) (אני לא מנסה להשוויץ, פשוט ניסיתי להסביר את התשובה שלי ללמה לא שואלים שאלות בנושאים מגוונים יותר...)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רוצה שאלה מקורית?

אני מניח שמחממים את סביבת העבודה שלהם, בצורה דומה לפדי חימום שמוסיפים למחשבים שמקוררים ע"י גז.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא ציפיתי לתשובה על זה... אל תגררו לזה את הדיון...

(לא נראה לי שזה עובד ככה... ביזבוז של יותר מידי אנרגייה במשימות של מספר שנים ורחוק מהשמש...)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אולי המוליכים למחצה האלה מוליכים בטמפ' מאוד מגוונות אבל לא

בטמפ' מאוד מאוד נמוכות ולכן ב50 קלווין הם עדיין מוליכים, ובטמפ' רגילות

הם יראו לנו כמו מוליכים רגילים, מכיוון שבטמפ' החדר הם מוליכים, אך ב20 קלווין

למשל אולי הם אינם מוליכים בכלל?

לא יודע... אבל בשביל זה יש את גוגל!

בנוגע לחור השחור,

אז אי אפשר באמת לדעת מה הגודל שלו, אבל בדר"כ חורים שחורים מודדים לפי

המרחק מהמרכז שממנו אי אפשר לברוח מהם אפילו במהירות האור או משהו בסגנון הזה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מוליכים למחצה הם הרי סיליקון +מטענים חיוביים ושליליים (לדוגמה דיודה יש בה את החלק החיובי והשלילי)

ניתן להוסיף יותר מטענים מן הרגיל ואז המוליך למחצה יפעל בתנאים קיצוניים כמו 50 קלווין

תקנו אותי אם אני טועה

כי כשלמדנו על דיודות מוליכים למחצה ישנתי בשיעור אז אני לא כל כך זוכר את החומר הזה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה טועה

מוליכים למחצה הם חומרים שיש הפרש גדול בין רמות אנרגיה מסויימות שלהם

ולכן הם צריכים הרבה אנרגיה על מנת להוליך זרם (בניגוד למוליכים רגילים, שיש להם הפרש קטן בין הרמות האלה)

ההפרש הזה משתנה לפי הטמפ' שבה החומר נמצא, ולכל מוליך למחצה הטמפ'

שבה הוא מוליך או לא מוליך היא שונה

לכן כנראה שפשוט המוליך למחצה שדיברו עליו, אינו סיליקון, אלא מוליך למחצה אחר כלשהו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אולי המוליכים למחצה האלה מוליכים בטמפ' מאוד מגוונות אבל לא

בטמפ' מאוד מאוד נמוכות ולכן ב50 קלווין הם עדיין מוליכים, ובטמפ' רגילות

הם יראו לנו כמו מוליכים רגילים, מכיוון שבטמפ' החדר הם מוליכים, אך ב20 קלווין

למשל אולי הם אינם מוליכים בכלל?

לא יודע... אבל בשביל זה יש את גוגל!

בנוגע לחור השחור,

לא

מוליכים למחצה הם הרי סיליקון +מטענים חיוביים ושליליים (לדוגמה דיודה יש בה את החלק החיובי והשלילי)

ניתן להוסיף יותר מטענים מן הרגיל ואז המוליך למחצה יפעל בתנאים קיצוניים כמו 50 קלווין

תקנו אותי אם אני טועה

כי כשלמדנו על דיודות מוליכים למחצה ישנתי בשיעור אז אני לא כל כך זוכר את החומר הזה

לא

אתה טועה

מוליכים למחצה הם חומרים שיש הפרש גדול בין רמות אנרגיה מסויימות שלהם

ולכן הם צריכים הרבה אנרגיה על מנת להוליך זרם (בניגוד למוליכים רגילים, שיש להם הפרש קטן בין הרמות האלה)

ההפרש הזה משתנה לפי הטמפ' שבה החומר נמצא, ולכל מוליך למחצה הטמפ'

שבה הוא מוליך או לא מוליך היא שונה

לכן כנראה שפשוט המוליך למחצה שדיברו עליו, אינו סיליקון, אלא מוליך למחצה אחר כלשהו

לא.

זה לא הנושא של הת'ראד, ואני לא מצפה לתשובה. אם אתם רוצים הסברים ל"לא", תפנו בפרטי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בנוגע לחור השחור,

כן חור שחור הוא לא בדיוק גוף נקודתי שמודדים, אלא תופעה אזורית. החור השחור מתחיל איכן שהכוחות הגרוויטאציאוני כולכך חזקים שאפילו מהירות ההאור איננה מספיקה כדי לברוח מהן. הגוף הפיסי עצמו של החור השחור הוא קטן בהרבה מאזור ההשפעה/התופעה עצמו, אם הוא קיים בכלל בצורה מוחשית לפי תפיסתך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

התשובה די פשוטה

אתה בוודאי מכיר את המודל המקובל היום למבנה החומר

חומרים מורכבים ממולקולות

מולקולות מורכבות מאטומים

המבנה של האטום:

גרעין שמכיל חלקיק של פרוטון ובד"כ גם נייטרונים

סביב הגרעין חגים אלקטרונים

מצאו שאם מגדילים את האטום לגודל של כדור בארץ באופן יחסי האלקטרונים הכי קרובים לגרעין יסתובבו על פני כדור הארץ ואילו הגרעין יהיה בגודל של כדור טניס

כלומר כל המרחב העצום שבין היקף כדור הארץ ועד לגרעין שלו שהוא בגודל של כדור טניס הוא פשוט ריק

המשמעות של זה שכל מה שאתה רואה היום כל חפץ כל חומר כל בעל חיים וגם בני אדם שהרי כולנו מורכבים מאטומים מורכבים בעיקר מריק

אפשר לומר בהשאלה מעולם התוכנה ש- חורים שחורים זה ה- WinZip של החומר שמצוי ביקום

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

"אפשר לומר בהשאלה מעולם התוכנה ש- חורים שחורים זה ה- WinZip של החומר שמצוי ביקום"

מה לעזאזל ניסית להגיד במשפט הזה? כי אני בכלל לא הבנתי...

חוץ מזה,

להגיד שרוב החומר בעולם זה ריק זאת טעות, ריק זה כלום, ריק זה כשאין חומר

כמו שחושך אינו משהו של ממש, הוא פשוט העדר אור, אז באותה מידה ריק זה העדר חומר,

ולא חומר כלשהו (למשל אתר, שזה היה רעיון שחשבו עליו לפני לא הרבה זמן כ"כ [120 שנה בערך])

מה הקטע שכל התגובה שלך אתה פשוט אומר שריק זה מה שיש ממנו הכי הרבה ביקום

ואז אתה מסיים עם משפט על חורים שחורים, מה הקשר? אין בקשר בין חור שחור לריק בכלל

נ.ב.

אכפת לך לא לעשות רווחים כפולים בין שורות? זה מעצבן וזה סתם מאריך את העמוד ללא צורך

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...