פגישה מדינית עם קליאופטרה
פגישה מדינית עם קליאופטרה שליטת מצריים

סכנת התמכרות ברורה ומיידית: Civilization VI

מחשבות טורדניות ואובססיביות, מחסור בשעות שינה, שעות ארוכות מהיום שנעלמות בלי לשים לב. איך שוב נפלתי לכך, והכל בגלל משחק

סדרת המשחקים Civilization חוגגת 25 שנה. כמי שמכיר את המשחק עוד מגירסתו הראשונה ידעתי עד כמה הוא ממכר. הוא גזל שעות רבות מילדותי (העשוקה) והפך אותי לזומבי שמריץ בראש מהלכים וטקטיקות במשך שעות ארוכות מהיום, ומתקשה לעצור ולקום מהכיסא כדי לאכול ולשתות או לראות בני אדם בעולם האמיתי. חלפו כל כך הרבה שנים. כעת אני במקום אחר לגמרי ולכן הסכמתי לבדוק את המשחק שוב. הרבה השתנה מכל היבט כמעט, למעט מן ההיבט ההתמכרותי. היה קשה מאד לעצור את המשחק בסופו של דבר ולהתפנות לכתוב את הביקורת הזאת.

Civilization VI – ביקורת וידאו:

עקבו אחרינו גם בערוץ ה-YouTube שלנו:

למי שלא מכיר – מדובר במשחק אסטרטגיה בתורות. העובדה שהוא עובד בתורות אמורה לאפשר לשחקן לקחת את הזמן ולחשב את  צעדיו באופן שקול, לקום, ללכת לעשות דברים אחרים ולחזור. המחשב יחכה, אז מה בוער?… כך לפחות אפשר היה לחשוב, אך לא זה המצב בפועל. הרצון לחוות כבר את השלב הבא פשוט אינו מאפשר עצירה. כן… גם אם אשתך אומרת לך שזה כבר לא מתקבל על הדעת. הרי בתור הבא תגיע נקודת ההכרעה הגדולה… וגם בתור שאחריו ובזה שאחריו.

map
מפת משחק לדוגמה

המטרה במשחק היא להקים ציוויליזציה מתקופת האבן עד לכיבוש החלל. במשחק המקורי היה ברור למדי כיצד מנצחים: מחסלים את כל הציוויליזציות האחרות או מגיעים לפניהן לכוכב אחר. עם חלוף השנים ויציאת גירסאות חדשות של המשחק לשוק, נוצרו גם אפשרויות נוספות לניצחון בדרכי שלום, ביניהן ניצחון דיפלומטי כשמדינות העולם מצביעות עבורך למנהיג עולמי וגם ניצחון דתי או תרבותי כשהדת או התרבות שלך הופכת לשלטת. המשחק, שגם בגרסתו הראשונה היה מורכב למדי, הפך לבלתי נתפס במורכבותו. מספר הדרכים והאסטרטגיות שהשחקן יכול לבחור הוא אינסופי כמעט, כך שיש צורך באנציקלופדיה או כפי שקוראים לה במשחק, "סיווילופדיה", כדי להבין מה מתרחש סביבך וכיצד ניתן להמשיך.

מפת המשחק ב Civilization I
מפת המשחק ב Civilization I
פעם החיים היו פשוטים יותר…
מקור תמונה: ויקיפדיה

המשחק מצריך תהליך למידה ארוך ולשם כך יצרו המפתחים Tutorial – משחק הדרכה ראשוני לשחקן הטירון. ניתן להגדיר את ההדרכה עבור משתמש שהמשחק Civilization חדש לו, או למשתמש שמכיר אותו כבר מגירסאות קודמות. כדי להתרענן אחרי שנים של היעדרות מהמשחק עברתי על חלק ההדרכה, ולצערי נראה שאנשי בקרת האיכות מעט דילגו מעליו בזמן הבדיקות שערכו. עם תחילת ההדרכה מופיע סרטון, שלפחות במקרה שלי מוצג כאשר בפינת המסך שוליים לבנים עודפים. החיצים המצביעים על המקומות בהם על השחקן ללחוץ מצביעים לעיתים על מקום אחר מהנדרש. קרה גם שההדרכה נתקעה והיה צורך להתחילה מההתחלה, מה שהופך את העניין לבעיה הקשה ביותר: לא מצאתי דרך לשמור את ההדרכה במקום בו הפסקתי. בגלל מורכבותו של המשחק מדובר בהדרכה ארוכה ביותר והעובדה שלא ניתן להפסיק ולהמשיך לאחר מכן היא בעייתית במיוחד. יתכן שיוצרי המשחק חשבו שקהל היעד שלהם הוא שחקנים ותיקים ולכן השקיעו פחות בפנייה לשחקנים חדשים. בכל מקרה, גם אם אתם חדשים אין סיבה לדאגה – גם במשחק רגיל ישנה הדרכה ברורה שתאפשר לכם להתקדם וגם, כמובן, לשמור משחק.

גילגמש
דמותו של גילגמש מנהיג הציביליזציה השומרית. לפני תחילת המשחק כדאי לבחור את המנהיג הנכון.

לותיקי Civilization שתוהים מה השתנה בגרסה החדשה, התשובה היא – הרבה… האנימציה והגרפיקה שודרגו, אך לדעתי – לשחקנים ותיקים הגרפיקה פחות משנה, משום שהמתח והריכוז זהים בכל רזולוציה או מספר פריימים לשנייה, יהיו אשר יהיו. אחד השינויים המהותיים במשחקיות היא היכולת לבחור מדיניות (Policy) בתוך שיטת הממשל של המדינה. למדיניות השלכות מהותיות על היכולות שלכם והיא מתקדמת כפי שהמדע מתקדם במשחק. בגרסאות קודמות, מי שהתקדם מבחינה מדעית היה יכול לנצח בקלות עם יחידות מתקדמות. סצנות בהן נראים אנשים עם חיצים וקשתות נלחמים באויב פולש חמוש ברובים היו שגורות במשחק. באמצעות התקדמות במדיניות מלחמתית ספציפית, לאנשי הקשתות יש במקרים מסויימים סיכוי כלשהו לגרום לנזק רב.

פגישה מדינית עם קליאופטרה
פגישה מדינית עם קליאופטרה שליטת מצריים

עוד אחד מהשינויים במשחק הוא התקדמות הבנייה במרחבים הפתוחים. הבנאים מסיימים את עבודתם בתוך תור אחד מבלי לחכות זמן ארוך, אך יכולים לבנות מספר שיפורים מוגבל עד למותם, כנראה מתשישות. במשחק גם נוספו מחוזות מחוץ לעיר, כך שבניית מבנים אינה נעשית בהכרח בתוך הנקודה בה יושבת העיר אלא במרחב הפתוח. אם אין מרחב – ניתן לקנות אותו, אם המצב הכלכלי של הציוויליזציה מאפשר זאת.

השינויים והשיפורים שהכניסו בגרסאות החדשות לאורך השנים האחרונות הם מורכבים מאד ומבלבלים למדי. קשה להכיל את כמות המידע העצומה לה נדרש שחקן מנוסה. אך גם אם אין לכם סבלנות להתחיל לקרוא ב"סיווילופדיה" ולהבין כל יחידה וכל מדיניות שהכתבתם – עדיין תקבלו משחק מרתק וממכר בכל מובן המילה. אם יש לכם הרבה מאוד זמן פנוי – אל תהססו. אם אתם צריכים ללמוד, לעבוד או לגדל ילדים – כדאי להיזהר. הגמילה קשה.

עקבו אחרינו גם בערוץ ה-YouTube שלנו: