מוזילה: חלונות על ARM תגביל בחירת דפדפן

9 תגובות

בקרן מוזילה טוענים כי מיקרוסופט מגבילה את הדפדפנים שמתחרים ב- Explorer שלה במסגרת גירסת ה-RT של מערכת החלונות 8, המיועדת למעבדי ARM

לא יהיה מוגזם לכנות את מערכת החלונות 8 המתקרבת של אחת מהחשובות והמכריעות עבור החברה אי פעם.
אחרי שנים בהן שלטה ללא עוררין כמעט בכל אספקט של עולם המחשוב, הגיע תור הזהב של הסמארטפונים והטאבלטים וטרף את הקלפים עם מערכות הפעלה "צעירות" ושבבים המבוססים על ארכיטקטורת ה- שצברו פופולריות במהירות מדהימה והותירו את מיקרוסופט (כמו גם פרטנריות ותיקות שלה דוגמת ו-AMD) בסוג של הלם.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


בתחילת השנה שעברה הגיע נסיון ההתעשתות של ענקית התוכנה בדמות חלונות 8, שהציגה את ממשק המטרו החדש והידידותי למכשירים מבוססי מסך מגע וחשוב מכך – הבטיחה לכלול תמיכה במעבדי , לראשונה בהיסטוריה של מערכת ההפעלה.

כמה זמן לאחר מכן נתבשרנו כי, לצערנו הרב, מערכת החלונות 8 עבור מעבדי ה-ARM (ששמה הרשמי הוא חלונות 8 RT) לא תוכל להפעיל את התוכנות והאפליקציות שנבנו עבור מעבדי ה-x86 – מה שאומר בעצם כי במיקרוסופט יאלצו להקים "עולם תוכן" חדש שיצטרך להתחרות באלו המבוססים והפופולריים של מערכות ה-iOS מבית אפל והאנדרואיד של .

מערכת הפעלה ללא מערכת תוכן מגוונת ומתפתחת תתקשה לצבור תאוצה ממשית (Windows Phone 7 של אותה מיקרוסופט היא דוגמה לא רעה לעקרון הזה), ועל כן ניתן היה לצפות כי בענקית התוכנה ישקיעו מאמצים ומשאבים רבים בנסיון לשכנע את שלל המפתחים באשר הם להמיר וליצור תוכן עבור 8 RT.
אם להתבסס על טענות שמגיעות מצד אנשיה של קרן מוזילה, האחראית על פיתוח הפיירפוקס (Firefox) הפופולרי, המצב במציאות הוא שונה לגמרי.

מיקרוסופט מציתה מחדש את "מלחמות הדפדפנים"

הארווי אנדרסון (Harvey Anderson), פרקליט מטעם מוזילה, פירסם בבלוג הקרן פוסט בו הוא מגלה כי מיקרוסופט מגבילה את מפתחות הדפדפנים האחרות במסגרת 8 RT במטרה להעניק עליונות לדפדפן ה-Internet Explorer שלה עצמה – מגבלות שבמסגרתן למפתחות המתחרות אין אפשרות לפתח דפדפן עבור סביבת העבודה ה"קלאסית" של 8 RT אלא רק עבור סביבת המטרו החדשה, כאשר גם שם נמנעת מהם גישה לממשקי תוכנה חיוניים בלעדיהם לא יוכלו הדפדפנים להציע את כל הביצועים והמאפיינים הפוטנציאליים שלהם.
גוגל, מפתחת דפדפן הכרום (בין היתר), מיהרה להצטרף אל מוזילה והביעה גם היא דאגה מהמצב.

המצב נשמע כמו מעין "שידור חוזר" של הפרשה המפורסמת ההיא משנות התשעים, אז נתבע ממיקרוסופט לאפשר למשתמשים להסיר את דפדפן ה- Explorer שהגיע יחד עם כל גירסה של מערכת החלונות ובלם למעשה את התחרות בתחום.

תמונות מגירסה מוקדמת של דפדפן הפיירפוקס לסביבת המטרו של 8.
לא תעבוד כראוי בגלל מיקרוסופט?

תגובתו של נציג מטעם מיקרוסופט לטענות, לפיה רק היא מסוגלת לספק את דרישות האבטחה וצריכת ההספק שדרושות עבור מערכת חלונות לשבבי ובנוסף שחלונות 8 RT היא למעשה לא גירסה ישירה של מערכת החלונות (ועל כן החוקים השונים בכל הנוגע ליכולת הבחירה של המשתמש לא חלים עליה לכאורה), רק הוסיפה לריח הרע שנודף מן המהלך המדובר.

חלונות 8 על שבבי , כבר לא באמת 'חלונות'?

בקרן מוזילה מקווים שמיקרוסופט תשנה את עמדתה באופן עצמאי, אך לא שוללים פנייה לערכאות משפטיות על מנת לקבל הזדמנות לתחרות שווה במסגרת מערכת ההפעלה החדשה.
לנו נותר רק לקוות כי במיקרוסופט יחזרו אל דרך המוטב במהרה, ולתהות מי לעזאזל סבור שהתנהגות דרקונית שכזו היא מה שיסייע לחלונות 8 RT לקרוץ ליוצרי התוכן, להם היא כל כך זקוקה.