אינטל מציגה מיני מחשב זערורי

Mini-ITX ?Micro-ATX? לא קומפקטי מספיק עבור אינטל, שמציגה מחשב שכולל מעבד Ivy Bridge ומבוסס על מעגל מודפס בגודל 10×10 סנטימטרים בלבד

הפופולריות של לוחות אם קומפקטיים ומחשבי HTPC למיניהם מתעצמת, ונראה שהדבר לא נעלם מעיניה של אינטל – במסגרת שני כנסים שנערכו בתקופה האחרונה, חשפו (הדיווח המקורי בשבדית כאן) אנשי החברה מיקרו מחשב קטן ומעניין שמכונה Next Unit of Computing, או בקיצור NUC.

גירסת ההדגמה שהוצגה כללה מעבד Sandy Bridge כלשהו (אנחנו מהמרים על אחד מדגמי ה-ULV הניידים, ואתם בטח כבר מבינים מדוע), זוג חריצי SO-DIMM לזכרונות DRAM, זוג חריצי mini PCI-Express, חיבור USB 3.0, חיבור HDMI בגודל מלא ואפילו חיבור Thunderbolt משוכלל.
כל הנתונים האלו כנראה לא יפילו אף אחד מהכיסא בפני עצמם, אך כשאת כולם אתם מוצאים על גבי מעגל מודפס דו צדדי בגודל של 10×10 סנטימטרים בלבד – אז העניינים מתחילים להיות מעניינים באמת.

סוג של Raspberry Pi, על ספידים

ה-NUC, אם כך, הוא מחשב זערורי במיוחד – גודלו הוא פחות מ-35 אחוז מגודלו של לוח בתצורת Mini-ITX, והוא מביא את מעבדיה של אינטל לתחום שבו עד עתה ניתן היה למצוא רק את מוצריה של חברת VIA הצנועה.

באינטל אישרו כי גרסאותיו הסופיות של ה-NUC יהיו מוכנות מתישהו במהלך המחצית השניה של שנת 2012 ויכללו מעבדים מדור ה-Ivy Bridge כמו גם תמיכה במתלי VESA 75, אך פרט לכך המידע הזמין בנוגע ל-NUC נכון לעתה הוא חלקי במקרה הטוב – לא ברור איזה סוג של מדיית אחסון יכיל המיקרו מחשב (כונן קשיח של 2.5 אינץ' שגודלו כמעט זהה לזה של המעגל המודפס עצמו, או שמא כונן SSD בגודל 1.8 אינץ' מבוסס mSATA שעלול לייקר את המחיר באופן משמעותי) וכמו כן לא ברור האם אינטל תשווק את המוצר לצרכן בעצמה, או שתציע אותו ליצרניות ה-OEM השונות.

לפי הדיווחים, אינטל מכינה לכל הפחות 4 גרסאות של ה-NUC – שתיים עבור שוק השילוט הדיגיטלי (Digital Signage) ושתיים עבור צרכנים ביתיים.
כמה בדיוק יעלה מחשב זעיר ומדליק שכזה והאם זה מוצר שנועד בין היתר להתחרות במעבדי ה-Brazos של AMD שגוזלים נתחים משמעותיים בשוק המיני מחשבים ממעבדי האטום של אינטל? בינתיים אפשר רק לנסות ולנחש.

מה דעתכם על מחשב מבוסס Ivy Bridge שניתן לחפון ביד אחת – הדבר הגדול הבא או צעד תמוה ומיותר מצ'יפזילה? שתפו אותנו.