חלונות 8 ללא 'שולחן עבודה' קלאסי על ARM?

מקור פנימי מדווח כי במיקרוסופט החליטו שלא להציע את ממשק החלונות המוכר לכולנו במכשירים מבוססים מעבדי ARM, אלא ממשק Metro בלבד

אחת מההבטחות הגדולות ביותר של חלונות 8, שהיא גם אחד מהאתגרים המרכזיים עבורה, הוא התמיכה במעבדי ה-ARM אשר שולטים בשוק הטאבלטים ללא עוררין, עם תוכניות לתקוף גם את שוק המחשבים הניידים בעתיד הקרוב.

כמעט שנה עברה מאז שמענו לראשונה על הצעד המפתיע (ועם זאת הגיוני ואפילו מתבקש) של מיקרוסופט, אם כי רק במהלך החודשים האחרונים נוכחנו לגלות מעט על המשמעות של "חלונות על ARM" – בענקית התוכנה הודו כי אפליקציות ותוכנות x86 "קלאסיות" לא יוכלו לעבוד על מעבדי ה-ARM אלא אם יעברו רה-קומפילציה והתאמה במיוחד, אך הבטיחו להציע מגוון תוכנות מקבילות וחויית חלונות שלמה, כולל ממשק המטרו החדש של מערכת ההפעלה וממשק 'שולחן העבודה' הקלאסי שכולנו מכירים אי שם מאמצע שנות התשעים.

כעת, מקור המקורב למיקרוסופט טוען שבחברה שקלו מחדש את האופציות שלפניהם, והחליטו לחתוך את ממשק החלונות המוכר מן הגירסה שמיועדת למעבדי ה-ARM. כלומר – מכשירים מבוססי מעבד ARM שיריצו חלונות 8 יקבלו גישה אך ורק לממשק המטרו ואך ורק לתוכנות ולאפליקציות שנבנו עבורו.

ממשק מטרו – זה מה שכן
יהיה במכשירים מבוססי ARM
ממשק 'שולחן עבודה' – אותו כנראה תמשיכו לראות רק
במכשירים מבוססי מעבד x86 (בנוסף לממשק המטרו)

מדובר בחדשות רעות עבור כל מי שחלם על חויית חלונות הטובה והמוכרת על גבי מכשיר אולטרה נייד שעושה שימוש בשבבי ה-ARM העוצמתיים והחסכוניים – מצטערים חברים, נראה שגם בעתיד תצטרכו להסתפק במכשירים מבוססי מעבד x86.

קשה לקבוע האם מדובר בצעד חכם מצידה של מיקרוסופט. מצד אחד, המהלך יחסוך לחברה את כאב הראש שטמון בצורך לשכנע את מפתחות התוכנה "לתרגם" את מוצריהן למעבדי ה-ARM.
מצד שני המהלך יגרום למכשירי ה"חלונות על ARM" לאבד כל קשר ממשי למערכת ההפעלה שאת שמה הם נושאים, ולמעשה יביא אותם לקרב ראש בראש מול iOS ואנדרואיד כשהם מריצים מערכת הפעלה חדשה ובלתי מבוססת.

מערכת ה-Windows Phone 7 הוכיחה כי יש ביכולתה של מיקרוסופט להציע מוצר ברמה גבוהה שיתחרה היטב בגוגל ואפל בשוק הסמארטפונים ברמה העקרונית, אך בינתיים נראה כי קהל המשתמשים מצביע ברגליים ולא באמת שש לעבור להגר אל המערכת החדשה. מיקרוסופט תזדקק להשקיע פעם נוספת משאבים עצומים בנסיון לעורר עניין במערכת מבוססת ממשק המטרו החדש אצל המפתחים והמשתמשים כאחד, וזה בהחלט לא הולך להיות קל – ממשק המטרו נראה וגם פועל לא רע בכלל, אבל זה נכון כפליים גם עבור מערכות ה-iOS והאנדרואיד בהן הוא אמור להתחרות.
מנגד, תמיכתם של טאבלטים מבוססי x86 הן בממשק חלונות הקלאסי והן בממשק המטרו וההבטחה לשבבים חסכוניים ומתקדמים יותר בעתיד הלא רחוק תוכל להביא לנסיקה בפופולריות של מכשירים אלו. או שלא.

האם יש עתיד לכל קונספט ה"חלונות על ARM", או שמא מיקרוסופט עומדת לגלות בדרך הקשה שהיא פיספסה את הרכבת ואת ההזדמנות להתבסס בעולם של אותם המעבדים, המאיימים להשתלט על עולם המחשבים כולו?