מוגזם במיוחד? דום המקורי הושק מחדש – עם הגנת קבצים מקוונת

גרסת ה-Switch של כותר הפעולה הקלאסי שחגג יום הולדת 26 לאחרונה מצאה עצמה במרכזו של וויכוח לוהט בין אלו התומכים בהגנות קבצים לבין אלו המתנגדים להן בתוקף

המלחמה המקוונת בין אלו שמצדדים בטכנולוגיות DRM (ר"ת Digital Rights Management) שונות להגנה על קניין רוחני לבין אלו שמתנגדים להם התלהטה פעם נוספת בימים האחרונים, ובמרכז ההתרחשות עומד לא אחר מאשר Doom – אותו משחק פעולה קלאסי משנת 1993 שהפך כבר מזמן לאלמותי תודות לאינספור מודים וליכולתו לפעול כמעט על כל פלטפורמה שניתן לדמיין, כולל שעונים, מחשבונים ומקררים חכמים.

לרגל השקתו של המשחק Wolfenstein: Youngblood שהגיע גם לקונסולת ה-Switch, החליטה בעלת הזכויות והמפיצה Bethesda לספק לשחקנים הפתעה נעימה עם השקה של שלושת משחקי Doom המקוריים לפלטפורמת הגיימינג המודרנית הפופולרית של נינטנדו ללא כל אזהרה מוקדמת. נשמע נהדר, לא? ובכן – הבעיה האחת והיחידה עם היוזמה היא בכך שכל שלושת היצירות הקלאסיות כללו הגנת קבצים מודרנית בתוכם, שדרשה חיבור עם חשבון אל שרת BethesdaNet ייעודי בכדי לגשת אל התוכן.

Doom המקורי מגיע אל פלטפורמות הגיימינג של שנת 2019 – ומאמץ את הטרנדים החדשים של השוק

תוספת של הגנת קבצים מקוונת למשחק וותיק כל כך שהתפרסם בזכות היכולת של המשתמשים לשנות בקלילות כמעט כל אספקט בו היא מוזרה בהחלט, והזעם של חובבי הגיימינג לא איחר להגיע כמובן. ראוי לציין כי בעוד ש-Doom ו-Doom 2 חייבו הזדהות ראשונית מול השרת ולאחר מכן יכלו לפעול גם ללא חיבור רציף לרשת, ההזדהות מול השרת ב-Doom 3 הייתה בגדר בחירה ולא חובה – אם כי לוותה בהתרעה על כך שחלק מהתכנים לא יהיו זמינים עבור משתמשים שיבחרו באנונימיות שלהם.

גרסאות ה-Xbox One וה-PlayStation 4 של שלושת משחקי Doom אינם מחייבים חיבור מקוון בכדי לפעול – מה שמפנה את כל תשומת הלב והאש דווקא אל הקונסולה מבית נינטנדו

לאחר כמה ימי תלונות וויכוחים ב-Bethesda החליטו לשנות כיוון – והכריזו כי החיבור המקוון נועד על מנת לאפשר יכולות חברתית חדשות שלא היו קיימות בגרסאות המקוריות של המשחקים, כאשר אלו אמורות להיות בגדר אפשרות ולא חובה. על כן, בעדכון הבא של גרסאות ה-Switch אפשרות החיבור וההזדהות תהפוך לבחירה בכל שלושת הכותרים, ככל הנראה בדומה למצב שקיים כבר עתה ב-Doom 3 בלבד.

בדיחות ציניות אודות הנושא כבר החלו להסתובב להן במרשתת, כמתבקש

ניתן לראות בסיום הסיפור הזה נצחון קטן נוסף עבור מתנגדי ה-DRM, אך סביר להניח כי בפועל מדובר בקדימון קטן לעתיד שנוי במחלוקת שבו יוצרי המשחקים (ובעיקר אלו שמממנים אותם) ישאפו להוסיף יכולות מקוונות כמעט בכל יצירה ובכל אספקט של הכותר שלהם – גם בכדי להפוך את החוויה לחברתית יותר אך גם בכדי להקשות ולאתגר את הפורצים והפיראטים למיניהם. הגיוני ומקובל או נוראי ומיותר? מוזמנים לכתוב לנו מה אתם חושבים בתגובות.

Bethesda תתקן את הבלאגן שנוצר בקרוב – אבל אנחנו מעריכים שזו לא הפעם האחרונה בה ניתקל ביישום מפליא (לרעה) של הגנות DRM במשחקים