"ה-APU הוא הדבר החשוב ביותר ל-AMD היום"

תערוכת Computex-טאיוואן לא סיפקה השנה הכרזות רבות והצגות של מוצרים חדשים. למעשה, חלק מהחברות, כמו למשל NVIDIA, בכלל בחרו לבטל את מסיבת העיתונאים שלהם, בעוד חברות אחרות ערכו מסיבות עיתונאים ללא אירועי השקה והתרכזו בלדבר על החזון והמטרות של החברה.
כך למשל באינטל טרחו להתרכז בחזון של החברה למוצרים הניידים העתידיים של העולם (עולם ה‑Ultrabook), ובמיקרוסופט אמנם הדגימו את Windows 8, אך לא ברור עדיין מתי המערכת תראה אור יום.
אם יש חברה אשר לה הנחנו שיהיה לוח זמנים עמוס בזמן התערוכה, זו חברת AMD. במסגרת חודש יוני הגדול של החברה, צפינו שנראה בתערוכה הדגמות חיות של המעבדים החדשים, נשמע על דור כרטיסי המסך הבא ונזכה להציץ במפת הדרכים של AMD לשנים הקרובות.
עמוסים בציפיות הרבות, עשינו דרכנו בעודנו בטאיוואן למסיבת העיתונאים של AMD.

את פנינו באירוע קידמו לא מעט עמדות הדגמה, כאשר AMD העמידה מגוון רחב של מערכות מבית יצרניות רבות, על מנת להציג את החוזק שלה אצל שותפותיה ואת העובדה שניתן למצוא את מעבדי החברה בכל תצורה שתרצו. בין השאר יכולנו למצוא מחשבים ניידים של Lenovo, MSI, SONY, ASUS, Fujitsu, מחשבי All In One עם מעבדי AMD ועמדות מרובות מסכים אשר עובדים עם טכנולוגיית ה‑Eyefinity של החברה.

 

לדעתנו החברה לא מקדמת מספיק את טכנולוגיית ה-Eyefinity. אמנם לא מדובר בטכנולוגיה חדשה של AMD, אך מדובר ביתרון גדול שלה. בעוד כרטיסי המסך של NVIDIA יכולים להניע רק שני מסכים ועל מנת להנות מיותר מזה נדרש מערך SLI יקר של שני כרטיסים ויותר, מציעה AMD את היכולת לחבר אל כרטיסי המסך שלה כמות מסכים נאה. שיחקנו במהלך שהותנו בטאיוואן במספר משחקים, כמו Dirt 3 – משחק קידום המכירות הנוכחי של AMD, על גבי מערכות עם 3, 4 ו-5 מסכים – ובהחלט מדובר בחוויה.
כשהגענו לאירוע של AMD כבר ידענו, לפי הפגישות הקודמות שלנו בתערוכה וסיורים קודמים שערכנו בדוכני יצרניות לוחות האם, שלא נראה באירוע את הפלטפורמות החדשות של החברה. AMD השיקה בתערוכה את ערכות השבבים החדשות שלה מסדרת A75 ו-900, והיא הייתה אומרה להציג את מעבדי ה-Llano וה-Bulldozer שלה. ואולם, כמעט כל יצרניות לוחות האם "התלוננו" באוזננו כי את ערכות סדרת ה-A75 ו-900 הן קיבלו, ולוחות אם כבר קיימים ומוכנים לשליחה אל השוק, אך AMD דחתה את הייצור והשיווק של מעבדי ה‑Bulldozer, מה שמוציע מעט מן העוקץ. את מעבדי ה-Llano אנו צפויים לראות בתחילת יולי, כמתוכנן.
מגדל Kelti בטאייפה – בקומה האחרונה התקיימה מסיבת העיתונאים
ערכות השבבים מסדרת ה-900 של AMD יתמכו גם במעבדי ה-Llano וגם במעבדי ה-Bulldozer של החברה (תלוי בתושבת הלוח), כאשר תושבת ה-AM3+ תאפשר חיבור של מעבדי ה-Bulldozer החדשים, אך גם תאימות לאחור למעבדים הנוכחיים של AMD לתושבת ה-AM3. כך למעשה הלוחות החדשים של כל היצרניות תואמים למעבדים הקיימים בשוק.
בגזרת המעבדים, ההשקות הרבות של AMD עושות לא מעט "סלט" בראש, ואולי שווה לעצור לרגע ולעשות קצת סדר. AMD הציגה בתחילת 2011 בתערוכת CES את קונספט המעבדים המשולבים שלה – אותו היא מכנה APU. מעבדי ה-APU (ר"ת עבור Accelerated Processing Units) שונים ממעבדי ה-CPU הקלאסיים (ר"ת עבור Central Processing Unit) בכך שהם כוללים גם ליבת עיבוד גרפית ומאפשרים ריכוז של מרבית החישובים במחשב בשבב אחד. בניגוד לסדרת ה-Sandy Bridge של אינטל, אשר גם היא כוללת ליבה גראפית מובנת, מבטיחה AMD שהמעבדים הגרפיים המשולבים שלה הם מעבדים עוצמתיים ביותר אשר כוללים תמיכה בכל הטכנולוגיות החדשות כמו DirectX 11 למשל – דבר שאינטל יכולה רק לחלום עליו.
מחשב ה-ThinkPad X120E של Lenovo – קטן, קל וחזק חמישה מסכים זולים יחסית נותנים חווית משחק נהדרת
סדר בסדרות
סדרת A – זוהי הסדרה המבוססת על ליבת ה-Llano החדשה של החברה והיא צפויה להיות מושקת לחנויות בחודשים הקרובים. מדובר על מעבדים למגוון שימושים (ניידים ושולחניים) הכוללים 2 עד 4 ליבות ושבבים גרפיים מובנים חזקים יחסית המקבילים לכרטיסים בינוניים (HD6400, HD6500, HD6600).
סדרת C – סדרה המבוססת על ליבת ה-Ontario עם מיקרו-ארכיטקטורת ה-Bobcat. המעבדים כוללים ליבה אחת או 2, ליבה גרפית פשוטה התומכת ב-DX11 ומסוגלים לעבוד בהספק מזערי של 9W – ולכן מיועדים למכשירים ניידים כמו נטבוקים.
סדרת E – סדרת מעבדי ה-APU הראשונה שהציגה AMD כללה גם היא ליבה אחת או 2, ליבה גרפית פשוטה התומכת ב-DX 11 – אך דרשה 18W לצורך עבודה לכן מיועדת למחשבים קטנים ולמכשירים ניידים.
סדרת FX – סדרת מעבדי ה-Bulldozer אשר צפויה להיות מושקת בהמשך השנה. המעבדים מיועדים לתושבת ה-AM3+, לא יכללו ליבה גרפית מובנת אבל יכללו עד ל-8 ליבות! מעבדי ה-FX צפויים להיות המעבדים החזקים ביותר של AMD השנה, ולתת פייט בקרב על כתר הביצועים.
סדרת Z – סדרת מעבדי הטבלים של AMD תהיה סדרה של מעבדי APU. החברה זיהתה באיחור את פריצת שוק מחשבי הלוח, אבל היא תנסה להשיג לעצמה דריסת רגל בשוק עם מעבדי סדרת ה-Z, אשר ינסו להביא את הצלחת סדרות ה-C וה-E גם לשוק הטבלטים.
סדרת ה-Trinity – זוהי הסדרה העתידית של AMD אשר צפויה להיות מושקת ב-2012, להחליף את מעבדי ה-Llano ולשלב את הטוב מכל העולמות. גם ביצועים גבוהים ומספר רב של ליבות כמו סדרת ה-FX (הליבות יהיו מבוססות ליבות ה-Bulldozer) וגם שילוב של ליבות גרפיות חזקות כמו במעבדי סדרת ה-A (ליבות ה-Llano).
ריק ברגמן, סגן נשיא בכיר ב-AMD, חושף את מעבד
ה-Trinity במהלך מסיבת העיתונאים של AMD בתערוכה