מצעד הביזאר: הסיבות הכי המוזרות שבגללן משחקים נאסרו למכירה • HWzone
גיימינגכתבות נבחרותוידאו

מצעד הביזאר: הסיבות הכי המוזרות שבגללן משחקים נאסרו למכירה

נשיא מדינה פרנואיד, משקאות אנרגיה ומדינה שכנה שהיא קצת מטורפת הן רק כמה מהסיבות המוזרות עד מאוד שבגללן משחקים נאסרו לשיווק מסביב לעולם. בואו לגלות את הרשימה המלאה

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


לכל מדינה בעולם יש את סט הערכים וחוקים שלה, ולכן זה הגיוני למדי שמדינות מסויימות רואות לנכון לאסור מכירה של משחקים שנחשבים מבחינתן לבעייתים. למשל אף אחד לא יופתע לגלות שמדינות מוסלמיות אוסרות על מכירת משחקים עם תוכן מיני ולא ירים גבה כשישמע על מדינות כמו אוסטרליה שבהן אסור לייבא משחקים עם תוכן אלים במיוחד.

אבל לעיתים הסיבות לאיסור כל כך יוצאות דופן, שלא הייתם יכולים להאמין שהן בכלל אמיתיות. אז הנה לפניכם הסיבות המוזרות ביותר שבגללן משחקים נאסרו למכירה במדינות שונות בעולם.

God of War – איחוד האמירויות הערביות

באיחוד האמירויות הערביות אין ממש חוקים האוסרים על ייבוא משחקים אלימים, אז מה בדיוק הפריע להם בהרפתקאותיו של קרייטוס אתם שואלים? אם שחקתם ב-God of War אתם כנראה זוכרים שבקטעים מסויימים מופיעות דמויות נשיות בעירום מלא או חלקי, ושקרייטוס נוהג להשתעשע עמן בדרכים לא צנועות בעליל. והייתם חושבים שזאת הסיבה שמדינה מוסלמית תאסור למכירה את המשחק, אבל אז הייתם רק חצי צודקים. הסיבה העיקרית הייתה המילה "GOD" שמופיעה בשם המשחק. יאפ, ע"פ איחוד האמירויות עצם השימוש במילה "אלוהים" היא חילול הקודש ולכן כל הסדרה נאסרה להפצה במדינה.

Football Manager 2005 – סין

אוקי, אז בהתחשב בעובדה שכולנו יודעים שהרפובליקה העממית של סין מטילה צנזורה על האזרחים שלה עד לרמה שהיא מסננת עבורם את האינטרנט, זה בטח לא מפליא שיש לא מעט משחקים שהיא לא מרשה להם לשחק. אבל מה היה הפשע של Football Manager 2005, משחק תמים של ניהול קבוצות כדורגל? ובכן, התשובה היא פוליטיקה.

על פי המשחק, טאיוואן וטיבט מוצגות כמדינות עצמאיות, בעוד שסין הרשמית לאורך שנים לא מכירה בטענות של טוויאן ושל חבל טיבט לעצמאות. סגה אגב התנצלה בפני סין ושחררה עבורם גרסא מתוקנת.

המשחק התמים הזה כמעט גרם לתקרית דיפלומטית
המשחק התמים הזה כמעט גרם לתקרית דיפלומטיתSaints Row 4 – אוסטרליה

אוסטרליה היא מדינה מאוד מאוד שמרנית כשזה מגיע למשחקי מחשב, ויש לה רשימה ארוכה למדי של משחקים שנחשבים מבחינתה לאלימים מדי למכירה. אבל הסיבה לאיסור על Saints Row 4 בהחלט מוזרה במיוחד. במשחק הופיע נשק בשם "alien anal probe", ומבחינת ממשלת אוסטרליה השם הזה מעודד אלימות מינית. לכו תבינו.

Battlefield 3 – איראן

האמת שייתכן שגם אתם הייתם מתעצבנים אם משחק מחשב היה מציג פלישה של מדינה עויינת לתוך המדינה שלכם. היחסים בין איראן לארה"ב גם כך רגישים מאז שנות השמונים, והאיראנים לא ממש התלהבו ממשחק בו הצבא של אותה המדינה פולש לרחובות הבירה שלהם, טהראן. למעשה, עוד לפני שהשלטונות באיראן אסרו את המשחק למכירה בצורה רשמית, חנויות רבות מראש סרבו לייבא אותו.

ביקור דיגיטלי באיראן שלא מצא חן בעיני המקומיים
ביקור דיגיטלי באיראן שלא מצא חן בעיני המקומיים

Counter Strike – ברזיל

רוב המדינות בעולם היו שמחות לקבל ייצוג שלהן במשחקי מחשב, אבל לא כשהם מציגים את החלקים שהן היו רוצות לטאטא מתחת לשטיח כנראה. ממשלת ברזיל למשל לא ממש ראתה בעין יפה את מפת ה-Favela בקאונטר סטרייק שמדמה את רובעי העוני המחריד בו חיים לא מעט תושבים בפחונים ושברי בתים. לכן למשך תקופה ארוכה המשחק נאסר למכירה במדינה, אם כי לפני כמה שנים ממשלת ברזיל החליטה לחזור בה ולהוריד את האיסור.

EA Sports MMA – דנמרק

בעוד שמדינות אירופה לרוב אוסרות מכירת משחקים בשל סיבות הגיוניות כמו אלימות מוגזמת, לדנמרק הייתה סיבה די מיוחדת לאיסור על מכירת משחק ספורט ה-MMA של EA. הסיבה? במדינה קיים חוק האוסר על פרסום משקאות אנרגיה, ואילו במשחק ניתן למצוא לא מעט אזכורים שלהם בתור חברות חסות, כמו למשל משקה האנרגיה של .

חברת EA אגב סרבה להחליף את הפרסומות כי טענה שהיא רוצה לשמור על אותניות, ובחרה פשוט לוותר לגמרי על מכירת המשחק בתחומי דנמרק.

אלימות זה אחלה, אבל משקאות אנרגיה - אסור!
אלימות זה דווקא אחלה, אבל משקאות אנרגיה – אסור!Splinter Cell II: Pandora Tomorrow – אינדונזיה

בשנת 2004 עת יציאת המשחק, נשיא מדינת אינדונזיה היה בטוח מסיבה הזויה כלשהי שהשם של אחת מקבוצות הגרילה הבדיוניות ב-Pandora Tomorrow שנקראה Darah dan Doa, בתרגום ישיר "דם ותפילה" הוא למעשה איום מרומז על חייו. איך הוא הגיע למסקנה כזאת זה לא לגמרי ברור, אבל זה היה מספיק מבחינתו כדי לאסור את מכירת המשחק בתחומי המדינה.

Homefront – דרום קוריאה

אם שחקתם ב-Homefront, אתם כנראה זוכרים שעלילת המשחק מתרחשת במציאות בדיונית בה צפון קוריאה הצליחה לפלוש ולהשתלט על ארה"ב. אם כך מדוע דווקא דרום קוריאה החליטה להטיל איסור על ייבוא המשחק? אולי הם לא רצו שצפון קוריאה איכשהו תשמע עליו ותקבל רעיונות, ולכן החליטו לחסום אותו רק ליתר ביטחון.

Super Mario – ונצואלה

בשנת 2009 ממשלת ונצואלה החליטה להטיל איסור על ייבוא ומכירה של כל משחק המאפשר ירי, בתור חלק מהמלחמה שלהם באלימות הרבה במדינה. הבעיה הייתה שהחוק שתחום ההגדרה שלו היה רחב למדי, כלל גם משחקים המדורגים "לכל המשפחה", כמו סופר מריו. כן, העובדה שמריו יכול לירות כדורי אש הייתה מספיקה כדי לגרום למשחק להיות מסווג כ"אלים" מבחינת ממשלת ונצואלה.

סבטה ס. היא מפתחת אתרים וגיימרית בנשמה, אתם מוזמנים לעקוב אחריה בערוץ היוטיוב שלה GameGems


תגיות

3 תגובות

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close