מתומן זה מיושן: מעבד 10 ליבות חדש מ-MediaTek בדרך

תגובה אחת

יצרנית השבבים הטייוואנית תדחוס אפילו יותר ליבות בדור מעבדי ה-Helio X20 החדש שלה, ומאמינה שתוכל להציע ביצועים גבוהים בכ-40 אחוזים

על פי דיווחים, MediaTek הציגה לשותפים טכנולוגיים ועסקיים את הראשון בסדרת מעבדי חדשה שלה, ה-Helio X20. החדשות הגדולות: השבב החדש, ה-MT6797, הוא מעבד עשר הליבות הראשון בשוק שהטלפונים המובילים בו משתמשים כיום בעיקר במעבדי שמונה ליבות, כמו ה-Snapdragon 810. בכל הקשור למשחקי מספרים זה נותן ליצרנית השבבים הטייוואנית יתרון, ואולי יעזור לה להתרחב לטלפונים של יצרניות מערביות, שם שליטתה של הקליפורנית כמעט מוחלטת. 

בכל הקשור לביצועי אמת, קשה לומר אם תוספת הליבות תעזור לסמארטפונים מצויידים ב-MT6797 לעבוד מהר ויעיל יותר, או באופן יותר חסכוני. תוצאות מבחני הביצועים של המעבד ב-Antutu אמנם מספקות תוצאה מרשימה, יותר מ-70,000 (יחסית ל-50,000 של ה-Snapdragon 810 או ה-MT6795, מתומן הליבות החזק ביותר של MediaTek), אבל בניגוד למבחני ביצועים, רוב האפליקציות לא יודעות לעבוד היטב עם ריבוי ליבות. נזכיר שבסוף 2013 הציגה MediaTek את מה שהיא הגדירה "מעבד שמונה הליבות האמיתי הראשון" לסמארטפונים, ה-MT6592. בניגוד למעבדים מתומנים אחרים, שעובדים בכל רגע נתון רק עם ארבע מהליבות שלהם, ה-6592 (וה-6795 המאוחר יותר, עליו מתבסס ה-+HTC One E9 החדש) אמורים להיות מסוגלים לנצל את כל הליבות שלהם בו זמנית. האם זה אפשר להם להפגין ביצועי עולם אמיתי שעולים על אלו של המתחרים? אין אף סימן לכך.

MediaTek MT6797 Helio X20
שקופית מהפרזנטציה בדלתיים סגורות של ה-Helio X20, מקור: weibo.com

בכל מקרה, ה-6797 לא בנוי לעבוד עם כל עשר הליבות שלו במקביל, אלא בשש: תצורת ה-4X4X2 שלו ככל הנראה מתוכננת כך שהטלפון יעבוד על 2 הליבות החזקות ביותר בתוספת 4 ליבות נוספות, המהירות יותר כאשר יש צורך בביצועים מקסימליים והאיטיות יותר כאשר צריכת אנרגיה נמוכה חשובה יותר.

מה שכן צפוי לאפשר למעבד ה-X20 הראשון להיות מהיר יותר מהמעבדים הקיימים בשוק כרגע הוא השימוש בליבות Cortex A-72 חדשות, המחליפות את ה-Cortex A-57 בתור המתקדמות ביותר במשפחה שלהן. שתיים כאלה בתדירות של 2.5 גיגה-הרץ יהיו אחראיות ככל הנראה למירב ביצועי השבב, תוך שיתוף פעולה עם ארבע ליבות A-53 ב-2 גיגה-הרץ או ארבע ליבות A-53 ב-1.4 גיגה-הרץ, בהתאם לצרכי איזון הביצועים\צריכת האנרגיה\פיזור החום של המכשיר.

Helio X20 Mediatek MT6797
מקור: weibo.com

ה-MT6797 עדיין לא הוכרז רשמית, אבל יצור המוני של השבב, בטכנולוגיית 20 ננומטר, אמור להתחיל ביולי הקרוב. סביר להניח שנראה טלפונים שמבוססים עליו, לפחות דגמים מזרח אסייאתיים, כבר השנה, ונוכל להיווכח האם הוא באמת יביא עימו שיפור ביצועים של כ-40 אחוזים ביחס ל-6795 (שביצועיו קרובים לאלה של ה-Snapdragon 810 היוקרתי), כפי שטענה MediaTek באוזני אורחיה. נותר גם לראות האם ליבת העיבוד הגרפי שהחברה הטייוואנית תשלב ב-X20 תתקן את אחד החסרונות הבולטים של שבבי ה-X10 שלה, יכולת עיבוד תלת-מימד נמוכה משמעותית משל מעבדי או Tegra המתחרים.

עוד יחממו את אווירת התחרות בהמשך השנה: ה-Snapdragon 820, שבב 14 או 16 ננומטר מתומן שיעבוד על ליבות חדשות בתדירות גבוהה מוערכת של כ-2.8 גיגה-הרץ, ועל פי שמועות מתחילת השנה – MediaTek לא מתכוונת לעצור בעשר ותציג גם מעבד של 12 ליבות.


שיתוף

הגב

מיין לפי:   החדש ביותר | הישן ביותר | המדורג ביותר
Jabberwock
אורח

ומה עם אינטל? איך המעבדים שלה בתחום?

wpDiscuz